Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko wyrosło na pewnego siebie człowieka. Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to w głównej mierze kwestia wychowania. Codzienne sytuacje, z którymi mierzy się młody człowiek, kształtują nie tylko jego sposób postrzegania świata, ale również jego samoocenę. To właśnie dlatego wiedza, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka, jest tak istotna. Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości?
Wzmacnianie poczucia własnej wartości u dziecka – dlaczego jest tak istotne?
Poczucie własnej wartości, czyli samoocena, to opinia na własny temat i stosunek względem samego siebie. Bez wysokiego poczucia własnej wartości trudno jest dziecku rozwijać się prawidłowo i odnaleźć się w otaczającym je świecie. Należy zaznaczyć, że człowiek nie rodzi się z ugruntowaną samooceną. To w trakcie wychowania dziecko uczy się postrzegania samego siebie i wyrabia sobie opinię na własny temat. Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to przede wszystkim rola jego rodziców. To właśnie oni powinni pokazać dziecku, że jest akceptowane, rozumiane, słuchane i doceniane, stąd tak ważna jest wiedza, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka.
Jak wychować pewnego siebie człowieka?
By dziecko wiedziało, że jest wartościowe, musi czuć, że tak jest. Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to nie jedna rozmowa – to codzienność, w tym również sytuacje, które mogą wydawać nam się nieistotne. To właśnie ta codzienność kształtuje psychikę młodego człowieka i rzutuje na jego późniejszą samoocenę. Jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka?
- Rozmawiaj o emocjach oraz uczuciach własnych i dziecka.
- Pytaj dziecko o zdanie i szanuj jego wybory.
- Bądź wyrozumiała i akceptuj.
- Nie zawstydzaj, nie ośmieszaj i nie krytykuj.
- Uważnie słuchaj, nie porównuj i nie pouczaj.
- Doceniaj nie tylko sukcesy, ale i starania.
Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości?
W budowaniu własnej wartości u dziecka bardzo istotny jest sposób, w jaki z nim rozmawiamy. Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości? Oto przykłady:
- „Opowiesz mi o swoim rysunku? Co na nim się znalazło?” zamiast „piękny rysunek!”. Nie oceniamy. Zachęcamy do rozmowy i okazujemy zainteresowanie.
- „Chciałbyś, żebym Ci pokazała, jak łatwo zawiązać buty?” zamiast „Karol już dawno wiąże sam, a Ty nie”. Nie oceniamy, nie ośmieszamy i nie porównujemy do innych, ale podajemy pomocną dłoń i wspieramy w wyrównaniu zaległości.
- „Widzę, że bardzo się starałeś posprzątać pokój” zamiast „a jednak dało się zrobić porządek”. Dostrzegamy i doceniamy wysiłek. Bez niepotrzebnej ironii.
- „Cieszę się, że już jesteś” zamiast „jak było w szkole?”. Okazujemy własne uczucia, troskę, tęsknotę.
- „Takie zachowanie sprawia, że siostrze jest przykro” zamiast „jesteś niegrzeczny”. Oceniamy zachowanie – nie dziecko, które zachowuje się nieodpowiednio.
Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci – o czym należy pamiętać?
Jak wychować pewnego siebie człowieka? Należy pamiętać, że wzmacnianie poczucia własnej wartości u dziecka to nie tylko słowa, ale również czyny. Dziecko chłonie zarówno komunikaty słowne, jak i komunikaty niewerbalne. Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości? Słowom wartość nadają detale i gesty, w tym między innymi mimika twarzy i dotyk. Pamiętajmy ponadto, że dzieci są doskonałymi obserwatorami i najlepiej uczą się na przykładzie. Jeśli rodzic ma pozytywny stosunek do siebie, dziecko ma również szansę takim być. Trudno bowiem, by ktoś, kto ma problem z własną samooceną, uczył innych, na czym polega budowanie własnej wartości.