Nauka czytania dla dzieci wymaga czasu, systematyczności i cierpliwości. Opanowanie płynnego czytania ze zrozumieniem nie należy do najłatwiejszych zadań, stąd wielu rodziców szuka informacji, jak nauczyć dziecko czytać najprościej. Istnieje wiele sposobów nauki czytania. Różny jest ponadto zalecany wiek dzieci zaczynających przygodę z czytaniem. Większość rodziców czeka z nauką czytania, aż dziecko opanuje werbalne komunikowanie się z otoczeniem. Badania pokazują jednak, że nauka wczesnego czytania może wspomóc rozwój mowy. Jeśli zatem Twoje dziecko jeszcze nie mówi, naucz je czytać!
Nauka wczesnego czytania, gdy dziecko nie mówi?
Wielu rodziców zastanawia się, jak poznać czy dziecko jest już gotowe na naukę czytania, tymczasem badania dowodzą, że im mniejsze dzieci, tym łatwiej przychodzi im przyswajanie nowych informacji – w tym także umiejętności czytania. Naukę czytania można rozpocząć z maluchem już w wieku poniemowlęcym. Tak szybkie zainicjowanie nauki czytania dzieci intensywnie stymuluje dziecięcy mózg do rozwoju. Gdy dziecko ma problemy z komunikacją werbalną, wprowadzenie nauki czytania może okazać się skutecznym sposobem na rozwinięcie systemu fonetyczno-fonologicznego.
Jak nauczyć dziecko czytać? Dziecko, w którego otoczeniu znajdować się będzie wiele zabawek literkowych i książeczek samo zacznie wykazywać nimi zainteresowanie. Wystarczy to umiejętnie wykorzystać, a na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Zajęcia z maluszkiem warto prowadzić regularnie, jednak z zachowaniem sprzyjającej atmosfery. Nauka wczesnego czytania to przede wszystkim zabawa z dzieckiem oraz wiele pochwał i pozytywnych reakcji w związku z jego nawet najmniejszymi postępami. Sposoby nauki czytania są liczne – najbardziej popularne ostatnio metody nauki czytania to metoda sylabowa oraz metoda globalna. Każda z nich ma oczywiście swoich zwolenników i przeciwników.
Jak nauczyć dziecko czytać? Metoda Domana
Metoda globalna nauki czytania to popularna ostatnio metoda Domana, która rozwija pamięć fotograficzną dziecka. Ten przykład metody nauki czytania przyrównuje pierwsze kroki w czytaniu do pierwszych kroków w mówieniu – dziecko uczy się całych słów, nie zastanawiając się na początku nad ich składem. Jak nauczyć dziecko czytać metodą Domana? W czasie systematycznych zabaw z maluchem, rodzic pokazuje mu tabliczki z całymi wyrazami, odczytując je (czytamy tylko wyraz znajdujący się na kartce, czyli mówimy „auto”, a nie „to jest auto”). W metodzie tej dziecko nie analizuje składu wyrazu i nie łączy liter w sylaby – traktuje pokazywany wyraz jako całość i łączy go z zapamiętanym dźwiękiem. Dopiero w późniejszych etapach, gdy dziecko zacznie zauważać, że wyraz składa się z elementów mniejszych, jak litery, wprowadzana jest nauka czytania właściwego.
Sposoby nauki czytania – metoda symultaniczno-sekwencyjna prof. Jagody Cieszyńskiej
Jeśli chodzi o metody nauki czytania, popularna jest również Metoda Krakowska, czyli stymulująca funkcje poznawcze metoda symultaniczno-sekwencyjna profesor Jagody Cieszyńskiej. Pierwotnie metoda ta zalecana była do nauki czytania dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz zaburzeniami genetycznymi, jednak doskonale sprawdza się również u dzieci zdrowych. Ten sposób nauki czytania opiera się na sylabach. Nauka wczesnego czytania podzielona jest tutaj na trzy etapy, które przypominają naturalny proces nauki wymowy – jest to powtarzanie, rozumienie oraz nazywanie. W pierwszej kolejności maluch poznaje samogłoski, potem uczy się sylab, a następnie wyrazów dźwiękonaśladowczych, potem natomiast poznaje wyrazy i czyta zdania. Jak nauczyć dziecko czytać Metodą Krakowską? Na początku dorosły odczytuje samogłoski i sylaby, a dziecko je powtarza (etap powtarzania), potem dorosły je wypowiada a dziecko wskazuje (etap rozumienia), a na końcu dziecko samodzielnie odczytuje (etap nazywania). Zaletą tego typu metody nauki czytania jest wykształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.