Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak od najmłodszych lat angażować dziecko w pomoc w domu?
Jak od najmłodszych lat angażować dziecko w pomoc w domu?

Nie ma nic gorszego niż znudzone dziecko, które krząta się pod nogami, gdy Ty próbujesz przywrócić dom do względnie normalnego stanu. Sprzątanie przy dziecku często wydaje się niewykonalne, a gdy dziecko śpi, Ty już często też nie masz sił, by ogarnąć cały dom lub masz szereg innych obowiązków, które odkładane były przez cały. Istnieje jednak i na to sposób. Twój mały pomocnik może mieć swoje obowiązki domowe, z których wykonywania będzie dumny. Podpowiadamy, jak zaangażować dziecko do prac domowych oraz dlaczego jest to tak istotne. Sprawdź, jak zachęcić dziecko do pomocy w domu!

Mały pomocnik i obowiązki domowe – dlaczego warto?

Zdecydowanie warto angażować dzieci w obowiązki domowe już od najmłodszych lat. Oczywiście nie chodzi o to, by dwulatek biegał z odkurzaczem po domu, podczas gdy mama przegląda Internet. Nie chodzi też nawet o dokładność tego sprzątania (bo umówmy się – testu z białą rękawiczką to taka „pomoc” nie przejdzie). Chodzi o… odrobinę spokoju rodzica w czasie sprzątania i zajęcie na chwilę dziecka, gdy faktycznie pranie wysypuje się z kosza, a czystych naczyń zaczyna brakować do posiłków. Chodzi również o to, by mały pomocnik już od najmłodszych lat uczył się systematyczności i odpowiedzialności, a także poznał praktyczne umiejętności życiowe, które zaprocentują w przyszłości. By uczył się tego, że bycie częścią rodziny to nie tylko przywileje, ale również obowiązki. Ważne również, aby dziecko poznało siłę pracy zespołowej – jeśli wszyscy weźmiemy się za sprzątanie, to pójdzie nam szybciej i będziemy mieć więcej czasu na przyjemności.

Jak zachęcić dziecko do pomocy w domu?

Istnieje wiele sposobów na to, jak zaangażować dziecko do prac domowych. Zacznij uczyć dziecko prac domowych jak najszybciej, a z pewnością zaprocentuje to w przyszłości.

  • Dobierz obowiązki domowe do wieku pociechy. Trudno oczekiwać, że maluch wyniesie śmieci z mieszkania, ale może wycierać kurze ściereczką, podawać pranie do wieszania, czy też nawet układać zabawki w swoim pokoju.
  • Nie wymagaj za wiele. Nie chodzi tutaj o popis dokładności, tylko o naukę systematyczności i wyrobienie chęci pomagania. Naucz się przymykać oko i nie poprawiaj po dziecku – wówczas poczuje, że jego praca nie ma sensu i straci motywację oraz przyjemność.
  • Podejdź do sprzątania jak do zabawy, a nie będziesz się zastanawiać, jak zachęcić dziecko do pomocy w domu. Dobieranie wypranych skarpetek w pary to doskonały trening spostrzegawczości, a przy tym można też ćwiczyć kolory, liczenie itp.
  • Dawaj jasne komunikaty. Pokaż dziecku, która ściereczka jest odpowiednia, jak myć podłogę, by jej nie zalać, czy też w jaki sposób układać książki na półkach, żeby nie spadały. Dziecko wszystkiego się uczy i nie rozumie niektórych „oczywistych” dla Ciebie spraw.
  • Słuchaj dziecka i bierz pod uwagę jego upodobania – być może woli zająć się składaniem prania niż myciem naczyń, a to również jakaś pomoc i dobry początek.
  • Nie wyręczaj dziecka – mały pomocnik musi wiedzieć, że każdy ma swoje przydzielone zadania i każdy powinien się z nich wywiązać. Nie przesadzaj jednak z ilością tych zajęć – dziecko powinno mieć przede wszystkim czas na zabawę, naukę i odpoczynek.
  • Zrób kalendarz obowiązków domowych. Wspólnie odhaczajcie osiągnięte cele, wyznaczcie wspólne nagrody itp. Doceniaj zaangażowanie i włożony przez dziecko wkład pracy.

Jak zaangażować dziecko do prac domowych?

Mały pomocnik powinien mieć swoje obowiązki domowe – wówczas będzie bardziej doceniać pracę i szanować jej efekty. Jeśli to Ty zawsze sprzątasz dziecięcy pokój, nie oczekuj, że dziecko samo zrozumie, ile trudu wymaga przywrócenie go do stanu używalności. Gdy kilka razy będzie musiało posprzątać samo, nauczy się, by odkładać rzeczy na miejsce i codziennie dbać o porządek. Jak zachęcić dziecko do pomocy w domu? Prawdopodobnie nie będziesz nawet mieć takiej potrzeby! O ile oczywiście podejdziesz do sprawy z głową. Maluchy uwielbiają naśladować dorosłych i czują się „dorośle”, gdy mogą wykonywać zadania, które wykonują starsi – po prostu im na to pozwól. Zastanawiając się jak zaangażować dziecko do prac domowych, pamiętaj tylko, że sprzątanie nie powinno być dla dziecka karą, a wręcz przywilejem czy nawet formą zabawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl