Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Ząbkowanie - jak wygląda, kiedy się zaczyna i jakie są jego objawy?
Ząbkowanie - jak wygląda, kiedy się zaczyna i jakie są jego objawy?

Ząbkowanie to naturalny etap w rozwoju dziecka. Wyżynanie się zębów mlecznych dla niektórych dzieci jest prawie bezobjawowe, jednak dla innych czas ten bywa szczególnie uciążliwy. Podpowiadamy, jak konkretnie wygląda ząbkowanie u dziecka i kiedy się zaczyna oraz jakie są objawy ząbkowania i jak można je łagodzić.

Ząbkowanie – jak wygląda i kiedy się zaczyna?

Zęby mleczne dziecka powstają jeszcze w czasie życia płodowego, natomiast ich wyżynanie zaczyna się już po narodzinach i najczęściej przypada na około 6 miesiąc życia. Należy zaznaczyć jednak, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko zaczyna ząbkować, ponieważ jest to uwarunkowane wieloma czynnikami. Nie trzeba się martwić, jeśli 6- czy nawet 7-miesięczne dziecko jeszcze nie ząbkuje – ma jeszcze na to czas. Dzieci, które urodziły się w terminie zwykle zaczynają ząbkować między 5 a 10 miesiącem życia, natomiast wcześniaki w większości zaczynają ząbkowanie między 6 a 11 miesiącem życia. Przyjmuje się, że jeśli dziecko ma rok i jeszcze nie pojawiają się u niego objawy ząbkowania, warto skonsultować się z pediatrą lub stomatologiem dziecięcym.

Ząbkowanie u dziecka najczęściej przebiega według określonego schematu. Pierwszymi zębami pojawiającymi się u dziecka są dolne „jedynki”, następnie zaczynają wyżynać się górne „jedynki”, a potem odpowiednio kły, siekacze oraz zęby trzonowe. Dzieje się to oczywiście zwykle stopniowo, z przerwami. Dwuletnie dzieci najczęściej posiadają już komplet zębów mlecznych.

dziewczynka której rosną ząbki - kiedy zaczyna się ząbkowanie u dzieci

Objawy ząbkowania

Ząbkowanie to naturalny proces rozwoju. Objawy ząbkowania u dzieci są oczywiście bardzo różne – niektóre maluszki przechodzą ten czas bez większych symptomów, inne natomiast potrzebują szczególnej uwagi ze strony rodzica. Do najczęściej spotykanych objawów ząbkowania u dzieci należą:

  • rozdrażnienie, płaczliwość, marudzenie,
  • podwyższona temperatura ciała dziecka,
  • problemy ze strony układu pokarmowego, w tym zarówno biegunki, jak i zaparcia,
  • wkładanie do ust rączek, zabawek i innych przedmiotów,
  • bardzo obfite ślinienie się dziecka,
  • niechęć do jedzenia,
  • problemy ze spokojnym snem.

Trzeba pamiętać, że niektóre z objawów ząbkowania mogą być mylące i wbrew pozorom wcale nie muszą wiązać się z wyżynaniem zębów mlecznych. Jeśli ząbkowanie u dziecka wydaje się wyjątkowo silne i niepokojące, dla pewności warto postawić na konsultację pediatryczną.

Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Należy zaznaczyć, że czasem objawy ząbkowania bardzo się nasilają i ząbkowanie u dziecka przebiega dość boleśnie. Jeśli maluszek zmaga się z nieprzyjemnymi objawami ząbkowania, ulgę mogą przynieść mu gryzaczki, które delikatnie wymasują obolałe dziąsła. W sprzedaży dostępne są specjalne gryzaki dla ząbkujących dzieci, które można schłodzić w lodówce. Dzięki niskiej temperaturze przynoszą one ulgę ząbkującemu dziecku i sprawiają, że jego opuchnięte dziąsła mniej bolą. Na uciążliwe objawy ząbkowania pomocny będzie także masaż dziąseł wykonany przez rodzica. Posłuży do tego najlepiej specjalna sylikonowa szczoteczka. 

dziewczynka z klockami - objawy ząbkowania w malucha

Ząbkowanie u dziecka? Nie zapomnij o higienie jamy ustnej!

Gdy zaczyna się ząbkowanie u dziecka, warto szczególnie zwrócić uwagę na regularne czyszczenie dziąseł i pojawiających się stopniowo mleczaków. Choć zęby mleczne z czasem wymieniamy na zęby stałe, troskliwe dbanie o ich higienę najlepiej rozpocząć już wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy ząbkowania. Na początek wystarczy mycie zębów mlecznych sylikonową szczoteczką i przegotowaną wodą – z czasem można przejść na szczoteczkę z miękkiego włosia, która nie będzie podrażniała wrażliwych dziąseł malucha. Trzeba pamiętać, że ważna jest nie tylko regularność mycia zębów, ale również prawidłowa technika tej czynności, o czym dobrze uczyć dziecko od początku. Warto również pilnować właściwych nawyków żywieniowych dziecka – należy zwłaszcza unikać zasypiania dziecka z butelką. 

Poznaj także przyczyny zatwardzenia u noworodka oraz dowiedz się jak odzwyczaić dziecko od zasypiania na rękach :) 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl