Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Problemy z koncentracją u dziecka - jak ją poprawić?
826.jpg

Dzieci zwykle mają dużo większy problem z koncentracją niż dorośli, jest to całkowicie normalne. Występują jednak takie symptomy, które wskazują na to, że dziecko ma dużo słabszą koncentrację niż rówieśnicy. O tym, jak rozpoznać niepokojące objawy, jakie mogą być ich przyczyny i jak poprawić koncentrację u dziecka, dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy zacząć się martwić?

Małe dzieci są z natury bardziej roztargnione i rozkojarzone, często szybko porzucają jedną zabawę i decydują się na inną. Jednak takie cechy powinny charakteryzować maluchy, natomiast kiedy dziecko ukończy 5. rok życia i nadal nie posiada umiejętności podziału uwagi, warto zbadać problem. 

Twoje dziecko ma kłopoty z pamięcią, nie może skupić się na jednym zadaniu, jest nieuważne i łatwo się rozprasza? A może jest rozkojarzone, słabo się uczy i nie pamięta o codziennych obowiązkach? Istnieje prawdopodobieństwo, że cierpi na zaburzenia uwagi i koncentracji u dzieci.

Co wpływa na zaburzenia koncentracji?

Problemy z koncentracją w XXI wieku występują nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Źródłami zaburzeń uwagi mogą być m.in. ekrany, które otaczają nas z każdej strony, hałas i brak wystarczającej ilości czasu na odpoczynek. Najczęściej wymieniane przyczyny problemów z uwagą u dzieci to:

  •  nieodpowiednia dieta,
  •  czynniki rozpraszające, jak nieustannie włączony telewizor,
  •  hałas,
  •  nieodpowiednie oświetlenie,
  •  zmęczenie,
  •  brak odpowiedniej ilości snu,
  •  uzależnienie od tabletu czy smartfona,
  •  zła organizacja przestrzeni,
  •  niedobór aktywności fizycznej.
przyczyny braku koncentracji u dzieci

Na koncentrację mogą też wpływać czynniki nie do końca od nas zależne, takie jak uwarunkowania genetyczne, stresujące zdarzenia czy zła sytuacja rodzinna. Dzieci mają bardzo różne warunki dorastania, należy więc pamiętać, że każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie.

Sposoby na poprawę koncentracji u dziecka

Jeśli zauważyłeś problem z koncentracją u swojego dziecka, na pewno zastanawiasz się jak mu pomóc. Jest kilka sposobów na poprawę koncentracji uwagi u dzieci. Jeśli natomiast te nie będą dawały rezultatów, z pewnością należy udać się do specjalisty. 

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne, czyli krótko mówiąc - zdrowy tryb życia. Spadek koncentracji u dziecka może być spowodowany niedoborem witamin i minerałów, należy więc pamiętać o dostarczaniu ich do organizmu. Wysiłek fizyczny natomiast bardzo wspomaga pracę mózgu, wpływa nie tylko na koncentrację, ale także na pamięć i wyobraźnię. Już zwykły spacer, wyjście na rower czy zabawa na placu zabaw może przynieść pozytywne skutki.

Kolejnym ważnym sposobem jest ograniczenie używania przez dziecko urządzeń elektronicznych. Częsty kontakt dziecka z ekranami smartfonów czy tabletów bardzo źle wpływa na rozwijający się układ nerwowy. Należy także zadbać o to, by w pokoju dziecka i w miejscu, gdzie spędza najwięcej czasu było odpowiednie oświetlenie. Zbyt mocne, zimne światło może utrudniać dziecku skupienie się na konkretnym zadaniu.

Pomocne może być także ograniczenie ilości zabawek. Dziecko, które ma zbyt wiele przedmiotów do zabawy nie musi tak często używać wyobraźni i wymyślać ciekawych zajęć, przez co nie ćwiczy pamięci i koncentracji. 

Trenowanie umysłu poprzez zabawy i ćwiczenia umysłowe to jedne z najlepszych sposobów na poprawę funkcjonowania kondycji mózgu dziecka. Istnieje szeroki wybór prostych ćwiczeń, które nie tylko rozwijają umysł, ale także są świetną zabawą. Pomocna może być nauka wierszyków na pamięć. Popularne gry, takie jak memory, puzzle, oraz zgadywanki i zabawy słowne również są świetnym narzędziem do walki z zaburzeniem koncentracji u dziecka. 

Warto również wyrobić w dziecku nawyk czytania książek, przyzwyczajając go „od małego” do czytania przed snem. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z tego artykułu.

Nie od dziś wiadomo także o fantastycznym wpływie muzyki na jakość naszego życia. Można bawić się z dzieckiem w powtarzanie rytmu, a także uczyć się z nim piosenek na pamięć. Przy koncentracji na konkretnym zadaniu pomaga słuchanie muzyki klasycznej - wzmaga ona czujność. Niektóre utwory sprawiają, że łatwiej wejść w stan relaksacji, co wspomaga niektóre możliwości pamięci.

Idealną muzykę, którą możesz włączyć dziecku, by jeszcze lepiej skupiało się na zadaniu, znajdziesz na kanale Golden Sunset - Relaxing Meditation Music. Polecamy szczególnie muzykę do nauki i koncentracji.  ⬇⬇⬇Wsłuchaj się także w kojące wideo „Apartament z widokiem na Paryż - Relaksujące pianino do snu, relaksu, nauki - Zimowa atmosfera". 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl