Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości?
Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości?

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko wyrosło na pewnego siebie człowieka. Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to w głównej mierze kwestia wychowania. Codzienne sytuacje, z którymi mierzy się młody człowiek, kształtują nie tylko jego sposób postrzegania świata, ale również jego samoocenę. To właśnie dlatego wiedza, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka, jest tak istotna. Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości?

Wzmacnianie poczucia własnej wartości u dziecka – dlaczego jest tak istotne?

Poczucie własnej wartości, czyli samoocena, to opinia na własny temat i stosunek względem samego siebie. Bez wysokiego poczucia własnej wartości trudno jest dziecku rozwijać się prawidłowo i odnaleźć się w otaczającym je świecie. Należy zaznaczyć, że człowiek nie rodzi się z ugruntowaną samooceną. To w trakcie wychowania dziecko uczy się postrzegania samego siebie i wyrabia sobie opinię na własny temat. Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to przede wszystkim rola jego rodziców. To właśnie oni powinni pokazać dziecku, że jest akceptowane, rozumiane, słuchane i doceniane, stąd tak ważna jest wiedza, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka.

Jak wychować pewnego siebie człowieka?

By dziecko wiedziało, że jest wartościowe, musi czuć, że tak jest. Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to nie jedna rozmowa – to codzienność, w tym również sytuacje, które mogą wydawać nam się nieistotne. To właśnie ta codzienność kształtuje psychikę młodego człowieka i rzutuje na jego późniejszą samoocenę. Jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka?

 • Rozmawiaj o emocjach oraz uczuciach własnych i dziecka.
 • Pytaj dziecko o zdanie i szanuj jego wybory.
 • Bądź wyrozumiała i akceptuj.
 • Nie zawstydzaj, nie ośmieszaj i nie krytykuj.
 • Uważnie słuchaj, nie porównuj i nie pouczaj.
 • Doceniaj nie tylko sukcesy, ale i starania. 
matka z dziećmi - na czym polega budowanie własnej wartości u dziecka

Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości?

W budowaniu własnej wartości u dziecka bardzo istotny jest sposób, w jaki z nim rozmawiamy. Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości? Oto przykłady:

 • Opowiesz mi o swoim rysunku? Co na nim się znalazło?” zamiast „piękny rysunek!”. Nie oceniamy. Zachęcamy do rozmowy i okazujemy zainteresowanie.
 • „Chciałbyś, żebym Ci pokazała, jak łatwo zawiązać buty?” zamiast „Karol już dawno wiąże sam, a Ty nie”. Nie oceniamy, nie ośmieszamy i nie porównujemy do innych, ale podajemy pomocną dłoń i wspieramy w wyrównaniu zaległości.
 • Widzę, że bardzo się starałeś posprzątać pokój” zamiast „a jednak dało się zrobić porządek”. Dostrzegamy i doceniamy wysiłek. Bez niepotrzebnej ironii.
 • Cieszę się, że już jesteś” zamiast „jak było w szkole?”. Okazujemy własne uczucia, troskę, tęsknotę.
 • Takie zachowanie sprawia, że siostrze jest przykro” zamiast „jesteś niegrzeczny”. Oceniamy zachowanie – nie dziecko, które zachowuje się nieodpowiednio.
Matka rysuje z dzieckiem - jak wychowac pewnego siebie człowieka

Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci – o czym należy pamiętać?

Jak wychować pewnego siebie człowieka? Należy pamiętać, że wzmacnianie poczucia własnej wartości u dziecka to nie tylko słowa, ale również czyny. Dziecko chłonie zarówno komunikaty słowne, jak i komunikaty niewerbalne. Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości? Słowom wartość nadają detale i gesty, w tym między innymi mimika twarzy i dotyk. Pamiętajmy ponadto, że dzieci są doskonałymi obserwatorami i najlepiej uczą się na przykładzie. Jeśli rodzic ma pozytywny stosunek do siebie, dziecko ma również szansę takim być. Trudno bowiem, by ktoś, kto ma problem z własną samooceną, uczył innych, na czym polega budowanie własnej wartości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl