Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Moje dziecko boi się chodzić do szkoły – jak mu pomóc?
Moje dziecko boi się chodzić do szkoły – jak mu pomóc?

Dzieci spędzają w szkole bardzo dużo czasu. To tutaj nabywają wiedzę o świecie, uczą się i kształtują przydatne w przyszłości umiejętności. To również tutaj nawiązują kontakty rówieśnicze i uczą się funkcjonowania w społeczeństwie. Zdarzyć może się jednak, że dziecko boi się chodzić do szkoły. Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły, zwykle nie wiąże się to z lenistwem, ale z poważnymi problemami, z którymi pociecha sobie nie radzi. Strach dziecka przed szkołą wymaga uwagi i pilnej interwencji rodzica, gdyż fobia szkolna może się pogłębiać i rzutować na przyszłość dziecka. Jak pomóc dziecku z lękiem szkolnym?

Dziecko boi się chodzić do szkoły – jakie mogą być przyczyny problemu?

Powodów, w związku z którymi dziecko nie chce chodzić do szkoły, może być wiele, dlatego gdy rodzic zauważy lęk dziecka przed szkołą, przede wszystkim powinien dojść do jego przyczyny. To podstawa, by móc pomóc dziecku w uporaniu się z problemem. Fobia szkolna może pojawić się bez wyraźnej przyczyny, jednak mogą do niej również doprowadzić niektóre sytuacje, które miały miejsce w szkole lub poza nią. 

 

Często dziecko boi się chodzić do szkoły, ponieważ oczekiwania jego rodziców, co do efektów nauki, są zbyt wygórowane. Strach dziecka przed szkołą może wiązać się również z trudnościami w nauce, z którymi pociecha nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Zdarza się również, że przyczyną problemu jest strach przed nauczycielem, jego wymaganiami lub sposobem nauczania. 

Bardzo często źródłem lęku dziecka przed szkołą są również problemy rówieśnicze, w tym nieumiejętność nawiązywania kontaktów, odrzucenie przez rówieśników, czy też pojawiająca się w szkole przemoc psychiczna bądź fizyczna. Dziecko może ponadto nie chcieć chodzić do szkoły, jeśli ma obniżoną samoocenę, problemy rodzinne, jest nieśmiałe lub czuje się „inne” niż pozostałe dzieci. By wiedzieć, jak pomóc dziecku z lękiem szkolnym, przede wszystkim trzeba zatem zorientować się, z jakim problemem zmaga się pociecha, a w tym pomóc może rozmowa z dzieckiem, wychowawcą, a nawet z rówieśnikami, czy też z psychologiem.

Strach dziecka przed szkołą – jak pomóc?

Fobia szkolna może objawiać się na wiele sposobów. Gdy dziecko boi się chodzić do szkoły, może symulować różne dolegliwości zdrowotne i wyraźnie mieć obniżony nastrój. Dojść może również do obgryzania paznokci, wyrywania sobie włosów, nocnego moczenia łóżka, bezsenności, problemów z koncentracją itp. Strach dziecka przed szkołą zawsze wymaga interwencji opiekuna.

W pierwszej kolejności, jak wspomniano wcześniej, należy dojść do przyczyny tego, że dziecko nie chce chodzić do szkoły. W wielu przypadkach pomocna może być już sama rozmowa z dzieckiem, okazanie mu wsparcia, zapewnienie dodatkowej pomocy w nauce czy odciążenie z dodatkowych obowiązków lub obniżenie zbyt wygórowanych ambicji rodziców. Rodzic może również omówić z wychowawcą, jak pomóc dziecku z lękiem szkolnym. Być może sprawdzą się dodatkowe zajęcia w szkole lub większe skupienie rodzica na kontaktach koleżeńskich dziecka. Jeśli lęk dziecka przed szkołą wiąże się z obniżoną samooceną czy sytuacją rodzinną, pociecha powinna czuć bezpieczeństwo, akceptację, miłość i wsparcie, co może być kluczowe, by uporać się z problemami.

Dziecko nie chce chodzić do szkoły ze strachu – co może zrobić rodzic?

Należy pamiętać, że zazwyczaj dziecko nie chce chodzić do szkoły nie dlatego, że jest leniwe, ale ma problemy, z którymi nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Wymaga to wsparcia od rodziców, nauczycieli, rówieśników, a niejednokrotnie i wykwalifikowanych specjalistów. Zdarza się, że fobia szkolna staje się poważnym problemem dziecka, a współpraca rodzica i nauczyciela okazuje się niewystarczająca. Gdy strach dziecka przed szkołą jest nasilony, warto rozważyć rozmowę z psychologiem, który będzie wiedzieć najlepiej, jak pomóc dziecku z lękiem szkolnym. Psychoterapia może pomóc dziecku zrozumieć swój problem i opanować go. Może być to sposób np. na lęk przed porażką szkolną czy problemy w kontaktach społecznych. W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być również zmiana klasy lub szkoły. Może to sprawdzić się, gdy dziecko boi się chodzić do szkoły z powodu przemocy szkolnej czy trudnych do rozwiązania problemów z nauczycielem.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl