Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Problem z usypianiem dziecka? Zobacz, co może być przyczyną!
Problem z usypianiem dziecka? Zobacz, co może być przyczyną!

Usypianie dziecka należy do jednych z większych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się młodzi rodzice. Każde dziecko jest inne, dlatego niejednokrotnie również rodzice, którzy posiadają już starsze potomstwo, stają nagle przed problemem nauki samodzielnego usypiania najmłodszej pociechy. Nie ma jednego sposobu, który byłby skuteczny dla każdego dziecka, jednak istnieją bez wątpienia przyczyny, które utrudniają zasypianie wszystkim dzieciom. Jak ułatwić sobie i dziecku wieczorne zasypianie?

Dziecko nie chce spać? Sprawdź najczęstsze przyczyny!

Układanie dziecka do snu nie jest łatwe, a każdy, kto zmierzył się wcześniej z podobnym problemem, z pewnością poradzi Ci coś innego. Nauka samodzielnego zasypiania wymaga cierpliwości i dyscypliny - przede wszystkim ze strony rodzica. Masz problem z usypianiem dziecka? Zobacz, co może być tego przyczyną:

Za dużo bodźców przed snem

Problem z zasypianiem dzieci bardzo często związany jest z nadmiarem bodźców, które towarzyszą im w ciągu dnia. Choć w teorii wie o tym każdy rodzic, w praktyce dość często o tym zapominamy. Bardzo ważny jest czas przed zasypianiem – nie jest to moment na szalone zabawy, odwiedziny rodziny, telewizor i stymulujące zabawki. Naucz się rozpoznawać oznaki senności swojej pociechy - nie zawsze jest to ziewanie. Zmęczone dziecko bardzo często jest nadmiernie pobudzone i rozdrażnione, co znacznie utrudnia mu zasypianie. Kluczem do sukcesu jest wyciszenie dziecka przed snem. Pomoże w tym relaksująca kąpiel, bajeczka czytana monotonnym głosem lub biały szum.

Brak wspólnych rytuałów

Rutyna jest sprzymierzeńcem każdego rodzica. Stałe rytuały nie tylko wspierają rozwój dzieci, ale również zwiększają ich poczucie bezpieczeństwa. Warto postarać się o stały plan dnia i ustaloną porę zasypiania. Oczywiście nie chodzi tu o pilnowanie każdego kroku z zegarkiem w ręku, jednak warto zadbać o powtarzalność poszczególnych aktywności i miejsc tej aktywności. Łóżeczko powinno np. kojarzyć się maluszkowi od początku wyłącznie ze spaniem – nie powinno zatem w ciągu dnia służyć np. jako kojec do zabawy. Zadbaj ponadto o wieczorne rytuały wyciszające. Cuda zdziałać może relaksująca kąpiel, masaż oliwką, a następnie wyciszające chwile z bajeczką, kołysanką, przytulaniem.

usypianie niemowlaka

Zniecierpliwiony rodzic

Wieczorna chwila „dla siebie” – marzy o tym każdy zmęczony rodzic. Pamiętaj jednak, że usypianie dziecka to nie wyścigi. Nie zakładaj sobie z góry celu, który Twoje dziecko „musi” osiągnąć – zasypianie nie zawsze musi trwać 10 minut z zegarkiem w ręku. Dziecko to nie robot, którego można zaprogramować, zasypianie to nie element musztry, a rodzina to nie wojsko. Nie daj sobie wmówić, że Twoje dziecko „już powinno…” i „zupełnie nie powinno…”. Pamiętaj, że Twoja pociecha doskonale wyczuwa emocje, które Ci towarzyszą. Zniecierpliwienie, frustracja, napięcie czy nawet złość to zdecydowanie nie są pozytywne fluidy, które ułatwiają najmłodszym zasypianie.

Traktowanie dziecka schematycznie

Napisano wiele mądrych książek o zasypianiu dzieci. Należy jednak pamiętać, że każdy maluch jest inny, ma inny charakter i inne potrzeby, a ponadto na różnych etapach rozwoju może swoje potrzeby zmieniać. Są dzieci, które doskonale wyciszają się, kiedy czują bliskość i dotyk rodzica, są również takie, które wolą przygaszone światło zamiast ciemności, te którym trzeba do snu zaśpiewać kołysankę, a także te, które w mgnieniu oka zasypiają przy białym szumie. To Ty znasz swojego malucha najlepiej – to Twoja super moc, która na głowę bije wszystkie „złote rady”! Wykorzystaj ją, a samodzielne zasypianie dziecka przestanie być problemem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl