Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Przejście z pieluszek na nocnik – jak i kiedy?
Przejście z pieluszek na nocnik – jak i kiedy?

Odpieluchowanie dziecka to nie lada wyzwanie, które wymaga od rodziców odpowiedniego przygotowania, cierpliwości i czasu. Marzeniem każdego jest oczywiście niekłopotliwe i względnie szybkie przejście z pieluszek na nocnik, jednak rzeczywistość często znacznie odbiega od marzeń. Zasikane ubrania, podłoga, meble, łóżko i fotelik samochodowy, a do tego wyraźna niechęć dziecka do nocnika i płacz. Czy da się tego uniknąć? Czy istnieje skuteczna metoda na naukę korzystania z nocnika?

Idealny wiek na odpieluchowanie… nie istnieje 

„Twoje jeszcze w pieluszce? Moje już dawno o niej zapomniało!” – komentarz tego typu potrafi skutecznie wyprowadzić z równowagi chyba każdego rodzica. Z pewnością znajdzie się w Twoim najbliższym otoczeniu osoba, która chwali się odpieluchowanym niespełna rocznym dzieckiem, podczas gdy Twój dwulatek zdaje się jeszcze zupełnie nie kontrolować potrzeb fizjologicznych. Czy to problem wymagający pilnej interwencji? Absolutnie nie. Mówi się, że trening czystości warto rozpocząć około 18 miesiąca życia, jednak znajdzie się mnóstwo trzylatków w pieluchach, a nawet i czterolatków. Ciężko określić czas, w którym każde dziecko „powinno” pozbyć się pieluchy, ponieważ pożegnanie z pieluszką to dość indywidualna sprawa. Dziecko do przejścia z pieluszek na nocnik musi być po prostu gotowe - jednym zajmuje to więcej, a innym mniej czasu.

Gadżety ułatwiające przejście z pieluszek na nocnik

Odpieluchowanie można nieco ułatwić i uprzyjemnić sobie i dziecku. W sprzedaży dostępnych jest wiele gadżetów, dzięki którym przejście z pieluszek na nocnik będzie łatwiejsze. Oczywiście podstawą jest tutaj dobry, stabilny i wygodny nocnik. Warto zaopatrzyć się w niego wcześniej i powoli oswajać dziecko z jego obecnością. W sprzedaży dostępne są nie tylko zwykłe nocniki, ale również ciekawe modele grające, świecące itp. Gdy już zaopatrzysz malucha w odpowiedni model, wytłumacz dziecku na spokojnie, do czego nocnik służy. Opieraj się na przykładach z otoczenia – powiedz, że mama i tata nie noszą pieluszki, bo pieluszki noszą tylko maluszki. Ważne, by dziecko czuło się wyróżnione, że otrzymało nocniczek, a nie smutne, że znikną pieluchy. Pomocne w pożegnaniu z pieluszką mogą okazać się ponadto siusiające na nocniczek lalki, a nawet śmieszne bajeczki o korzystaniu z nocniczka. Wszystkie tego typu gadżety mogą pomóc w odpieluchowaniu dziecka, jednak warto zaznaczyć, że stanowią one zaledwie dodatek. Najważniejszy jest tu czas, zrozumienie, wsparcie i cierpliwość rodziców – bez nich żaden gadżet nie będzie skuteczny.

Jak ułatwić dziecku naukę korzystania z nocnika?

Początki rozpoznawania przez dziecko potrzeb fizjologicznych bywają trudne. Zwykle od poczucia potrzeby załatwienia do samego siusiania jest niewiele czasu. Najłatwiej odpieluchować dziecko w miesiące ciepłe – wówczas może biegać bez pieluszki, w samych majteczkach, które łatwiej się zdejmuje w razie pilnej potrzeby. Warto sadzać dziecko na nocnik o stałych porach (np. tuż po spaniu, po posiłku), ważne również, by nocnik był cały czas „pod ręką”. W trakcie odpieluchowania poświęć dziecku jak najwięcej czasu i bądź dla niego wsparciem, co znacznie ułatwi mu pożegnanie z pieluszką. Pamiętaj, że dziecko doskonale rozpoznaje Twoje emocje. Najważniejsza jest cierpliwość. Chwal maluszka za każdy sukces, ale nie karz go i nie zawstydzaj, gdy mu nie wyjdzie, a co najważniejsze - nie stosuj przymusu. Zaakceptuj ponadto możliwość porażki – jeśli mimo usilnych prób wam nie wychodzi, spróbuj za miesiąc.

Nie dajmy się zwariować

Nie oszukujmy się - na szybkim odpieluchowaniu najbardziej zależy rodzicom, a nie ich pociechom. To rodzice chcą pozbyć się dodatkowych pampersowych zakupów, przewijania, przebierania. To ponadto rodzice niejednokrotnie czują się pod presją otoczenia, koleżanek, babć i cioć, które zawsze służą „dobrą radą”. To nie jest tak, że dziecko „musi” teraz i tu. Na odpieluchowanie nie ma prawdopodobnie jednej, skutecznej metody, jednak z pewnością jest metoda na bezstresowe odpieluchowanie: maluch musi być gotowy do przejścia z pieluszek na nocnik, a rodzic musi, najprościej mówiąc, wyluzować. Jego podejście do kwestii odpieluchowania jest kluczowym elementem sukcesu pożegnania pieluszki.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl