Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak uśpić dziecko bez piersi?
Jak uśpić dziecko bez piersi?

Twoje dziecko zasypia tylko przy piersi? Kochasz łączącą Was wówczas bliskość, jednak obawiasz się, że niemowlę nie potrafi zasnąć już w żaden inny sposób? Zastanawiasz się, jak uśpić dziecko bez piersi i uniknąć stresu malucha? Spokojnie – usypianie bez piersi nie musi wiązać się z wielogodzinnym płaczem! Zobacz polecane metody, dzięki którym zasypianie bez piersi wprowadzisz bezstresowo i skutecznie.

Ssanie jest naturalnym odruchem i potrzebą niemowlęcia

Zacznijmy od tego, że zasypianie dziecka przy karmieniu piersią jest normalne. Ssanie to naturalny odruch i naturalna potrzeba dziecka. To nie tylko zaspokajanie głodu, ale przede wszystkim sposób na ukojenie, wyciszenie i poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego niemowlę zasypia przy karmieniu piersią? Po pierwsze bardzo się wówczas uspokaja – po drugie, wbrew pozorom jest to dla niego bardzo duży wysiłek. Niektóre mamy czasem czują się winne i obawiają się, że kształtują złe nawyki u dziecka oraz boją się, że później nie będą mogły dziecka uśpić w inny sposób. Nie ma nic złego w tym, że maluszek zasypia przy piersi, ale każdy maluszek kiedyś dorasta i tu pojawia się pytanie – jak uśpić dziecko bez piersi, jeśli przyzwyczaiło się tylko do takiej formy zasypiania?

Zasypianie bez piersi – nowy bodziec usypiający

Nauka zasypiania bez piersi powinna być wprowadzana stopniowo. Usypianie bez piersi ułatwić może wprowadzenie nowego bodźca, który będzie kojarzył się dziecku z zasypianiem. Może to być głaskanie po główce lub rączce, szeptanie, śpiewanie kołysanki. Sprawdzi się również bodziec wizualny – np. zasłonięte rolety, projektor gwiazd, a także inny, bardzo skuteczny bodziec dźwiękowy – biały szum, który uspokaja dziecko, wycisza je i pomaga mu zasnąć. Będzie to istotny punkt zaczepienia, by dalsze wprowadzanie zasypiania bez piersi obyło się bez płaczu. 

matka karmiąca dziecko - co zrobić, aby dziecko nie usypiało przy piersi

Jak uśpić dziecko bez piersi? Zmiana sposobu karmienia

Pomocna w nauce zasypiania bez piersi może być również zmiana przyzwyczajeń związanych z karmieniem. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by dziecko przestało kojarzyć pierś ze spaniem. By dziecko nie zasypiało na piersi podczas karmienia, można np. delikatnie drapać je po nóżce oraz wyjmować pierś z buzi dziecka, gdy przestaje ono efektywnie ssać, a zaczyna przysypiać. Dobrym pomysłem będzie również modyfikacja godzin karmienia – można przesunąć karmienie w czasie, by nie nakładało się na pory drzemki.

Usypianie bez piersi – nowa osoba usypiająca

Warto do nauki zasypiania bez piersi zaangażować tatę dziecka. Jest to o tyle istotne, że z czasem maluszek nauczy się, że mama nie jest „niezbędna” do uśnięcia. Przytulone do mamy dziecko bardzo długo będzie poszukiwało dostępu do piersi, bo mamę na tym etapie właśnie z piersią kojarzy. Gdy to tata będzie usypiał dziecko, np. wykorzystując wprowadzony wcześniej bodziec usypiający, maluch będzie mieć szansę na poznanie innych sposobów na zasypianie. To doskonały sposób na wzmocnienie więzi z drugim rodzicem i wprowadzanie wieczornych rytuałów, które sprawdzą się przy nauce zasypiania starszego dziecka. Jak uśpić dziecko bez piersi? Warto, by maluch był w tym czasie już najedzony, wyciszony po kąpieli i uspokajającym masażu oraz lekko zmęczony, jednak nie warto czekać do momentu, aż będzie rozdrażniony, bo wówczas usypianie bez piersi będzie dla niego trudniejsze. Potrzebny jest tu czas i cierpliwość, jednak dzieci doskonale się adaptują – wystarczy, że im na to pozwolimy. 

Możesz również zobaczyć nasz film z wyjaśnieniem, jak uśpić dziecko bez piersi:

 

Serdecznie polecamy także niezwykle uspokajające wideo „12H Głębokiego snu - Piękna muzyka relaksacyjna + dźwięk kominka - Przytulny apartament".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl