Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Znieczulenie podczas porodu - wszystko, co musisz wiedzieć
Znieczulenie podczas porodu - wszystko, co musisz wiedzieć

Chwila, gdy dziecko przychodzi na świat jest piękna i emocjonująca. To jednak również moment ogromnego obciążenia dla matki oraz jej dziecka. O bólu, określanym często jako największy w życiu, ponoć szybko się zapomina, jednak czy faktycznie jest on konieczny? Na poród bez bólu decyduje się rokrocznie coraz więcej przyszłych mam. Czy poród ze znieczuleniem jest bezpieczny? Jakie znieczulenie do porodu można wybrać?

Znieczulenie do porodu – wskazania, wady i zalety

Krąży opinia, że poród bez bólu to pójście na łatwiznę. Nie jest to jednak prawda. Kobiety posiadają bardzo wysoki próg bólu, co jednak nie oznacza, że nie powinny decydować się na poród ze znieczuleniem. Zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej każda przyszła mama ma prawo do porodu bez bólu. Oczywiście podanie znieczulenia do porodu zależne jest od stanu zdrowia ciężarnej, a także od wyposażenia szpitala oraz okoliczności towarzyszących porodowi. Najczęściej pacjentki proszą o znieczulenie do porodu, gdy osiągają rozwarcie ok. 3-4 centymetrów. Wówczas właśnie skurcze stają się bardziej uciążliwe. Znieczulenie przy porodzie może być jednak podane również później, o ile nie istnieją medyczne przeciwwskazania. 

kobieta w ciąży - czy poród ze znieczuleniem jest bezpieczny?

Znieczulenie przy porodzie – rodzaje

 • Metody niefarmakologiczne na poród bez bólu – zaliczyć można tu metody relaksacji, hydroterapii (poród w wodzie), a także mniej popularne – akupunkturę oraz hipnozę.
 • Poród ze znieczuleniem wziewnym – najczęściej stosowana jest mieszanka podtlenku azotu i tlenu, znana jako gaz rozweselający.
 • TENS – są to elektrody, które przykleja się do pleców rodzącej. Wysyłają one impulsy elektryczne, osłabiające odczucia związane z bólem porodowym.
 • Dożylne znieczulenie do porodu – podawane są wówczas opioidy, działające przeciwbólowo. Metoda stosowana jest, kiedy u kobiety są przeciwskazania do podania znieczulenia zewnątrzoponowego.
 • Analgezja regionalna – w tym m.in. najpopularniejsze znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO), a także CSE (znieczulenie podpajęczynówkowe + zewnątrzoponowe).
  • ZZO – to znieczulenie miejscowe podawane przy rozwarciu ok. 3-4 cm, które znosi ból wyłącznie w określonych partiach ciała. To ważne, ponieważ takie znieczulenie mniej obciąża organizm rodzącej i pozostawia ją świadomą. ZZO podawane jest przez cewnik w okolicy lędźwiowej do przestrzeni pomiędzy oponami, które otaczają kręgosłup. Znieczulenie zewnątrzoponowe nie znosi bólu całkowicie, ale sprawia, że jest on akceptowalny.
  • Znieczulenie podpajęczynówkowe – również jest to znieczulenie do porodu, które miejscowo znosi ból. Ten rodzaj znieczulenia działa szybko od podania, a lek wstrzykiwany jest do kanału rdzeniowego.
 • Znieczulenie ogólne – czyli narkoza, w trakcie której rodząca całkowicie traci świadomość. Stosowane w sytuacjach awaryjnych, gdy trzeba jak najszybciej poprzez cesarskie cięcie wyjąć dziecko z brzucha ciężarnej.
 • Miejscowe znieczulenie krocza – wykonywany jest zastrzyk w okolicę nerwu sromowego. Rodząca odczuwa skurcze macicy, ale nie czuje bólu w okolicy sromowej (także przy nacinaniu krocza czy jego szyciu). 
znieczulenie przed porodem - jakie są rodzaje znieczuleń do porodu

Poród ze znieczuleniem czy bez?

Trzeba zaznaczyć, że decyzja o porodzie ze znieczuleniem to indywidualna kwestia kobiety i jej lekarza prowadzącego, który stwierdza, czy nie istnieją medyczne przeciwskazania na znieczulenie przy porodzie. Są kobiety, na które ból działa stymulująco. U innych natomiast ból przy porodzie staje się czynnikiem stresogennym, który przedłuża akcję porodową, zmniejszając efektywność skurczów macicy. Poród bez bólu lub chociażby poród ze znieczuleniem ograniczającym ból do znośnego poziomu dla wielu kobiet jest najlepszym kompromisem między chęcią porodu naturalnego (dla dobra maluszka), a myślą o cesarskim cięciu (z obawy o cierpienie). 

Dowiedz się także jak poradzić sobie ze stresem przed porodem

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl