Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

20 przykazań dla rodziców Janusza Korczaka
20 przykazań dla rodziców Janusza Korczaka

20 przykazań dla rodziców Janusza Korczaka

Zacznijmy od tego, kim był Janusz Korczak?

Janusz Korczak był jednym z najwybitniejszych pedagogów i pisarzy w historii Polski. Urodził się w Warszawie w 1878 roku jako Henryk Goldszmit. Jego rodzina była zamożna i związana z inteligencją żydowską. W młodości Janusz Korczak studiował medycynę i pracował jako lekarz dziecięcy. Z czasem jednak zdecydował się na karierę pedagoga i poświęcił swoje życie nauczaniu dzieci.

Janusz Korczak był autorem wielu książek i artykułów na temat wychowania dzieci. Jego najważniejszą publikacją był traktat pedagogiczny "Jak kochać dziecko", który do dziś jest uważany za jeden z najważniejszych tekstów w historii pedagogiki. Korczak w swoich dziełach opowiadał o tym, że wychowanie dzieci powinno opierać się na miłości, szacunku i empatii. W jego opinii każde dziecko ma prawo do godnego traktowania i zrozumienia.

Korczak nie tylko pisał o wychowaniu dzieci, ale także prowadził własne domy dziecka, gdzie uczył się w praktyce, jak najlepiej wychowywać dzieci. Jego najważniejszym dziełem był Dom Sierot w Warszawie, który prowadził przez ponad 20 lat. W domu tym mieszkało około 200 dzieci, które były pod opieką Korczaka i jego współpracowników. Wychowanie w Domu Sierot opierało się na idei samoorganizacji dzieci i demokracji. Dzieci miały prawo do swobodnego wyrażania swoich opinii i uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących życia w domu. W ten sposób Korczak wprowadził w Polsce nową koncepcję wychowania, która opierała się na szacunku do godności dziecka.

Podczas II wojny światowej Janusz Korczak stał się symbolem walki o prawa dziecka. Kiedy Niemcy zaczęli deportować dzieci z Domu Sierot do obozów koncentracyjnych, Korczak odmówił opuszczenia swoich podopiecznych i zdecydował się z nimi pójść na śmierć. W sierpniu 1942 roku Janusz Korczak i 200 dzieci z Domu Sierot zostali zamordowani w obozie zagłady w Treblince.

Dzięki swojej pracy Janusz Korczak stał się jednym z największych humanistów XX wieku. Jego idee i filozofia wychowania przetrwały do dziś i są nadal wykorzystywane w pedagogice. 

Przykazania dzieci - Delakog rodzica 

1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.

3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.

5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że Cię nienawidzę. To nie Ty jesteś moim wrogiem, lecz Twoja miażdżąca przewaga!

9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć Twoją uwagę.

10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy.

11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w Ciebie.

15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię

o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na Twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet Ci się nie śniło.

18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.

20. Nie bój się miłości. Nigdy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu:

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl