Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Dlaczego dziecko kłamie?
Dlaczego dziecko kłamie?

Dlaczego dziecko kłamie?

Kłamstwo u dzieci szkolnych może zdarzać się bardzo często, nierzadko stając się jedną z przyczyn problemów życia rodzinnego. Powodów, dlaczego dziecko kłamie, może być wiele. Bardzo często dziecko kłamie np. ze strachu, wstydu lub po prostu z braku zaufania. Zdarzają się również sytuacje, w których dziecko kłamie, ponieważ jest za bardzo kontrolowane przez rodziców lub opiekunów. Jak poznać, że dziecko kłamie i jak oduczyć dziecko kłamać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Kłamstwo u dzieci szkolnych – kiedy dzieci zaczynają kłamać?

Dzieci w wieku do 3 lat zwykle nie potrafią jeszcze odróżnić prawdy od kłamstwa. Wówczas niemówienie prawdy najczęściej jest nieświadome i w zasadzie nie powinno jeszcze być nazywane kłamstwem. Zdolność do oszukiwania wśród dzieci zaczyna pojawiać się zwykle w wieku około 4 lat. Nierzadko małe dzieci przypadkowo podczas mówienia nieprawdy dowiadują się, że przez oszukiwanie mogą osiągnąć swój cel. Kłamstwo u dzieci w wieku 5-6 lat najczęściej jest już jednak w pełni świadome. W tym wieku dzieci doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki mówieniu nieprawdy mogą uniknąć np. kar. Dzieci w wieku szkolnym, od 7 do 11 lat, doskonale potrafią odróżnić już kłamstwo od prawdy, ponadto doskonale wiedzą, że kłamstwo jest złe. Kłamanie u dzieci szkolnych jest więc świadome.

Ukrywanie faktów przez starsze dzieci może być efektem dojrzewania i towarzyszącego mu „buntu” wobec nakazów i zakazów, a także nakładanej przez rodziców i szkołę coraz większej liczby obowiązków. Aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, warto nauczyć się sztuki, jak poznać, że dziecko kłamie, a także wiedzieć, jak oduczyć dziecko kłamać już na wczesnym etapie.

Dlaczego dziecko kłamie?

Dzieci mogą kłamać z różnych powodów. Kłamanie u dzieci szkolnych może być np. efektem obawy o niesprostanie oczekiwaniom otoczenia, a także może wynikać z problemów z nauką lub rówieśnikami w klasie. Dlaczego dziecko kłamie jeszcze? Wiele dzieci mówi nieprawdę, ponieważ chce uniknąć kary lub określonych obowiązków. Niektóre dzieci chcą również w ten sposób zwrócić na siebie uwagę rodziców. Są także dzieci, które kłamią dla własnej przyjemności lub po prostu chcą zaimponować swoim rówieśnikom. Częstym powodem kłamstwa ze strony dzieci jest również niedostosowanie oczekiwań rodziców do dziecięcych możliwości, a także karanie pociech za niespełnienie postawionych im wymagań.

Wiele dzieci chce, by otoczenie uważało je za grzeczne, poza tym, zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym, mogą po prostu nie pamiętać, jak było naprawdę. Przyczyną kłamstw ze strony dzieci może być również nadmierne kontrolowanie ich przez rodziców, a także brak umiejętności radzenia sobie z problemami i strach przed rozmową o nich. W takich sytuacjach rodzic powinien wiedzieć, jak oduczyć dziecko kłamać, by te nie powtarzały się w przyszłości.

Jak poznać, że dziecko kłamie?

Wielu rodziców zastanawia się, jak poznać, że dziecko kłamie. Przede wszystkim zazwyczaj dziecko, które kłamie, nie patrzy rodzicom prosto w oczy. Kłamiące dziecko może także częściej niż zwykle mrugać oczami. Kłamstwo u dzieci szkolnych rozpoznać można również po ich zachowaniu – pociecha, która kłamie, zachowuje się zwykle inaczej. Takie dziecko często mówi szybciej lub wolniej niż normalnie, a także wykonuje nerwowe gesty. Często może również zmieniać wersję wydarzeń, a opowiadane przez niego historie niejednokrotnie wydają się niewiarygodne. Po czym poznać, że dziecko kłamie jeszcze? O mówieniu nieprawdy świadczyć może również udzielanie odpowiedzi nieadekwatnych do zadawanych przez rodzica pytań, a także reakcja złością na zadawane pytania.

Jak oduczyć dziecko kłamać?

Sposobów na kłamstwo u dzieci szkolnych jest wiele. Podczas rozmowy z dzieckiem należy pamiętać, by nie osądzać dziecka, ani też nie wszczynać krzyku oraz awantur. Jeśli chodzi o dzieci w wieku poniżej 4 lat, które zwykle nie są świadome kłamstwa, warto zapewnić im kontakty z innymi dziećmi, a także nie przesadzać z ilością opowiadanych bajek. Kary warto zastąpić spokojnym wytłumaczeniem maluchowi, dlaczego nie należy tak postępować. Jak oduczyć dziecko kłamać jeszcze? Warto również pomóc dziecku nauczyć się odróżniać fikcję literacką od rzeczywistości, a także wytłumaczyć mu, że nie wolno kłamać, nawet w żartach. W przypadku dzieci starszych należy podjąć inne działania, które powinny wiązać się między innymi z docenianiem się przyznania dziecka do winy, a także pozwoleniem mu na stosowną do wieku niezależność.

Przeczytaj także nasz poprzedni artykuł „Jak uchronić dziecko przed chorobami w żłobku?". 
Odwiedź nasz kanał na Youtube :)!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl