Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka? Co jest normą, a co symptomem problemu?
Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka? Co jest normą, a co symptomem problemu?

Rozwój mowy dziecka jest niezwykle ważnym elementem jego dorastania. Podstawową wiedzę na temat prawidłowego rozwoju mowy dzieci powinien posiadać każdy rodzic. Tylko w ten sposób będzie on bowiem w stanie prawidłowo kierować jego postępami i reagować na ewentualne niepokojące sygnały. Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka i co może być znakiem ostrzegawczym dla rodzica?

Jak stymulować rozwój mowy u dziecka?

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie – również rozwój mowy jest kwestią dość indywidualną. Warto jednak wiedzieć, jak wspomagać rozwój mowy u dziecka i jak pomóc mu opanować trudną sztukę płynnego i prawidłowego mówienia. Należy zaznaczyć, że nic tak nie stymuluje rozwoju mowy u dziecka jak kontakt z rodzicem, codzienne czytanie książek i żywe, długie rozmowy. W czasie rozmowy rodzic powinien poświęcać dziecku 100% swojej uwagi. Wykonywanie w tym czasie innych czynności to niestety częściowe lekceważenie dziecka, a lekceważony maluch szybko się zniechęca. By wspierać prawidłowy rozwój mowy dziecka, warto ponadto rozmawiać z maluchem jak z dorosłym. Chodzi tu o to, by nie używać zdrobnień czy pieszczotliwych wyrazów, które w rzeczywistości nie funkcjonują w języku. 

ćwiczenia wspomagające rozwój mowy u dziecka

Ćwiczenia i zabawy wspomagające rozwój mowy

Jeśli zastanawiasz się, jak wspomagać rozwój mowy u dziecka, postaw na zabawę! Istnieją różne ćwiczenia wspierające rozwój mowy u dziecka, które warto wykorzystać, by pomóc maluchowi. Pamiętaj tylko, że ich głównym celem powinien być miło spędzony czas – wówczas nauka będzie cennym „efektem ubocznym”.

  • Naśladowanie dźwięków – to doskonała gimnastyka jamy ustnej, a przy okazji mnóstwo wesołej zabawy. Dziecko może naśladować szum wody, dźwięki wydawane przez zwierzęta, wiatr, samochody, statki itp. Ważny jest tutaj nacisk na poprawne ułożenie ust i języka.
  • Ćwiczenia oddechowe – bardzo przydatne we wspomaganiu rozwoju mowy dziecka będą słomki, piłeczki pingpongowe, piórka, chusteczki, baloniki, świeczki, a nawet bańki. Dziecko dmuchając przez słomkę może popychać piłeczkę lub próbować dmuchaniem utrzymać piórko w powietrzu. Nawet dmuchanie baniek mydlanych, zdmuchiwanie świeczek czy próba nadmuchania balonika będą bardzo pomocne we wspomaganiu rozwoju mowy dziecka.
  • Proste wierszyki i piosenki – ich nauka to wesoła zabawa i doskonały sposób na poznawanie i ćwiczenie nowego słownictwa i prawidłowej wymowy. To także bardzo dobry sposób na naturalną naukę rymu i rytmu.
  • Zabawy mimiką twarzy – wystarczy lusterko i odrobina kreatywności, by stworzyć wesołe miny i grymasy, które jednocześnie pomogą w ćwiczeniu mięśni twarzy. 
dziecko bawi się z mamą - jak wspierać prawidłowy rozwój mowy u dziecka

Wspomaganie rozwoju mowy u dziecka – czego nie robić?

Bardzo ważne jest, by oczekiwania rodzica wobec dziecka nie były wygórowane. Wspieranie rozwoju mowy u dziecka to nie naciskanie na malucha, tylko stanie u jego boku. Ciągłe poprawianie dziecka również może sprawić, że poczuje ono zbędną presję. Wspomaganie rozwoju mowy u dziecka to nie tresura – do wszystkiego można dojść stopniowo i bez niepotrzebnych nerwów. Rodzic nie powinien porównywać malucha do jego rówieśników, nie powinien go krytykować czy ośmieszać, a tym bardziej karać za nieprawidłową wymowę.

Nieprawidłowy lub opóźniony rozwój mowy u dziecka – co może być symptomem problemu?

Rozwój mowy u dziecka jest dość indywidualną kwestią, co nie znaczy, że powinien być przez opiekunów bagatelizowany. Wiedza, jak wspomagać rozwój mowy u dziecka to nie wszystko – trzeba również wiedzieć, kiedy warto poprosić o pomoc specjalistę. Niepokój rodzica powinien wzbudzić brak gaworzenia i reakcji na imię w pierwszym roku życia, brak próby łączenia wyrazów i tworzenia prostych wypowiedzi czy brak reakcji na pytanie „gdzie” w drugim roku życia. W trzecim roku życia niepokoić powinna mocno niezrozumiała dla otoczenia mowa dziecka oraz problem z wymawianiem głosek k, l, g, w, f, h, ś, ć, dź. W czwartym roku życia uwagę rodzica powinien zwrócić brak zainteresowania czytankami, a także problemy z głoskami sz, cz, ż oraz dż. Oczywiście każde dziecko rozwija się we własnym tempie, jednak jakiekolwiek wątpliwości związane z prawidłowością rozwoju mowy dziecka warto skonsultować ze specjalistą. 

Dowiedz się także jak mówić do dziecka, by wspierać jego poczucie własnej wartości.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl