Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Skoki rozwojowe u dziecka – czym są, jak się objawiają i jak je przetrwać?
Skoki rozwojowe u dziecka – czym są, jak się objawiają i jak je przetrwać?

Twoje dziecko nagle stało się niespokojne, rozdrażnione i bardziej płaczliwe? Źle sypia i jest marudne? Masz wrażenie, że „zapomniało” umiejętności, które nabyło już jakiś czas temu? Wydaje Ci się, że ktoś „podmienił Ci dziecko”, bo aniołek nagle zamienił się w diabełka? Bardzo prawdopodobne, że przed Wami skok rozwojowy, czyli moment, gdy maluch nabywa nowych umiejętności. Zmiana nastroju minie za jakiś czas. Pamiętaj, że maluszek potrzebuje teraz więcej zrozumienia, cierpliwości i czułości. Jak przetrwać skoki rozwojowe u dziecka?

Czym są skoki rozwojowe i kiedy się ich spodziewać?

Każdy skok rozwojowy sprawia, że dziecko odczuwa, widzi oraz rozumie więcej niż dotychczas. Najprościej mówiąc intensywnie rozwijający się mózg dziecka otwiera się wówczas na więcej. Intensywne zmiany w kwestii fizycznej i psychicznej są początkowo trudne dla maluszka – nagle odkrywa nowe umiejętności i nie potrafi jeszcze poradzić sobie z większą aktywnością mózgu, stąd jego zachowanie chwilowo się zmienia. Natężenie zmian w zachowaniu dzieci jest oczywiście różne – niektóre maluchy przechodzą ten czas niemal bezobjawowo, inne jednak chwilowo wywracają życie rodziny do góry nogami. W pierwszym roku życia dziecka wyróżnić można aż siedem skoków rozwojowych (odpowiednio około 5 tygodnia, 7-9 tygodnia, 11-12 tygodnia, 4-5 miesiąca, 6-7 miesiąca, 8-9 miesiąca i 11-12 miesiąca życia). W kolejnych latach życia skoków rozwojowych jest już mniej. Czas ich występowania podaje się w dużym przybliżeniu, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie.

Skoki rozwojowe u dziecka – jak się objawiają?

Większość skoków rozwojowych objawia się podobnie. Przed skokiem rozwojowym zaobserwować można zwykle kilkudniową lub nawet kilkunastodniową zmianę zachowania dziecka. Im starsze dziecko, tym okres przedskokowej zmiany zachowania może być dłuższy. Najczęściej przed skokiem rozwojowym maluch staje się niespokojny, marudny i rozdrażniony, częściej płacze, nie może zasnąć, wybudza się w nocy, ma mniejszy apetyt i większą potrzebę bliskości i uwagi. Bywa również, że dziecko chwilowo „zapomina” to, czego do tej pory się nauczyło. Zmiany w zachowaniu dziecka związane są z nowymi bodźcami, z którymi musi zmierzyć się jego mózg. Nagle pojawia się więcej informacji do przetworzenia, przez co dziecko może czuć się nieswojo i niepewnie. Przyzwyczajenie się do nowej sytuacji wymaga czasu – stąd niepokój i rozdrażnienie. Po okresie zmiany zachowania dziecka rodzice nagle zauważają, że nabyło ono nowe umiejętności.

skoki rozwojowe - porady

Co zmienia się po skokach rozwojowych u dziecka?

Pierwszy skok rozwojowy (ok. 5 tygodnia) – rozwijają się zmysły, maluch lepiej odbiera bodźce zewnętrzne: lepiej widzi, czuje zapachy i smak, lepiej słyszy.

Drugi skok rozwojowy (ok. 7-9 tygodnia) – dziecko odróżnia bodźce zewnętrzne, rozpoznaje głos i zapach mamy, odkrywa swoje rączki, próbuje obracać się z brzuszka na plecy.

Trzeci skok rozwojowy (ok. 11-12 tygodnia) – rozpoznaje różnice w tonie głosu, natężeniu światła, podąża za źródłem dźwięku, odpowiada uśmiechem na uśmiech, bawi się rączkami.

Czwarty skok rozwojowy (ok. 4-5 miesiąc) – dziecko staje się bardziej „komunikatywne”, rozumie proste komunikaty i „odpowiada” na nie, sięga po zabawkę, rozpoznaje swoje imię i staje się ciekawe świata.

Piąty skok rozwojowy (ok. 6-7 miesiąc) – pojawia się lęk separacyjny – maluch nie chce rozstawać się z rodzicami, potrzebuje bliskości, dziecko zaczyna rozumieć zależności między sytuacjami, zaczyna rozpoznawać detale.

Szósty skok rozwojowy (ok. 8-9 miesiąc) – zaobserwować można nasilenie lęku separacyjnego i nieufność lub strach przed obcymi, intensywnie rozwija się inteligencja dziecka, poprawia się jego koordynacja ruchowa.

Siódmy skok rozwojowy (ok. 11-12 miesiąc) – dziecko dużo już umie, odkrywa słowo „nie” i używa go świadomie, rozumie sekwencje zdarzeń, ważne stają się dla niego rytuały dnia, naśladuje odgłosy zwierząt, dopasowuje kształty.

Jak ułatwić dziecku przejście przez skok rozwojowy?

Skok rozwojowy jest nieunikniony – świadczy o prawidłowym rozwoju mózgu i układu nerwowego Twojego dziecka, więc nie należy się go obawiać. Pamiętaj jednak, że okres ten jest nie tylko uciążliwy dla rodzica (bo maluch jest rozdrażniony i marudny), ale przede wszystkim jest bardzo trudny dla nieświadomego maluszka. W czasie tym dziecko szczególnie potrzebuje Twojej bliskości, czasu, czułości i zrozumienia. Jest męczące, nie może spać, płacze, choć samo nie wie, dlaczego zmienia się w małego diabełka, a nawet w terrorystę, który ustanawia nowe zasady w domu. Trzeba to po prostu przetrwać - nie reaguj stresem na zmiany zachowania pociechy i nie walcz z nią, tylko daj jej w tym czasie tyle wsparcia, ile potrzebuje. Nawet najtrudniejszy skok rozwojowy w końcu mija – a wraz z nim wraca aniołek i to bogatszy w nowe umiejętności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl