Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Ciastoterapia, czyli idealny przepis na wspieranie rozwoju dziecka
Ciastoterapia, czyli idealny przepis na wspieranie rozwoju dziecka

Ciastoterapia, czyli idealny przepis na wspieranie rozwoju dziecka

Dzisiejszy świat narzuca szalone tempo, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Od rodziców wymaga się, aby inwestowali w prawidłowy rozwój swoich pociech. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne mają być odpowiedzią na te potrzeby. Jednak kiedy jest ich za dużo, zaczyna brakować czasu na wspólne spędzanie chwil z rodziną. Dlatego, aby wspierać prawidłowy rozwój dziecka – należy znaleźć dla niego czas i wykorzystać go na zapomniane zajęcia, jak np. wspólne pieczenie ciast. W naszym artykule wyjaśnimy, czym jest ciastoterapia i jakie przynosi korzyści. Będzie to idealny przepis na wspieranie rozwoju dziecka.

Czym jest ciastoterapia?

Zanim przejdziemy do wyjaśnień, warto wiedzieć, że w okresie dzieciństwa (pierwszych latach życia dziecka) następuje najbardziej intensywny rozwój mózgu. Proces tworzenia się „nowych połączeń w mózgu” przebiega u dzieci na 2 sposoby:

  1. poprzez stymulację – naukę nowych umiejętności oraz zabawę, która zachęca do działania i poznawania świata,
  2. poprzez zbilansowaną dietę – zawierająca odpowiednią ilość tłuszczów oraz węglowodanów.

Odpowiedzią na połączenie tych dwóch składników jest właśnie ciastoterapia. To coraz popularniejszy program, który do Polski trafił z Europy Zachodniej (Baking Therapy). Innowacyjne warsztaty, podczas których opiekunowie wspólnie z dziećmi w każdym wieku przygotowują i pieką ciasta. Jak się do tego zabrać? Nie trzeba mieć skomplikowanych sprzętów czy umiejętności. Potrzebne będą jedynie chęci, do tego książka kucharska lub przepis z internetu i we własnym domu dzieci mogą współuczestniczyć w kulinarnych doświadczeniach.

Wspólne pieczenie – dlaczego warto?

Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważne są 4 filary i to na nich została oparta ciastoterapia.

 

  • STYMULACJA WIELOZMYSŁOWA

 

Otaczający nas świat poznajemy wielozmysłowo – poprzez wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Dzieci lepiej funkcjonują i rozwijają się, kiedy dostarcza się im jak najwięcej różnych bodźców. Warto od najmłodszych lat doświadczać nowych wrażeń wszystkimi zmysłami. Wpłynie to na spostrzegawczość i uważność, rozwinie pamięć, pobudzi emocje i myślenie.

 

  • SAMODZIELNOŚĆ

 

Umiejętność samodzielnego działania to potrzeba każdego dziecka. Należy ją pielęgnować już od najmłodszych lat. To, że dziecko potrafi wykonać zadanie po swojemu – przynosi satysfakcję, buduje w nim przekonanie, że jest zaradne i daje wiele radości. Poprzez aktywne uczestnictwo w danej czynności w dziecku powstaje poczucie odpowiedzialności za podjęte zadania.

 

  • PRAKTYKA

 

Podstawowy wpływ na rozwój dziecka ma praktyka  ­– nie wystarczy tylko o czymś posłuchać czy to zobaczyć, należy to przeżyć. Własne działanie, zaczynając od aktywnego udziału w zabawach, przyniesie dziecku poczucie sprawczości. Doświadczanie „na własnej skórze” jest kluczem do efektywnego rozwoju dziecka.

 

  • ZBILANSOWANA DIETA

 

Prawidłowy rozwój mózgu zależy od zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Dlatego tak ważne jest, aby już u małych dzieci budować zdrowe nawyki żywieniowe. Pozytywne doświadczenia malca z jedzeniem korzystnie wpłyną na jego rozwój.

Co daje wspólne pieczenie ciast z dzieckiem?

Ta forma spędzania czasu staje się coraz bardziej popularna, dlatego że przynosi wiele korzyści:

  •  jest to nauka planowania i uczestnictwa w działaniu,
  •  wspiera koncentrację oraz uważność,
  • rozwija umiejętności współpracy i dzielenia się,
  • doskonali zdolności manualne,
  • rozwija kreatywność,
  • pozwala rozładować napięcie,
  • doskonali koordynację wzrokowo-ruchową,
  • ćwiczy dłonie i nadgarstki dzieci, niweluje napięcia mięśniowe,
  • buduje zdrowe nawyki żywieniowe,
  • jest okazją do zabawy z dzieckiem,
  • umacnia pozytywne relacje w rodzinie, buduje zaufanie,
  • uczy prostych czynności w kuchni,
  • pomaga w poznawaniu liczb i nauce liczenia (odmierzanie składników).

Ciastoterapia a współczesne problemy dzieci

Ciastoterapia to dużo więcej niż zajęcia kulinarne. Pomoże rozwiązać wiele współczesnych problemów, z którymi borykają się dzieci oraz ich rodzice. Będzie pomocą na:

  • trudności z integracją sensoryczną,
  • brak skupienia,
  • spadek zaangażowania i motywacji do działania,
  • nadwagę, choroby dietozależne,
  • wybiórczość pokarmową,
  • brak pomysłów na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem.

Jak zapewnić malcom bezpieczeństwo w kuchni?

Przede wszystkim należy pokazać dzieciom, jak obsługiwać sprzęty kuchenne – jak trzymać nóż czy włączać mikser. Warto zwrócić uwagę małych cukierników na przestrzeganie higieny – odpowiednio umyte dłonie i porządek na miejscu pracy. Podczas przygotowywania smakołyków malec nie musi się spieszyć i zawsze może poprosić o pomoc. Pod ręką warto mieć apteczkę, na wypadek ewentualnych skaleczeń. Przygodę w pieczenie należy zacząć od prostych, zdrowych przepisów i czynności kuchennych (dostosowanych do umiejętności i wieku dziecka), następnie zwiększać poziom trudności.

Zdrowy przepis na zabawę i nie tylko

Dobrze spędzony czas w kuchni przyniesie więcej korzyści niż można się było spodziewać. Idealny przepis to odpowiednio dobrane składniki, bezpieczny sposób przygotowania i degustacja zdrowych wypieków z uśmiechem na twarzy.

Przygotowaliśmy artykuł „5 PRZEPISÓW NA WSPÓLNE GOTOWANIE Z DZIECKIEM”, gdzie można dowiedzieć się, jak przyrządzić domowe smakołyki – tęczowe babeczki i pierniczki. Czas na ciastoterapię w twoim domu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl