Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak radzić sobie z bałaganem robionym przez dziecko?
Jak radzić sobie z bałaganem robionym przez dziecko?

Często rodzice martwią się, że dziecko robi bałagan i zastanawiają się, czy z czasem z tego wyrośnie. Trzeba wiedzieć, że bałagan w pokoju dziecka to żadna nowość, co nie oznacza, że z problemem nie można próbować walczyć. Nie pomogą tu jednak groźby i zakazy, a odpowiednie podejście rodzica do tematu oraz wiedza, jak zachęcić dziecko do sprzątania. Podpowiadamy, jak radzić sobie z bałaganem robionym przez dziecko oraz jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie.

Dziecko robi bałagan – jak reagować?

Na początku należy zaznaczyć, że niewiele jest dzieci, które trzymają porządek wokół siebie od najmłodszych lat. Jeśli jesteś rodzicem jednego z nich, prawdopodobnie zazdroszczą Ci teraz wszyscy, których bałagan w pokoju dziecka przyprawia o ciarki, a tych jest zdecydowanie więcej. Można śmiało rzec, że bałagan to wręcz synonim dzieciństwa i jest dziecku potrzebny, by zrozumiało konsekwencje swojego działania i wyciągnęło z sytuacji wnioski na przyszłość oraz nauczyło się panować nad swoim otoczeniem. Jeżeli zastanawiasz się, jak radzić sobie z bałaganem robionym przez dziecko, musisz wiedzieć, że problem dotyczy sporej ilości rodziców. By bałagan dzieci widziały jako coś niewłaściwego, rodzic musi im wskazać, że takie właśnie to jest. Rolą rodzica jest przekazanie dziecku szacunku do posiadanego mienia, ustalanie zasad, wyznaczanie granic i wymaganie ich przestrzegania. Rolą rodzica jest jednak również docenianie starań dziecka – nawet jeśli dziecięcy „porządek” nieco odbiega od wyobrażeń rodzica.

Jak radzić sobie z bałaganem robionym przez dziecko?

Jeśli dziecko robi bałagan i ma problem z jego sprzątaniem, rodzic nie powinien stawiać się w roli policjanta, tylko w roli nauczyciela, który wskazuje dziecku, jak radzić sobie z sytuacją, ale jednocześnie wymaga opanowania pewnych umiejętności. Co to oznacza w praktyce? Bałagan w pokoju dziecka może wynikać z tego, że dziecko po prostu nie wie, jak sprzątać efektywnie. Dorosłemu wydaje się to banalne, ale dla dziecka wcale nie jest to takie oczywiste, więc rodzic, zamiast zastanawiać się, jak zachęcić dziecko do sprzątania, powinien zastanowić się, jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie efektywnie. Pomocny może być zakup kolorowych pudełek lub skrzynek na zabawki i ich oznaczenie rysunkami (by każda zabawka miała swoje miejsce), a także sezonowe pozbywanie się zabawek, z których dziecko wyrosło, by nie gromadziły się w dziecięcym pokoju niepotrzebnie. Dobrym pomysłem na to, jak radzić sobie z bałaganem robionym przez dziecko będzie również ustalenie zasady, że każda zabawka, po skończonej zabawie musi trafić na swoje miejsce, zanim dziecko sięgnie po kolejną.

Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie?

By bałagan w pokoju dziecka nie był Twoim problemem, już od najmłodszych lat angażuj dziecko w domowe obowiązki. Nie chodzi tu o to, by roczniak biegał po domu z odkurzaczem zamiast rodzica, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pozwolić dziecku na odrobinę samodzielności i naśladowanie dorosłego, gdy jeszcze wykazuje tym zainteresowanie. Bałagan dzieci traktują zupełnie inaczej niż dorośli, dlatego należy od najmłodszych lat pokazywać dziecku, jak aranżować przestrzeń wokół siebie i jakie są konsekwencje zaniedbania w tej kwestii. Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie? Sprzątać przy nim od najmłodszych lat, by maluch kojarzył, że po zjedzeniu obiadu trzeba umyć naczynia, po wysypaniu czegoś trzeba pozamiatać, a po wybrudzeniu ubrań trzeba je wyprać. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i chętnie naśladują rodziców – warto to wykorzystać, pokazując im prawidłowe wzorce i naturalne konsekwencje pewnych czynności. Pokaż dziecku, że bałagan nie jest w porządku, a nie będzie traktować bałaganu jako czegoś normalnego. Gdy dziecko robi bałagan przy zabawie, musi wiedzieć, że naturalną konsekwencją będzie sprzątanie – to nie kara, ale kolejny etap zabawy. Jeśli nie chcesz zastanawiać się, jak radzić sobie z bałaganem robionym przez dziecko, nie traktuj nigdy sprzątania jako kary dla dziecka, ale nie stosuj również systemu nagród za posprzątane rzeczy. Pokaż dziecku, że sprzątanie jest naturalnym elementem codzienności, jak np. mycie zębów, zakładanie piżamy do spania czy kąpiel.
 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl