Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak przygotować dziecko na przyjęcie uczniów z Ukrainy do jego szkoły?
Jak przygotować dziecko na przyjęcie uczniów z Ukrainy do jego szkoły?

Jak przygotować dziecko na przyjęcie uczniów z Ukrainy do jego szkoły?

Z dnia na dzień wzrasta liczba uchodźców wojennych z Ukrainy w polskich szkołach. Na przyjęcie uczniów z Ukrainy odpowiednio powinni przygotować się nie tylko nauczyciele – bardzo ważne jest również właściwe przygotowanie dziecka na przyjęcie Ukraińców do klasy. Trzeba bowiem wiedzieć, jak przywitać w klasie osoby, które przeżywają ogromny stres i traumę związaną z wojną, a także niejednokrotnie bolesną rozłąką z bliskimi im osobami. Jak przygotować dziecko na przyjęcie uczniów z Ukrainy? Zapraszamy do artykułu!

Jak przygotować dziecko na przyjęcie uczniów z Ukrainy?

Dzieci z Ukrainy rozpoczynające naukę w polskich szkołach mają różnorodny bagaż doświadczeń, w tym niestety często także masę traumatycznych przeżyć wojennych. Rozpoczęcie nauki w nowych szkołach z pewnością wywoła u nich dodatkową dawkę emocji, więc z pewnością będą potrzebować wsparcia i zrozumienia – nie tylko ze strony nauczycieli, ale również ze strony rówieśników. Dla polskich dzieci również jest to wyzwanie, gdyż sytuacja jest nowa i nie wiedzą, jak powinny się w takiej sytuacji zachować, zwłaszcza że rozmowy o wojnie są dla nich tematem ciężkim i nie zawsze zrozumiałym. To w roli rodzica jest przygotowanie pociechy na nowe wyzwanie, któremu będzie musiała stawić czoła. Dobrze zatem wiedzieć, jak przygotować dziecko do nauki z uczniami z Ukrainy, by było w stanie nie tylko poradzić sobie z nową sytuacją, ale również zapewnić wsparcie nowym uczniom.Dziecko przede wszystkim warto uczulić na elementy takie jak wrażliwość i cierpliwość, a także na odpowiedni sposób rozmowy z nowymi w klasie osobami. Dobrze zachęcić dziecko, by ułatwiło uczniom z Ukrainy odnaleźć się w nowej grupie i było otwarte na zapewnienie pomocy, gdy będzie to potrzebne. Przygotowanie dziecka na przyjęcie Ukraińców do klasy wiązać się powinno również z uczuleniem dziecka na emocje nowo przybyłych rówieśników. Rolą rodzica jest zadbanie o to, by dziecko dobrze zrozumiało, że potrzebują oni wsparcia w tym niezwykle trudnym dla nich okresie życia.

Przygotowanie dziecka na przyjęcie Ukraińców do klasy

Jeśli chodzi o przygotowanie dziecka na przyjęcie Ukraińców do klasy, nie ma zapewne jednej optymalnej ścieżki. Warto niewątpliwie zachęcić pociechę do wsparcia nowych uczniów w pierwszych dniach nauki. Choć problemem zapewne będzie bariera językowa, pomoc okazać można na wiele sposobów. Już chęć pokazania nowym osobom szkoły, klas, biblioteki, czy nawet wskazanie drogi do szkolnej toalety to dobry początek. Te oczywiste dla uczniów kwestie są przecież nowością dla osób, które pierwszy raz przekraczają próg szkoły. Dla dzieci z Ukrainy pomoc niejednokrotnie organizują rodzice w danej klasie, zaopatrując nowego ucznia w potrzebne przybory szkolne, czy też ubrania. Dziecko powinno wiedzieć, że jest to zachowanie naturalne i trzeba pomagać innym na tyle, na ile każdy z nas jest w stanie – niekoniecznie materialnie, ale również poprzez swoje czyny. Już otwartość na pożyczenie ołówka czy wytłumaczenie nowemu koledze zadania domowego może okazać się bardzo dużym wsparciem w trudnych chwilach.

Jak przygotować dziecko do nauki z uczniami z Ukrainy w inny sposób? Dzieci w klasie powinny przywitać nowych uczniów z otwartością. Dziecku należy zatem wytłumaczyć, by nie oceniać nowych kolegów na podstawie ich zachowania w pierwszych dniach lekcji, lecz dać im nieco więcej czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji. Nowi uczniowie zapewne początkowo będą czuć się niepewnie, co wiąże się nie tylko z obecnością w nowym miejscu, ale również barierą językową i uczuciami związanymi z wojną i przeprowadzką, które zapewne biorą górę. Jeśli klasa będzie otwarta, poprzez swoje zachowanie sprawi, że aklimatyzacja nowych uczniów przebiegnie sprawniej.

Jak przygotować dziecko do nauki z uczniami z Ukrainy?

Wśród ukraińskich dzieci dużym problemem mogą okazać się przeżycia związane z wojną. Bardzo ważne jest więc, by nowym uczniom okazać sympatię, co z pewnością wpłynie korzystnie na ich samopoczucie, a także sprawi, że nie będą czuli się samotnie. Przygotowanie dziecka na przyjęcie Ukraińców do klasy wiąże się również z uczeniem go szacunku do innych, a także z okazywaniem zrozumienia dotyczącego uczuć oraz emocji dzieci, które uciekły od wojny. Opanować należy w tym czasie chociażby nadmierną dziecięcą ciekawość – pewne rozmowy czy pytania dotyczące okoliczności wojny mogą być nie na miejscu i przyczynić się do powrotu bolesnych wspomnień. Jednocześnie ważna jest otwartość na rozmowę, gdy z inicjatywą wyjdzie nowy uczeń – unikanie tematu w tym przypadku także nie jest wyjściem, więc najlepiej znaleźć złoty środek. Jeśli chodzi o to, jak przygotować dziecko na przyjęcie uczniów z Ukrainy, warto porozmawiać również o traktowaniu nowych uczniów z życzliwością – nie wolno ich obrażać, wyśmiewać czy wyzywać.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym ostatnim artykułem "Jak przesilenie wiosenne wpływa na dzieci".
Odwiedź także nasz kanał na Youtube.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl