Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości?
726.jpg

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko wyrosło na pewnego siebie człowieka. Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to w głównej mierze kwestia wychowania. Codzienne sytuacje, z którymi mierzy się młody człowiek, kształtują nie tylko jego sposób postrzegania świata, ale również jego samoocenę. To właśnie dlatego wiedza, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka, jest tak istotna. Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości?

Wzmacnianie poczucia własnej wartości u dziecka – dlaczego jest tak istotne?

Poczucie własnej wartości, czyli samoocena, to opinia na własny temat i stosunek względem samego siebie. Bez wysokiego poczucia własnej wartości trudno jest dziecku rozwijać się prawidłowo i odnaleźć się w otaczającym je świecie. Należy zaznaczyć, że człowiek nie rodzi się z ugruntowaną samooceną. To w trakcie wychowania dziecko uczy się postrzegania samego siebie i wyrabia sobie opinię na własny temat. Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to przede wszystkim rola jego rodziców. To właśnie oni powinni pokazać dziecku, że jest akceptowane, rozumiane, słuchane i doceniane, stąd tak ważna jest wiedza, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka.

Jak wychować pewnego siebie człowieka?

By dziecko wiedziało, że jest wartościowe, musi czuć, że tak jest. Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to nie jedna rozmowa – to codzienność, w tym również sytuacje, które mogą wydawać nam się nieistotne. To właśnie ta codzienność kształtuje psychikę młodego człowieka i rzutuje na jego późniejszą samoocenę. Jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka?

 • Rozmawiaj o emocjach oraz uczuciach własnych i dziecka.
 • Pytaj dziecko o zdanie i szanuj jego wybory.
 • Bądź wyrozumiała i akceptuj.
 • Nie zawstydzaj, nie ośmieszaj i nie krytykuj.
 • Uważnie słuchaj, nie porównuj i nie pouczaj.
 • Doceniaj nie tylko sukcesy, ale i starania. 
matka z dziećmi - na czym polega budowanie własnej wartości u dziecka

Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości?

W budowaniu własnej wartości u dziecka bardzo istotny jest sposób, w jaki z nim rozmawiamy. Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości? Oto przykłady:

 • Opowiesz mi o swoim rysunku? Co na nim się znalazło?” zamiast „piękny rysunek!”. Nie oceniamy. Zachęcamy do rozmowy i okazujemy zainteresowanie.
 • „Chciałbyś, żebym Ci pokazała, jak łatwo zawiązać buty?” zamiast „Karol już dawno wiąże sam, a Ty nie”. Nie oceniamy, nie ośmieszamy i nie porównujemy do innych, ale podajemy pomocną dłoń i wspieramy w wyrównaniu zaległości.
 • Widzę, że bardzo się starałeś posprzątać pokój” zamiast „a jednak dało się zrobić porządek”. Dostrzegamy i doceniamy wysiłek. Bez niepotrzebnej ironii.
 • Cieszę się, że już jesteś” zamiast „jak było w szkole?”. Okazujemy własne uczucia, troskę, tęsknotę.
 • Takie zachowanie sprawia, że siostrze jest przykro” zamiast „jesteś niegrzeczny”. Oceniamy zachowanie – nie dziecko, które zachowuje się nieodpowiednio.
Matka rysuje z dzieckiem - jak wychowac pewnego siebie człowieka

Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci – o czym należy pamiętać?

Jak wychować pewnego siebie człowieka? Należy pamiętać, że wzmacnianie poczucia własnej wartości u dziecka to nie tylko słowa, ale również czyny. Dziecko chłonie zarówno komunikaty słowne, jak i komunikaty niewerbalne. Jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości? Słowom wartość nadają detale i gesty, w tym między innymi mimika twarzy i dotyk. Pamiętajmy ponadto, że dzieci są doskonałymi obserwatorami i najlepiej uczą się na przykładzie. Jeśli rodzic ma pozytywny stosunek do siebie, dziecko ma również szansę takim być. Trudno bowiem, by ktoś, kto ma problem z własną samooceną, uczył innych, na czym polega budowanie własnej wartości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl