Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak zachęcić dziecko do mówienia?
Jak zachęcić dziecko do mówienia?

Jak zachęcić dziecko do mówienia?

Nauka mówienia jest bardzo ważnym etapem życia malucha. Nauka mowy dziecka rozpoczyna się już na etapie życia płodowego, a pierwsze słowa dzieci najczęściej zaczynają wypowiadać między 10. a 18. miesiącem życia. Na tym etapie bardzo ważne jest wspieranie nauki mowy dziecka, które znacząco może ułatwić mu ten proces. Jak zachęcić dziecko do mówienia i kiedy zacząć uczyć dziecko mówić? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Nauka mówienia – bardzo ważny etap rozwoju dziecka

Każdy maluch rozwija się w innym tempie. Jednym z ważnych elementów rozwoju dziecka jest oczywiście nauka mówienia. Dzięki posiadanej umiejętności mówienia dziecko potrafi opisać otaczający świat, a także wyrażać swoje uczucia oraz prawidłowo porozumiewać się z otoczeniem. Prawidłowy rozwój mowy u dziecka stanowi niezwykle ważny etap, podczas którego kształtuje się i rozwija również jego osobowość. Rozwój mowy u dziecka można wspierać na każdym etapie jego rozwoju, rozmawiając z nim jak najczęściej, czytając mu bajki, opowiadając mu o codziennych czynnościach itd. Jak zachęcić dziecko do mówienia? Przede wszystkim należy uważnie go słuchać i pozwalać mu wypowiadać się, poza tym nie należy poprawiać wymowy dziecka, a w zamian powtarzać poszczególne zwroty we właściwej formie.

Nauka mowy dziecka – kiedy zacząć uczyć dziecko mówić?

Po narodzinach ucho dziecka pracuje bardzo intensywnie, a trening słuchu ma miejsce już w okresie płodowym. Nauka mowy dziecka powinna rozpocząć się od pierwszych dni po narodzinach, ponieważ poprzez dostarczanie maluchowi bodźców słuchowych następuje stymulacja jego percepcji słuchowej. Dziecko w trakcie nauki ćwiczy nie tylko słuch, ale również aparat mowy. Jak nauczyć dziecko mówić? Przy nauce mówienia należy pamiętać o zasadzie stopniowania trudności. Na samym początku nauka mówienia powinna opierać się przede wszystkim na ćwiczeniu dźwięków w formie pojedynczych samogłosek lub spółgłosek. Następnie nauka mowy powinna polegać na stopniowym wprowadzaniu sylab i wyrazów kilkusylabowych. U niemowląt w wieku 2-3 miesięcy ćwiczenia wykonuje się najczęściej szeptem, a u starszych niemowląt – półgłosem.

Jak zachęcić dziecko do mówienia?

Sposobów mających na celu zachęcenie dziecka do mówienia jest wiele. Już najprostsze zabawy w ogromnym stopniu wpływają na rozwój mowy dziecka. Jak zachęcić dziecko do mówienia? Sprawdzić się może np. zabawa w naśladowanie – poprzez śmieszne mimiki ćwiczy się narządy artykulacyjne. Nauka mówienia wiązać się może również z naśladowaniem odgłosów zwierząt lub pojazdów. Pomocne może okazać się obserwowanie przyrody i naśladowanie usłyszanych odgłosów np. na łące, czy też nad rzeką. Doskonałe przy nauce mówienia są również proste rymowanki, ponieważ bardzo łatwo je zapamiętać. Nauka mowy dziecka to także śpiewanie i tańczenie – najlepiej sprawdzą się zabawki muzyczne. Doskonałym sposobem na naukę mowy mogą okazać się też zabawy tematyczne, np. w dom, sklep, auta, czy też garaże, dzięki którym w prosty sposób można zachęcić dziecko do mówienia. Sprawdzić się może również zabawa w odgrywanie ról np. pluszakami lub pacynkami.

Jak nauczyć dziecko mówić?

Nauka mowy w żadnym wypadku nie powinna wiązać się z wymuszaniem na dziecku wypowiedzi, a jedynie z zachęcaniem go do mówienia. Jak nauczyć dziecko mówić w jeszcze inny sposób? Nauka mowy dziecka to przede wszystkim rozmowa (a nie tylko mówienie) z maluchem. Warto mówić do dziecka jak najwięcej, by przez cały czas nawiązywać z nim kontakt. Podczas mówienia należy robić przerwy, by dziecko mogło spokojnie „odpowiedzieć”. Nauka mówienia to także wspólne czytanie i oglądanie książeczek oraz rozmawianie o tym, co znajduje się na ilustracjach oraz o czym jest czytana książeczka. Pamiętać należy o kontakcie wzrokowym – mówiąc do malucha, należy patrzeć mu prosto w oczy. Bardzo ważne jest również, by podczas nauki mówienia być blisko malucha i jak najczęściej odpowiadać na sygnały, jakie wysyła on do rodzica.

Przeczytaj także nasz poprzedni artykuł „Dlaczego dziecko wymusza płaczem?".
Serdecznie polecamy nasz kanał na Youtube.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl