Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

W jakim wieku najlepiej kupić dziecku pierwszy telefon?
W jakim wieku najlepiej kupić dziecku pierwszy telefon?


Elektronika opanowała nasze czasy – trudno temu zaprzeczać. Spora część dziesiejszych rodziców należy jeszcze do pokolenia, gdy w domach królowały telefony stacjonarne, a komórki dopiero zaczynały powoli pojawiać się na rynku. Choć jeszcze 30 lat temu nikt nie pomyślałby, żeby kupować małemu dziecku telefon komórkowy, dziś wielu kilkulatków radzi sobie lepiej z obsługą urządzeń mobilnych od ich rodziców. Nie dziwi zatem fakt, że zaczynamy zastanawiać się, w jakim wieku telefon dla dziecka będzie już odpowiedni i jaki pierwszy telefon dla dziecka wybrać.

Pierwszy telefon dla dziecka – kiedy jest najlepszy czas i co warto przemyśleć?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na pierwszy telefon dla dziecka. Niekiedy już dzieci przedszkolne zaczynają prosić swoich rodziców o pierwszy telefon, choć w zasadzie nie mają jeszcze potrzeby komunikowania się na odległość z opiekunami. Oczywiście decyzja o zakupie pierwszej komórki dla dziecka to kwestia dość indywidualna i nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie „od ilu lat można kupić telefon dziecku?”. Przede wszystkim należy zastanowić się jednak, czym miałby być telefon dla dziecka i jaką funkcję miałby w jego przypadku spełniać. Wiadomym jest fakt, że dziecko przedszkolne nie będzie korzystać z telefonu w celu podstawowym, czyli nie będzie dzwonić do rodziców, którzy na co dzień się nim opiekują. Telefon stanie się zatem dla niego gadżetem rozrywkowym i będzie służyć w głównej mierze do gier lub przeglądania internetowych treści. Czy zatem faktycznie przedszkolak potrzebuje takiej nowej „zabawki”?

Kiedy kupić dziecku telefon, by… nie zrobić mu krzywdy?

Zastanawiając się, w jakim wieku telefon dla dziecka będzie odpowiedni, przede wszystkim myślimy o użyteczności urządzenia, kontakcie z pociechą, gdy nie jest w naszym pobliżu, a także możliwości kontaktu dziecka z rówieśnikami. Wielu rodziców decyduje się ponadto na zakup telefonu dla pociechy w związku z presją społeczną, bo „inne dzieci mają”. Należy jednak już w tym miejscu wspomnieć, że telefon dla dziecka może bardzo łatwo stać się źródłem uzależnienia. Urządzenia mobilne zabierają bardzo dużo czasu, a świat wirtualny wciąga niczym czarna dziura. Uzależnienie od telefonu komórkowego to nie chwytliwe hasło a fakt, który dotyczy coraz większej ilości nieletnich. Dzieci wpatrzone w ekrany mają gorsze kontakty z rodziną i rówieśnikami, zaczynają tracić zainteresowanie rzeczywistością, rezygnują ze swoich pasji, nie pielęgnują zainteresowań, a nawet mają zaburzone funkcje biologiczne. Wspomnieć w tym miejscu należy również o niebezpieczeństwach, które mogą wiązać się z nowoczesnymi smartfonami. Nieograniczony dostęp do Internetu i aplikacji może stanowić duże zagrożenie dla małego dziecka, a niestety o kwestiach cyberbezpieczeństwa wielu rodziców zapomina, wybierając pierwszy telefon dla dziecka.

W jakim wieku telefon dla dziecka?

Zastanawiając się, kiedy kupić dziecku telefon, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim „w jakim celu dziecko ma z telefonu korzystać” – jeśli ma to być kolejna zabawka, jeszcze nie pora na telefon. Kolejna kwestia to odpowiedzialność dziecka i jego szacunek do posiadanych rzeczy. Nowoczesny telefon prawdopodobnie nie wytrzyma kilku kolejnych upadków na ziemię, a zgubiony czy przypadkiem zostawiony poza domem przez roztargnienie, również nie będzie spełniać swojej funkcji (i narazi Cię na dodatkowe koszty). Warto rozważyć dodatkowo, jak często i na jak długo dziecko opuszcza swoich opiekunów, tzn. czy chodzi już samo do szkoły, spotyka się z kolegami i bawi się poza domem. Należy zastanowić się również, czy dziecko jest na tyle dojrzałe, by korzystać z telefonu świadomie, a nie bez opamiętania i kosztem nauki czy obowiązków. Jak widzisz, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „od jakiego wieku telefon dla dziecka”, gdyż każda pociecha rozwija się indywidualnie i w swoim własnym tempie. To rodzic najlepiej będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie „w jakim wieku telefon dla dziecka?”, ponieważ zna swoje dziecko, jego dojrzałość i potrzeby. Mówi się, że dobrym wiekiem jest około 10 lat, gdy dziecko staje się już bardziej odpowiedzialne niż maluch w klasach 1-3, a jednocześnie częściej wychodzi z domu bez opieki. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i znaleźć można mnóstwo dzieci młodszych korzystających z telefonu odpowiedzialnie, a także wiele dzieci starszych, które niewłaściwie z urządzenia korzystają. Stawiając na pierwszy telefon dla dziecka, kierujmy się przede wszystkim znajomością dziecka i jego potrzebami – nie presją społeczną czy chwilową zachcianką pociechy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl