Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak ubierać noworodka zimą?
Jak ubierać noworodka zimą?

Wielu świeżo upieczonych rodziców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad dzieckiem, zastanawia się, jak noworodek zimą powinien być ubierany. W lecie sprawa jest prostsza, gdyż z domu można wyjść niemal w tych samych ubraniach, co przebywa się na co dzień. W zimie wszystko jednak się znacznie komplikuje, a zamęt dodatkowo wprowadzają „złote rady” rodziny odnośnie tego, jak ubierać noworodka zimą. Wiadomym jest, że dziecko musi być stosownie zabezpieczone przed niską temperaturą. Jednak ważne jest również, by zastanowić się w co ubierać noworodka zimą, by dziecko się nie przegrzewało i czuło się komfortowo. Sprawa wydaje się być bardzo skomplikowana, dlatego w artykule zebraliśmy cenne rady, które podpowiedzą Ci, jak ubrać noworodka w zimie.

Noworodek zimą – zabezpiecz, ale nie przegrzewaj

Wielu rodziców ma tendencję do przesady, jeśli chodzi o ubieranie dzieci w chłodniejsze miesiące, a szczególnie problematyczna jest zima. Jak ubrać noworodka, by ochronić jego organizm przed wychłodzeniem, ale jednocześnie mieć pewność, że się nie przegrzeje? Zasada przy malutkich dzieciach zawsze jest jedna, jeśli chodzi o to, jak ubierać noworodka. Maluszka ubieramy w jedną warstwę więcej niż siebie. Jest to bardzo ważne, ponieważ mechanizm termoregulacji u małego dziecka nie działa jeszcze wystarczająco dobrze, ponadto maluszek się niewiele rusza, a większość czasu spędza leżąc. Należy więc dopilnować, by zapewnić mu ciepło i komfort. Noworodek zimą powinien być zatem ubrany nieco cieplej niż osoba dorosła, jednak bez przesady, gdyż przegrzanie jest znacznie gorsze od zbyt lekkiego ubrania.

Poniżej znajdziesz podpowiedzi dotyczące tego, w co ubierać noworodka zimą w domu oraz jak ubrać noworodka w zimie, gdy wybieracie się na spacer. Zasady jednak zasadami, a praktyka często mija się z teorią. Maluszek nie powie nam, że jest mu za ciepło lub za zimno (choć niewątpliwie może to zasygnalizować płaczem bądź rozdrażnieniem). Wielu rodziców sprawdza zatem rączki dziecka, by upewnić się, że nie jest mu zimno. To błąd. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy maluszek jest optymalnie ubrany, jest dotknięcie jego karku. Jeśli okolica ta jest bardzo ciepła i spocona, dziecko ubrane jest zbyt grubo. Jeśli jednak kark maluszka jest zimny, dziecko ubrane jest zbyt lekko. 

W co ubierać noworodka zimą w domu?

Sporo osób zadaje sobie pytanie, jak ubrać noworodka w zimie w mieszkaniu. Jeśli jednak chodzi o ubieranie noworodka zimą w domu, problem praktycznie nie istnieje. W pomieszczeniu bowiem panuje zazwyczaj stała temperatura. Grzejniki pracują cały dzień i całą noc, zapewniając domownikom optymalne warunki. Przy malutkim dziecku ciepło w domu to bowiem podstawa. Jak ubierać noworodka zimą w domu? Biorąc pod uwagę fakt, że optymalna temperatura w pomieszczeniu, gdzie przebywa noworodek to ok. 21-22°C, z powodzeniem wystarczy body z długim rękawkiem i ciepły pajacyk. Jeśli mamy w domu jeszcze cieplej, spokojnie możemy postawić na krótki rękawek. W co ubierać noworodka zimą, gdy w domu jest zimniej? Jeśli mamy wrażenie, że w mieszkaniu jest nieco chłodniej, warto mieć pod ręką dodatkowy sweterek czy kocyk do przykrycia maluszka

Noworodek zimą w ciepłym domu nie musi zatem być ubierany w wiele warstw ubranek. Powinien czuć się swobodnie, bez względu na to, czy jest lato czy zima. Natomiast to, jak ubrać noworodka na spacer, to już osobna kwestia.

Jak ubrać noworodka w zimie, wychodząc na spacer?

Gdy warunki atmosferyczne za oknem nie są najlepsze, powstaje dylemat: jak ubierać noworodka zimą na spacery. Zwykle noworodek zimą w czasie spaceru znajduje się w obudowanej dobrze gondoli, a do tego przykryty jest jeszcze ciepłą kołderką, śpiworkiem czy kocykiem, by nie straszne mu były temperatury, z jakich słynie zima. Jak ubrać noworodka, wychodząc z nim z domu? Przede wszystkim należy postawić na materiały oddychające i naturalne, by dziecko się w nich nie pociło. 

Oczywiście odpowiedź na pytanie "jak ubrać noworodka w zimie?" zależna jest od temperatury panującej na zewnątrz. W cieplejsze dni zimowe, gdy temperatura jest dodatnia, maluszka należy ubierać lżej niż w mroźne dni, gdy temperatura spada znacznie poniżej 0°C. Jako pierwszą warstwę można ubrać body z długim rękawkiem, następnie ciepły pajacyk. Dodatkowe rajstopki czy sweterek to już kwestia temperatury. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest jednoczęściowy kombinezon. Znacznie wygodniej zakłada się go noworodkowi niż kurteczkę i ocieplane spodenki, ponadto nie ma problemu z podciągającą się ku górze kurtką i odkrytymi pleckami dziecka. Obowiązkowa jest również oczywiście ciepła czapeczka i rękawiczki. Uważać należy jednak na szaliki, by skraplająca się od oddechu maluszka woda nie przyczyniała się do odmrożeń na twarzy. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl