Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

20 pomysłów na zabawy bez zabawek
20 pomysłów na zabawy bez zabawek

 

Nowoczesne rodziny to często przesyt kupowania. Dziecięce pokoje przypominają sklepy z zabawkami. Wypchane są po brzegi przeróżnymi dziecięcymi gadżetami, w tym zarówno tymi najprostszymi, jak również pełnymi elektroniki i funkcji dodatkowych. Dzieciom do zabawy wystarczyć może naprawdę niewiele! Nie chodzi tu o opróżnienie dziecięcego pokoju z gadżetów, ale raczej o spojrzenie innym okiem na słowo „zabawa”, „bliskość”, „rozwój” czy „wyobraźnia”. Zabawy bez zabawek to nie tylko bowiem sposób na zabicie czasu, ale również na rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny, czy też trening umysłu. Poniżej znajdziesz pomysły na zabawy dla dzieci, które możesz wykorzystać, nie posiadając przy sobie ani jednej dziecięcej zabawki. 

 

Zabawy bez zabawek – dlaczego warto się postarać?

Jeśli sięgniesz pamięcią do swoich lat dzieciństwa, z pewnością przypomną Ci się różnego rodzaju kreatywne zabawy dla dzieci, do których wcale nie było potrzeba wiele. Godzinami potrafiliśmy na przykład grać w kapsle czy skakać w klasy. Zabawy bez zabawek bez wątpienia sprawdzą się, gdy jesteśmy z pociechą poza domem i pada magiczne słowo „nuda”. To jednak nie koniec. Zabawy dla dzieci bez niczego to również sposób na pobudzanie dziecięcej wyobraźni, odrobinę ruchu, która nikomu nie zaszkodzi, trening manualny i umysłowy. W ten sposób wspierać można rozwój dziecięcej wyobraźni, pokazując jednocześnie, że dobra materialne, które tak szumnie reklamowane są w telewizji przed bajkami, wcale nie są niezbędne, by świetnie się bawić. Przygotowaliśmy dla Ciebie pomysły na zabawy dla dzieci, przy których możesz wykorzystać to, co masz w domu.

 

Ciekawe pomysły na zabawy dla dzieci bez niczego

 1. Ciuciubabka – zabawa znana każdemu z nas z dzieciństwa. Wystarczy przewiązać jednej osobie oczy szalikiem, a ona ma za zadanie znaleźć i złapać (kierując się dźwiękami) innych uczestników. 
 2. Ciepło-zimno – chowamy przedmiot, a wybrana osoba ma za zadanie go znaleźć. Pomagamy jej, mówiąc „ciepło”, gdy idzie w dobrym kierunku i „zimno”, gdy od ukrytego przedmiotu się oddala.
 3. Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy – dzieci biegają i tańczą do czasu, aż wybrana osoba, która stoi w tym czasie odwrócona tyłem, wypowie „raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy”. Wówczas uczestnicy gry zastygają w bezruchu w dziwnych pozach i nie mogą drgnąć. 
 4. Zabawa w chowanego – kolejny pomysł zabawy bez zabawek, gdzie wystarczy wyobraźnia. Uczestnicy chowają się, gdy jedna osoba liczy, a następnie jej zadaniem jest znalezienie pozostałych. 
 5. Masa solna – kreatywne zabawy dla dzieci z masą solną zna każdy, a do jej przygotowania wystarczą składniki, które każdy ma w domu, czyli woda, sól i mąka.
 6. Biżuteria z makaronu – to zabawa, do której przyda się jedynie makaron, sznurek i igła. Całość można wzbogacić malując gotową biżuterię farbami i ozdabiając kolorową bibułą. 
 7. Zabawa w skojarzenia – zabawy dla dzieci bez niczego to między innymi skojarzenia. Jedna osoba podaje wyraz, druga podaje wyraz, który kojarzy jej się z wcześniejszym, a następna nawiązuje już do nowego wyrazu itd. 
 8. Zabawa w rymy lub literki – jedna osoba podaje wyraz, inna musi wymyślić słowo, które się z nim rymuje. Inna propozycja to podawanie wyrazu na ostatnią literę (lub przedostatnią) wyrazu podanego przez poprzednika. 
 9. Kalambury – pomysł zabawy bez zabawek, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Wymyślamy hasła i należy je narysować lub pokazać tak, by inni zgadli. 
 10. Zabawa w statki – wystarczy kartka papieru i dwa ołówki, a można przeprowadzić prawdziwą morską bitwę, przy okazji ćwicząc literki, cyferki i podstawy kodowania. 
 11. Balonik – zabawa z dziećmi w znaną grę „baloniku mój malutki…”, którą zapewne doskonale maluchy kojarzą z przedszkola. 
 12. Patrzę moim okiem szpiega na… – osoba wybiera punkt w zasięgu swojego wzroku i podaje jego cechę szczególną (np. na coś zielonego) – pozostali uczestnicy zgadują, co to jest.
 13. Tor przeszkód – sznurek, taśma klejąca, a nawet poduszki czy kartony – wszystko to może posłużyć, by przygotować pełen wyzwań tor przeszkód.
 14. Mama mówi… – odmiana znanej zabawy „Simon mówi”. Rodzic wymyśla zadania dla dzieci, a one muszą je wykonać, ale tylko, gdy poprzedzi je wyrażenie „mama mówi” (czy też „tata mówi”). Potem można się zamienić i to dziecko wymyślać będzie zadania dla pozostałych.
 15. Wymyślanie bajek – wszyscy lubią czytać bajki. Można jednak pójść o krok dalej i swoją bajkę wymyślić. Każdy z uczestników może dodać coś od siebie. Rodzic mówi zdanie, dziecko wymyśla jego kontynuację, następna osoba nawiązuje do wymyślonej już historii i również dopowiada własne zdanie, aż stworzy się nieszablonowa bajka. 
 16. Bańki z płynu do naczyń lub szamponu – takie pomysły na zabawy dla dzieci potrafią zająć na długie godziny. Można nie tylko robić bańki w powietrzu, ale również na płaskiej powierzchni, na dłoni, w wodzie itp. Do dmuchania wystarczy rurka.
 17. Pokaz mody – kto nie lubi się przebierać? A gdyby tak z dostępnych rzeczy (nie tylko ubraniowych) stworzyć najdziwniejsze kreacje i urządzić pokaz mody z wybiegiem?
 18. Zabawa w sklep – odrobina ubrań z szafy i mamy sklep odzieżowy. Parę rzeczy z kuchni – jest sklep spożywczy. Pieniądze można przygotować samodzielnie z małych karteczek. Zabawa w sklep to doskonały sposób na ćwiczenie liczenia i prawidłowych zachowań społecznych.
 19. Naśladowanki – zabawa w odtwarzanie ról. Zamieniamy się w mamę, w babcię, tatę, panią doktor itp. 
 20. Piosenki i tańce – wspólne śpiewanie dziecięcych piosenek i zabawy ruchowe przy nich (np. „głowa, ramiona…” lub „If you happy…”).

 

Kreatywne zabawy dla dzieci – wystarczy odrobina wyobraźni!

Powyższe przykłady pokazują tylko, że pomysły na zabawy dla dzieci tworzą się wręcz same – wystarczy odłożyć na chwilę to, co oferuje nam nowoczesność i skupić się na wyobraźni i kreatywności. Zabawy dla dzieci bez niczego nie tylko są pomysłem na rozwijające zabicie czasu. Zbliżają dziecko i rodzica, a przy tym uczą, że dobra materialne nie są niezbędne, by spędzić ciekawie wolne chwile. Wymienione zabawy bez zabawek to tylko część z propozycji, które możesz wykorzystać. Można je dowolnie modyfikować i na ich podstawie wymyślać nowe kreatywne zabawy dla dzieci. Można także dać się ponieść fantazji i wspólnie z pociechą wymyślić własny pomysł na spędzenie czasu. Własna gra planszowa, magiczny język z dziwnymi słowami, własna piosenka… – wystarczy chcieć!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl