Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak nauczyć dziecko wygrywania z klasą? 5 prostych zasad
Jak nauczyć dziecko wygrywania z klasą? 5 prostych zasad

W sieci znaleźć można wiele porad dotyczących tego, jak nauczyć dziecko przegrywać. Zdrowa rywalizacja to jednak nie tylko nauka przegrywania z honorem, ale również nauka wygrywania z klasą. Zwycięzca ma prawo do dumy ze swoich osiągnięć, ale wygrywanie z klasą to również umiejętność docenienia przeciwnika, fair play i zabawy samej w sobie, a nie miejsca na podium. Jak nauczyć dziecko wygrywania z klasą i dlaczego jest to tak istotne?

Wygrywanie z klasą – o co tyle szumu?

Nie istnieje chyba osoba, której nie rozpiera duma, gdy stanie na podium. Z wygranej cieszą się zwłaszcza dzieci, które czują się wówczas ważne, lepsze i szczęśliwe. Trzeba jednak wiedzieć, jak wygrywać. W nadmiarze pozytywnych emocji łatwo się bowiem zagubić, stając się nieprzyjemnym dla przegranego czy traktując miejsce na podium jako cel nadrzędny, do którego należy dążyć za wszelką cenę, nie licząc się z niczym. Rolą rodzica jest nauka wygrywania z klasą, czyli pokazanie dziecku, że sama wygrana, choć bardzo przyjemna, nie zawsze powinna być celem samym w sobie. Wygrywanie z klasą w dzieciństwie zaprocentuje w życiu dorosłym. 

jak być urodzonym zwycięzcom - zawody dzieci

Jak nauczyć dziecko wygrywania z klasą?

  • Nauka zdrowej konkurencji – warto od samego początku uczyć dziecko, że celem gry nie zawsze jest wygrana, ale miło spędzony czas i ważne doświadczenie towarzyskie. Urodzony zwycięzca musi zrozumieć, że ważna jest również praca zespołowa i zaangażowanie wszystkich uczestników – nie osiągnięty wynik.
  • Miłość i akceptacja mimo wyniku – dziecko, które wygrywa jest chwalone i czuje się dumne. Wygrana staje się zatem dla niego celem nadrzędnym, by zadowolić rodziców i zyskać ich aprobatę. Samoakceptacja dziecka nie powinna wiązać się wyłącznie z ocenami w szkole, pozycją w grze czy miejscem w sporcie. Warto uczyć dziecko, że będzie kochane bez względu na wynik, który osiągnie.
  • Nauka wygrywania ze sobą – nie z innymi – wygranym jest nie tylko ten, kto stanie na podium, ale również ten, kto poprzez grę rozwija swoje umiejętności. Warto pokazać dziecku, że nie powinno porównywać siebie do innych, a do własnych dokonań i postępów. Można być lepszym od innych, jednak nie dążąc do samodoskonalenia nie będzie się prawdziwym wygranym.
  • Wygrywanie z klasą to uczciwość i fair play – w życiu nie zawsze wygrywa ten, kto gra uczciwie, jednak dziecko powinno wiedzieć, że tylko uczciwe zwycięstwo jest warte docenienia, a wygrana, która wiąże się z oszustwem to nie jest prawdziwa wygrana. Ucząc dziecko, jak wygrywać rodzic powinien zadbać zatem o to, by nie dążyło ono do zwycięstwa za wszelką cenę i bardziej od miejsca na podium ceniło fair play.
  •  Szacunek do przeciwnika i przegranego – bycie przegranym jest trudnym doświadczeniem. Rodzic nie powinien dopuścić do sytuacji, gdy dziecko zwycięzca drwi z przeciwnika czy go poniża, chwaląc się nadmiernie swoim sukcesem. Warto wytłumaczyć dziecku, jak może czuć się osoba przegrana. Jak nauczyć dziecko wygrywać godnie? Pomocna może być zabawa w odwrócenie ról – maluch spojrzy wówczas na przegranego z innej perspektywy i lepiej zrozumie jego punkt widzenia. 
kiedy można w pełni cieszyć się z wygranej

Nauka wygrywania z klasą wymaga poznania smaku porażki

Dziecko, które często wygrywa to dziecko pewne siebie i przebojowe, jednak to również często dziecko, które może mieć problem z niepowodzeniami. Wygrana nie jest jednak czymś oczywistym, a w życiu nie zawsze Twoje dziecko będzie miało z górki. Jak nauczyć dziecko wygrywania z klasą? Pozwolić mu na poznanie smaku niepowodzenia. Prędzej czy później każdy z nas skazany będzie bowiem na porażkę – również urodzony zwycięzca. Choćby dziecko zwycięzca wyprzedzało zawsze o krok swoich rówieśników, w końcu znajdzie się w jakimś obszarze życia ktoś, kto wykona ten dodatkowy krok, pozostawiając pociechę w tyle. Ten kto wie, czym jest wygrywanie z klasą, będzie wiedzieć, czym jest przegrywanie z godnością. Warto pokazać zatem dziecku nie tylko jak wygrywać, ale również to, że wygrywanie nie powinno być celem samym w sobie, a porażki również są naturalne i nieuniknione. Czasem decyduje o nich przypadek, czasem czyjaś nieuczciwość, czasem niewłaściwy ruch lub po prostu lepszy przeciwnik. Nauka wygrywania z klasą powinna być traktowana na równi z nauką przegrywania z dumą. Właśnie dlatego podczas wspólnych gier z dzieckiem nie powinno się zawsze dawać mu wygrywać czy zmieniać reguł gry w trakcie jej trwania. Jak nauczyć dziecko wygrywać i przegrywać? Stając się wzorem i pokazując dziecku, jak należy zachować się w obu sytuacjach.

Dowiedz się także jak poradzić sobie z atakiem dziecka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl