Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Kryzys w związku po urodzeniu dziecka
734.jpg

Pojawienie się dziecka to chwila, na którą czekamy z utęsknieniem. Niestety nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Bardzo często wraz z noworodkiem w domu pojawia się zmęczenie, frustracja, a także problemy i kłótnie między małżonkami. Jak przetrwać kryzys w związku po urodzeniu dziecka? Jak dbać o związek po urodzeniu dziecka, by być dla siebie oparciem w trudnych chwilach?

Kryzys w związku po urodzeniu dziecka to nie fikcja

Jeszcze do niedawna wolne chwile spędzaliście we dwoje, celebrując swoją miłość. Gdy pojawia się dziecko, to ono staje się punktem, na którym skupia się cała uwaga i któremu podporządkowane zostaje życie rodzinne. Natłok obowiązków, nowe rodzicielskie wyzwania, zmęczenie, nieprzespane noce – wszystko to sprawia, że nie macie sił i ochoty choć na chwilę zmienić rolę „rodzica” na rolę „partnera”. Ponoć to normalne – małżeństwo dojrzewa, zmieniają się priorytety, związek wskakuje na wyższy poziom. Niestety najczęściej nie widzimy tego „dojrzewania”, natomiast doskwiera nam poważny kryzys w związku po urodzeniu dziecka. Czujemy się nieszczęśliwi, samotni, rozczarowani, osaczeni, przytłoczeni, ograniczeni i zmęczeni. Zwiększa się również ilość kłótni, konfliktów, nieporozumień i wzajemnego oskarżania się. Ostatnie, o czym wówczas myślimy to, jak dbać o związek po urodzeniu dziecka. 

Kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka – skąd się bierze?

Debiutujący rodzice często nie są przygotowani na skalę komplikacji, które naturalnie pojawiają się wraz z narodzinami potomka. Idealistyczne wizje uśmiechniętych bobasów drastycznie zderzają się z rzeczywistością, która zwykle mocno odbiega od wcześniejszych oczekiwań. Kryzys w związku po urodzeniu dziecka to również brak rozmów. Mowa o tych wcześniejszych rozmowach, dotyczących podziału obowiązków, wizji wspólnego wychowywania potomstwa i priorytetów życia rodzinnego. To także brak rozmów bieżących, dotyczących uczuć i problemów, z którymi zmaga się każde z rodziców. Brak szczerych rozmów sprawia, że frustracje narastają, a rozczarowania pogłębiają się. W konsekwencji partnerzy przestają się rozumieć i zaczynają się częściej kłócić, a po pewnym czasie uświadamiają sobie, że funkcjonują w zupełnie odrębnych światach.

Jak dbać o związek po urodzeniu dziecka?

Kryzys prędzej czy później pojawi się w każdym małżeństwie – nawet najbardziej zgranym. Sztuką jest przetrwać go wspólnie, mimo chwilowych gorszych dni. Choć narodziny dziecka wywracają życie rodzinne do góry nogami, małżonkowie nie mogą zapominać o sobie. Kryzys w związku po urodzeniu dziecka łatwiej będzie zażegnać, jeśli postaracie się, by w natłoku codziennych obowiązków znaleźć nie tylko chwilę dla rodziny, ale również choć chwilę dla samych siebie i chwilę dla dwojga. Ważna jest zwłaszcza otwarta rozmowa o swoich uczuciach i potrzebach, a także bieżące wyjaśnianie wątpliwości. Niech jednak rozmowy małżonków nie sprowadzają się wyłącznie do tego. Związek nie może zagubić się w codziennej krzątaninie i wyłącznie rozmowach o problemach i negatywnych emocjach. Jak dbać o związek po urodzeniu dziecka? Mówcie sobie również miłe rzeczy, dostrzegajcie drobne gesty i starania partnera, pamiętajcie o czułości i starajcie się pokazać sobie wzajemnie, że nadal jesteście dla siebie ważni. Czasem odłóżcie domowe obowiązki na bok – niewyprasowane pranie może poczekać, a w zamian warto spędzić odrobinę czasu razem, dbając o łączące Was uczucie. 

 

Przeczytaj także nasz List żony do męża oraz zrelaksuj się ze swoją drugą połówką przy naszej Romantycznej muzyce dla zakochanych :) 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl