Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Ciastoterapia, czyli idealny przepis na wspieranie rozwoju dziecka
Matka z córką pieką ciasteczka, kobieta wałkuje ciasto, dziewczynka sypie mąkę do ciasta

Ciastoterapia, czyli idealny przepis na wspieranie rozwoju dziecka

Dzisiejszy świat narzuca szalone tempo, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Od rodziców wymaga się, aby inwestowali w prawidłowy rozwój swoich pociech. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne mają być odpowiedzią na te potrzeby. Jednak kiedy jest ich za dużo, zaczyna brakować czasu na wspólne spędzanie chwil z rodziną. Dlatego, aby wspierać prawidłowy rozwój dziecka – należy znaleźć dla niego czas i wykorzystać go na zapomniane zajęcia, jak np. wspólne pieczenie ciast. W naszym artykule wyjaśnimy, czym jest ciastoterapia i jakie przynosi korzyści. Będzie to idealny przepis na wspieranie rozwoju dziecka.

Czym jest ciastoterapia?

Zanim przejdziemy do wyjaśnień, warto wiedzieć, że w okresie dzieciństwa (pierwszych latach życia dziecka) następuje najbardziej intensywny rozwój mózgu. Proces tworzenia się „nowych połączeń w mózgu” przebiega u dzieci na 2 sposoby:

 1. poprzez stymulację – naukę nowych umiejętności oraz zabawę, która zachęca do działania i poznawania świata,
 2. poprzez zbilansowaną dietę – zawierająca odpowiednią ilość tłuszczów oraz węglowodanów.

Odpowiedzią na połączenie tych dwóch składników jest właśnie ciastoterapia. To coraz popularniejszy program, który do Polski trafił z Europy Zachodniej (Baking Therapy). Innowacyjne warsztaty, podczas których opiekunowie wspólnie z dziećmi w każdym wieku przygotowują i pieką ciasta. Jak się do tego zabrać? Nie trzeba mieć skomplikowanych sprzętów czy umiejętności. Potrzebne będą jedynie chęci, do tego książka kucharska lub przepis z internetu i we własnym domu dzieci mogą współuczestniczyć w kulinarnych doświadczeniach.

Wspólne pieczenie – dlaczego warto?

Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważne są 4 filary i to na nich została oparta ciastoterapia.

 

 • STYMULACJA WIELOZMYSŁOWA

 

Otaczający nas świat poznajemy wielozmysłowo – poprzez wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Dzieci lepiej funkcjonują i rozwijają się, kiedy dostarcza się im jak najwięcej różnych bodźców. Warto od najmłodszych lat doświadczać nowych wrażeń wszystkimi zmysłami. Wpłynie to na spostrzegawczość i uważność, rozwinie pamięć, pobudzi emocje i myślenie.

 

 • SAMODZIELNOŚĆ

 

Umiejętność samodzielnego działania to potrzeba każdego dziecka. Należy ją pielęgnować już od najmłodszych lat. To, że dziecko potrafi wykonać zadanie po swojemu – przynosi satysfakcję, buduje w nim przekonanie, że jest zaradne i daje wiele radości. Poprzez aktywne uczestnictwo w danej czynności w dziecku powstaje poczucie odpowiedzialności za podjęte zadania.

 

 • PRAKTYKA

 

Podstawowy wpływ na rozwój dziecka ma praktyka  ­– nie wystarczy tylko o czymś posłuchać czy to zobaczyć, należy to przeżyć. Własne działanie, zaczynając od aktywnego udziału w zabawach, przyniesie dziecku poczucie sprawczości. Doświadczanie „na własnej skórze” jest kluczem do efektywnego rozwoju dziecka.

 

 • ZBILANSOWANA DIETA

 

Prawidłowy rozwój mózgu zależy od zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Dlatego tak ważne jest, aby już u małych dzieci budować zdrowe nawyki żywieniowe. Pozytywne doświadczenia malca z jedzeniem korzystnie wpłyną na jego rozwój.

Co daje wspólne pieczenie ciast z dzieckiem?

Ta forma spędzania czasu staje się coraz bardziej popularna, dlatego że przynosi wiele korzyści:

 •  jest to nauka planowania i uczestnictwa w działaniu,
 •  wspiera koncentrację oraz uważność,
 • rozwija umiejętności współpracy i dzielenia się,
 • doskonali zdolności manualne,
 • rozwija kreatywność,
 • pozwala rozładować napięcie,
 • doskonali koordynację wzrokowo-ruchową,
 • ćwiczy dłonie i nadgarstki dzieci, niweluje napięcia mięśniowe,
 • buduje zdrowe nawyki żywieniowe,
 • jest okazją do zabawy z dzieckiem,
 • umacnia pozytywne relacje w rodzinie, buduje zaufanie,
 • uczy prostych czynności w kuchni,
 • pomaga w poznawaniu liczb i nauce liczenia (odmierzanie składników).

Ciastoterapia a współczesne problemy dzieci

Ciastoterapia to dużo więcej niż zajęcia kulinarne. Pomoże rozwiązać wiele współczesnych problemów, z którymi borykają się dzieci oraz ich rodzice. Będzie pomocą na:

 • trudności z integracją sensoryczną,
 • brak skupienia,
 • spadek zaangażowania i motywacji do działania,
 • nadwagę, choroby dietozależne,
 • wybiórczość pokarmową,
 • brak pomysłów na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem.

Jak zapewnić malcom bezpieczeństwo w kuchni?

Przede wszystkim należy pokazać dzieciom, jak obsługiwać sprzęty kuchenne – jak trzymać nóż czy włączać mikser. Warto zwrócić uwagę małych cukierników na przestrzeganie higieny – odpowiednio umyte dłonie i porządek na miejscu pracy. Podczas przygotowywania smakołyków malec nie musi się spieszyć i zawsze może poprosić o pomoc. Pod ręką warto mieć apteczkę, na wypadek ewentualnych skaleczeń. Przygodę w pieczenie należy zacząć od prostych, zdrowych przepisów i czynności kuchennych (dostosowanych do umiejętności i wieku dziecka), następnie zwiększać poziom trudności.

Zdrowy przepis na zabawę i nie tylko

Dobrze spędzony czas w kuchni przyniesie więcej korzyści niż można się było spodziewać. Idealny przepis to odpowiednio dobrane składniki, bezpieczny sposób przygotowania i degustacja zdrowych wypieków z uśmiechem na twarzy.

Przygotowaliśmy artykuł „5 PRZEPISÓW NA WSPÓLNE GOTOWANIE Z DZIECKIEM”, gdzie można dowiedzieć się, jak przyrządzić domowe smakołyki – tęczowe babeczki i pierniczki. Czas na ciastoterapię w twoim domu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl