Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak przygotować się na powrót ze szpitala z noworodkiem?
Jak przygotować się na powrót ze szpitala z noworodkiem?

Wyjście ze szpitala z noworodkiem to z pewnością chwila, której z niecierpliwością wypatruje świeżo upieczona mama, jednak jest to również pewnego rodzaju sprawdzian dla pozostałych domowników. Gdy noworodek wraca ze szpitala, życie rodzinne wywraca się do góry nogami, dlatego warto odpowiednio wcześniej dopilnować najważniejszych rzeczy. 

Jak przygotować się na powrót ze szpitala z noworodkiem?

Powrót do domu z noworodkiem – kiedy?

Czas pobytu w szpitalu zależy głównie od stanu mamy oraz jej maluszka. Jeśli wszystko jest w porządku, powrót ze szpitala z noworodkiem zwykle następuje w 2-3 dobie po porodzie naturalnym i 4-5 dobie po cesarskim cięciu. Należy się liczyć z tym, że powrót do domu z noworodkiem może się opóźnić ze względu na powikłania poporodowe lub stan dziecka (np. żółtaczka poporodowa). Przygotowań do wyjścia ze szpitala z noworodkiem nie powinno się jednak odkładać na ostatnią chwilę. Pierwsze z nich warto wykonać już w ciąży – resztą będzie musiał zająć się świeżo upieczony tata lub najbliższa rodzina.

Jak przygotować się na powrót ze szpitala z noworodkiem?

Ubrania na powrót ze szpitala z noworodkiem
Potrzebne będą zarówno ubrania dla świeżo upieczonej mamy, jak również ubrania dla dziecka – w obu przypadkach powinny być dostosowane do pory roku i pogody. Jeśli chodzi o młodą mamę, którą czeka wyjście ze szpitala z noworodkiem, najlepiej sprawdzą się luźne, niekrępujące ruchów ubrania.
Należy pamiętać o tym, że brzuch tuż po porodzie nadal jest duży (to nie czas na ciasne ubrania sprzed ciąży), kobieta cały czas krwawi (jasne ubrania mogą być niekomfortowe), ponadto jej ruchy są ograniczone (np. ze względu na ciągnące szwy). Dziecku przygotowujemy ubranko stosowne do pogody, stosując się zasady, by ubierać je o jedną warstwę więcej niż siebie.
Noworodek wraca ze szpitala? Sprzątamy mieszkanie!
Mieszkanie powinno być dokładnie posprzątane na powrót ze szpitala z noworodkiem – najlepiej zrobić generalne porządki, co pomoże pozbyć się z mieszkania nie tylko kurzu, ale również drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić maleńkiemu dziecku. Nie stosujemy tutaj jednak zbyt
mocnych środków chemicznych, ponieważ nie są one wskazane przy dzieciach. Gdy noworodek wraca ze szpitala, powinno czekać na niego nie tylko wysprzątane mieszkanie, ale również pościelone łóżeczko, czyste ręczniczki, kocyk, pieluszki tetrowe itp.
Gdy wyjście ze szpitala z noworodkiem jest blisko, zrób zakupy!
Należy pamiętać, że nie tylko pierwsza noc noworodka w domu, ale i kilka pierwszych dni po powrocie z noworodkiem ze szpitala to sprawdzian dla całej rodziny. Przyszła mama nie będzie miała czasu i sił na domowe obowiązki, dlatego warto wcześniej wybrać się na zakupy spożywcze i wypełnić
lodówkę, a także przygotować (lub poprosić o to mamę/teściową) szybkie, zdrowe posiłki. To również ostatnia chwila, by dokupić rzeczy niezbędne dla noworodka, w tym pieluszki, mleko modyfikowane, mokre chusteczki, krem na odparzenia itp.
Powrót do domu z noworodkiem – w samochodzie
Wyjście ze szpitala z noworodkiem to dopiero początek – należy jeszcze dojechać do domu. W przypadku powrotu samochodem, należy liczyć się z koniecznością przygotowania fotelika samochodowego. Najłatwiej zabrać fotelik do szpitala, by w nim wynieść dziecko, okrywając je lekko kocykiem. Młoda mama nie powinna prowadzić samochodu, ponieważ może być jeszcze zbyt słaba, ponadto jej koncentracja w tym czasie również nie jest najlepsza. Jeśli kobieta rodziła naturalnie, z pewnością przydatna będzie również miękka poduszka, na której młoda mama będzie mogła usiąść.

Noworodek wraca ze szpitala – o czym jeszcze należy pamiętać?

Powrót ze szpitala z noworodkiem wywołuje bez wątpienia ogromne emocje. Choć maluszek jest teraz oczkiem w głowie całej rodziny, warto pamiętać również o jego zmęczonej mamie, która zwłaszcza w tych pierwszych dniach będzie potrzebowała odpocząć i zadbać o siebie. Pomocny będzie już gotowy obiad czy przygotowane do wypoczynku łóżko. Im mniej dodatkowych rzeczy na głowie w pierwszych dniach po porodzie, tym łatwiej będzie młodej mamie odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl