Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

MĄDRE DZIECKO ŚPIEWA PIOSENKI
MĄDRE DZIECKO ŚPIEWA PIOSENKI

Muzyka i śpiew to elementy, które odgrywają kluczową funkcję w rozwoju psychofizycznym dziecka. Dzieci, które od najmłodszych lat stymulowane są przez bodźce dźwiękowe, rozwijają się zdecydowanie lepiej. Dlaczego warto oswajać dziecko z piosenkami?

Jak śpiewanie piosenek wspomaga rozwój dziecka? 
Muzyka odgrywa szczególną rolę w rozwoju psychofizycznym malucha. Wszelkiego typu zabawy związane z rytmiką i śpiewem powinny towarzyszyć dziecku — w różnym natężeniu i formie — już od momentu narodzin. Dlatego tak często w wielu poradnikach dla rodziców zwraca się uwagę na zalety, jakie płyną m.in. ze śpiewania kołysanek niemowlakowi. Popularne kołysanki, oprócz zadania „ukołysania do snu” mają jeszcze inne funkcje. Uspokajają i wyciszają dziecko przed snem. Kształcą koncentrację i słuch oraz oswajają dziecko ze światem dźwięków i rytmu. Rola edukacji muzycznej wzrasta wraz z wiekiem dziecka. Zabawy muzyczno-ruchowe i śpiewanie piosenek wpływają w pośredni lub bezpośredni sposób na rozwój intelektualny, psychiczny, jak również fizyczny malucha.


Rozśpiewane dzieci są sprawniejsze i mądrzejsze 

Poprzez zabawy muzyczne, a przede wszystkim śpiewanie piosenek, dzieci rozwijają układ oddechowy, układ krążenia, trawienny i nerwowy. A to ma kolosalny wpływ na zdrowie i zrównoważony rozwój fizyczny dziecka. Wynika to z tego, że dzieci bardzo chętnie łączą śpiew z wszelkiego rodzaju aktywnością fizyczną. Co z kolej przekłada się na poprawę ich motoryki i koordynacji ruchów.
Jeszcze ważniejszą rolę odgrywają piosenki w rozwoju intelektualnym i emocjonalnym małego dziecka. Potwierdzono naukowo, że dziecko, które bardzo często obcuje z muzyką i ma możliwość śpiewania piosenek, aktywuje więcej obszarów swojego mózgu niż dziecko, które nie ma z muzyką kontaktu. Umuzykalnione dziecko znacznie lepiej radzi sobie z przyswajaniem nowego słownictwa, a tym samym stymuluje rozwój słuchu i mowy. Melodia i rytmika pozwalają na łatwiejsze zapamiętywanie poszczególnych głosek, fonemów w końcu pewnych konstrukcji wyrazowych i powodują, że nauka nowych rzeczy staje się przyjemnością original site. Nauka tekstów piosenek wspomaga pamięć i koncentrację dziecka, a także wpływa na rozwój wyobraźni.

Piosenki wyzwalają emocje
Dzieci, które często śpiewają i mają okazję na uzewnętrznienie swoich emocji, zazwyczaj są znacznie pogodniejsze i łatwiej nawiązują kontakt z rówieśnikami. Śpiew jest również cudownym lekarstwem na wszelkiego rodzaje lęki, niepokoje i agresję u dziecka. Wspólne śpiewanie z rodzicami nie tylko pogłębia więź, ale również ma drogocenny wpływ na emocjonalny rozwój dziecka. 

dziewczynka - grająca - na - gitarze - zalety - śpiewania - dziecięcych - piosenek

Jak wykorzystać teledyski z piosenkami do zabawy?

Zabawy z muzyką warto wprowadzać jak najwcześniej. Pierwszym kontaktem dziecka z piosenkami mogą być wspomniane kołysanki śpiewane przez rodzica. Kiedy dziecko jest już samodzielne i wykazuje większe zainteresowanie otaczającym światem, można rozszerzać zakres i formę stymulacji muzycznej.

Najlepsze są te stare i sprawdzone piosenki, które większość z nas pamięta z własnego dzieciństwa takie jak: “Jedzie pociąg z daleka”, “Pieski małe dwa”, „Dziadek fajną farmę miał” czy „My jesteśmy krasnoludki”. W dzisiejszych czasach mamy do nich łatwy dostęp m.in. dzięki kanałowi lulanko.pl. W sieci, a konkretnie na kanale YouTube Lulanko znajdziemy wiele rozwijających i specjalnie przygotowanych dla dzieci składanek piosenek w formie teledysków, które możemy wykorzystać do zabawy z dzieckiem

Zabawy z wykorzystaniem piosenek mogą mieć różny charakter. Najpopularniejsze jest oczywiście połączenie śpiewania z zabawami ruchowymi. A najprostszym tego przykładem jest np. piosenka „Jedzie pociąg z daleka”, przy której dziecko z rodzicem może zabawić się w ciuchcię z wagonikiem.

Popularne są również piosenki z pokazywaniem (“Głowa, ramiona, kolana pięty…”), które zaspokajają u dziecka dodatkowo potrzebę ruchu. Piosenki warto również połączyć z zabawą plastyczną. Można zachęcić dziecko, żeby po obejrzeniu i wysłuchaniu piosenki (np. „Pieski małe dwa”) narysowało do niej odpowiednią ilustrację.

Na koniec możemy zachęcić dziecko do samodzielnego muzykowania za pomocą instrumentów muzycznych np. bębenków, tamburynów czy cymbałków.

Składanki piosenek = nauka dla dziecka i trochę luzu dla rodzica

Składanki najpopularniejszych dziecięcych piosenek w formie animowanych teledysków trwają zazwyczaj kilkanaście-kilkadziesiąt minut. A to sprawia, że mają one jeszcze jedną zaletę, która z perspektywy rodzica jest nie do przecenienia. Dziecko tak bardzo pochłonięte jest w śpiewaniem i oglądaniem, że pozwala rodzicowi na chwilę wytchnienia. Można w tym czasie wypić kawę, odpocząć. Po prostu się zrelaksować. A potem po godzinnej regeneracji sił wspólnie zaśpiewać z dzieckiem nowe piosenki, dzięki dostępnym teledyskom z karaoke. Doskonałym przykladem może być nasza godzinna składanka piosenek dla dzieci. Rozpoczyna ją nasza autorska piosenka o Pajączku Wesołku. 

Wspaniała zabawa murowana!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl