Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Obalamy 17 popularnych mitów na temat ciąży
uśmiechnięta kobieta w ciąży, kobieta w ciąży z przyjaciółkami, dotykanie brzucha kobiety w ciąży

Obalamy 17 popularnych mitów na temat ciąży

Ciężarne kobiety otrzymują wiele rad i zaleceń na temat tego, co powinny robić i na co uważać. Zdarza się, że wiele z tych przekonań na temat ciąży to mity, niemające nic wspólnego z prawdą. Bardzo często mają one swój początek w zabobonach z dawnych czasów. Pewne przekonania w zderzeniu ze współczesną nauką okazują się kłamstwami, dlatego dla przyszłych mam ważna jest selekcja informacji: zalecenia otrzymane od doświadczonego lekarza czy zaufanej położnej – mogą okazać się cenne, a na te zamieszczone np. na forach internetowych – należy spojrzeć z dystansem. Każda mama wie, co będzie najlepsze dla niej i jej maleństwa, będąc w ciąży bierze pełną odpowiedzialność za zdrowie swoje i dziecka.

Niektóre rady, niejednokrotnie słyszane z ust członków rodziny, przyjaciół, znajomych, a nawet obcych osób, mogą wzbudzać u przyszłej mamy niepewność i lęk, a jedyne czego potrzebuje to spokój i rzetelne źródło informacji. W poniższym artykule obalamy 17 popularnych mitów na temat ciąży. Niech nieprawdziwe przekonania wyjdą na jaw i znikną z obiegu.

  1.   USG szkodzi dziecku.

Mit, który bezpodstawnie powoduje niepokój u przyszłych mam. Nie ma żadnych powodów, aby rezygnować z USG – badanie umożliwia ocenę stanu i anatomii płodu. Podczas przebiegu ciąży każda kobieta powinna mieć je wykonane obowiązkowo 4 razy. Aparat USG działa na zasadzie odbijania ultradźwięków (czyli dźwięków niesłyszalnych dla ludzkiego ucha) od badanego obiektu, następnie wracają one do aparatu i są przetwarzane w obraz. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie USG wykonywane podczas ciąży jest określane jako nieinwazyjne i podstawowe narzędzie diagnostyczne.

  1.   Zachcianki żywieniowe przyszłej mamy zdradzają płeć dziecka.

Niech przejdą do historii wierzenia ludowe, które zapoczątkowały ten mit. Zachcianki przyszłej mamy nie zdradzą, czy urodzi ona chłopca czy dziewczynkę, wpływ na to mają zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Organizm, aby prawidłowo się rozwijać, informuje jakich składników odżywczych potrzebuje. Jedzenie kwaśnych potraw nie daje pewności, że mama urodzi chłopca, tak samo jak jedzenie słodyczy – że urodzi dziewczynkę.

  1.   Nie należy farbować włosów w ciąży.

Mit powtarzany głównie przez starsze pokolenia, według których farbowanie włosów mogłoby zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Jeśli przyszła mama podczas koloryzacji wybierze bezpieczne farby bez amoniaku – nie ma się czym martwić. Obsługa w salonach fryzjerskich zadba o odpowiednie dobranie preparatów, które nie uczulają, działają łagodnie i są bezzapachowe. Dbanie o włosy w ciąży poprawi samopoczucie przyszłej mamy – będzie mogła czuć się i wyglądać pięknie – bez zagrożenia dla malucha.

  1.   Seks podczas ciąży zagraża dziecku.

Wiele osób w obawie o nienarodzone dziecko unika tej przyjemności podczas ciąży. Warto skonsultować to z lekarzem i upewnić się, że ciąża kobiety przebiega prawidłowo i nie grozi jej przedwczesny poród. Wtedy nie trzeba rezygnować z seksu będąc w ciąży! Podstawą szczęśliwego współżycia będzie wzajemne zaufanie partnerów, rozmowa, porozumienie w kwestii wygodnej pozycji. Dziecko mające kochających się rodziców na pewno nie doświadczy traumy :)

  1.   Picie alkoholu w ciąży w małych ilościach nie zaszkodzi.

Alkohol, który przenika do krwi matki, a więc także dziecka, może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń rozwoju, wad wrodzonych oraz opóźnienia umysłowego u maluszka. Skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym jest FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. Co więcej, alkohol w krwi dziecka utrzymuje się o wiele dłużej niż w krwi osoby dorosłej. Trymestr ciąży nie ma znaczenia – alkohol jest zakazany wszystkim kobietom spodziewającym się dziecka!

  1.   W trakcie ciąży nie powinno się latać samolotem.

Kobiety w ciąży mogą bez przeszkód podróżować samolotem. Są sytuacje wyjątkowe, gdy ciąża nie przebiega prawidłowo, jest zagrożona, a mamie grozi przedwczesny poród – wtedy warto skonsultować lot z lekarzem. Zdarza się, że niektóre linie lotnicze odmawiają sprzedaży biletów kobietom w zaawansowanej ciąży – wszystko w obawie przed ewentualnym porodem na pokładzie samolotu. Mit niezalecający ciężarnym podróży samolotem – obalony.

  1.   Ciężarne kobiety nie powinny zapinać pasów bezpieczeństwa w samochodzie.

Według polskiego prawa kobieta w ciąży nie musi zapinać pasów, jednak udowodniono, że ich zapinanie nie niesie ryzyka ani dla kobiety, ani dla dziecka. Wypadek samochodowy przy niezapiętym pasie wiąże się z groźnymi konsekwencjami. Przyszła mama dba nie tylko o siebie, ale też o nienarodzonego malca, dlatego szczególnie powinna pamiętać o zapinaniu pasów w aucie. Zapinając pasy bezpieczeństwa prawidłowo – górny odcinek wzdłuż brzucha, między piersiami, a dolny pod brzuchem na kości miednicy – kobieta nie odczuje żadnego dyskomfortu. Dodatkowo na rynku są dostępne adaptery pasów bezpieczeństwa.

  1.   Płeć dziecka można określić na podstawie kształtu brzucha przyszłej mamy.

Popularny mit, w którym wielkość czy kształt brzucha miałby sugerować płeć dziecka. Spiczasty ma oznaczać dziewczynkę, a okrągły chłopca. Nie ma medycznych dowodów na poparcie tej tezy. Zdaniem lekarzy na kształt brzucha wpływa ułożenie płodu, szerokość miednicy, napięcie mięśni brzucha oraz kondycja przyszłej mamy. Co ważne, kształt zmienia się w trakcie ciąży, dziecko rośnie i zmienia swoją pozycję. Bez względu na wygląd, przyszła mama powinna cieszyć się swoim wyjątkowym – ciążowym brzuchem.

  1.   Ciąża oznacza koniec ze sportem i treningami.

W rzeczywistości jest na odwrót! Jeżeli nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza i ciąża nie jest zagrożona, ruch będzie sprzymierzeńcem kobiety. Aktywność fizyczna pomoże radzić sobie przyszłej mamie z trudami ciąży i wysiłkiem po urodzeniu, dodatkowo pomoże utrzymać prawidłową masę ciała, zmniejszy ryzyko cukrzycy ciążowej i poprawi samopoczucie. W ciąży można spacerować, biegać, tańczyć, pływać, jeździć na rowerze, chodzić po górach, uprawiać pilates, ale warto zrezygnować z kontuzjogennych i ryzykownych sportów. Jeżeli mama przed zajściem w ciążę prowadziła aktywny tryb, to w dalszym ciągu może i powinna regularnie ćwiczyć.

  1.   Kąpiel w wannie grozi poronieniem.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kobieta w ciąży nie mogła zażywać kąpieli w wannie. Musi zwrócić uwagę na temperaturę wody – trzeba wiedzieć, że gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, co może  doprowadzić do krwawienia, a w najgorszym przypadku odklejenia łożyska. Zaleca się, aby woda wlewana do wanny nie miała więcej niż 38˚C, wtedy chwila relaksu w wannie będzie bezpieczna.

  1.   Zakup wyprawki przed narodzinami dziecka przynosi nieszczęście.

Ten mit to zwykły zabobon, niemający żadnego uzasadnienia. Kiedy, jak nie przed porodem przygotować się na przyjście dziecka na świat? Przyszli rodzice na spokojnie, z wyprzedzeniem powinni wyposażyć pokój dziecka, kupić ciuszki i wszystkie potrzebne sprzęty. Będzie to dla nich dużym ułatwieniem, kiedy wrócą do domu po porodzie. Młodzi rodzice powinni skupić się na dziecku, a nie martwić o zakup wyprawki.

  1.   Kobieta w ciąży ma „jeść za dwoje”.

Podstawą ciążowej diety jest dostarczanie niezbędnych dla rozwoju dziecka składników odżywczych. Zbilansowana dieta, regularne posiłki, dostarczanie witamin i ruch na świeżym powietrzu powinny być priorytetami mamy w trosce o zdrowie swoje i maluszka. Mama nie musi dostarczać malcowi drugiego obiadu.

  1.   Jeżeli kobieta w ciąży nosi łańcuszek na szyi, to dziecko okręci się pępowiną.

Faktycznie, każdy malec może urodzić się z pępowiną owiniętą wokół szyi, jednak następuje to głównie w wyniku ruchów dziecka w łonie. Pępowina owinięta wokół szyi dziecka jest poza kontrolą mamy! Noszenie biżuterii nie ma na to żadnego wpływu.

  1.   Dziecko ułoży się pośladkowo, jeżeli mama będzie jeździła tyłem do kierunku jazdy.

Ułożenie dziecka może się zmienić nawet w ostatniej chwili przed porodem. Jest wiele powodów, dlaczego dziecko układa się inaczej niż główką do dołu. Jednak pewne jest, że to jak mama usiądzie w autobusie, metrze czy pociągu nie ma żadnego znaczenia na ustawienie dziecka przy porodzie.

  1.   Kobieta w ciąży wygląda zjawiskowo pięknie? Na pewno urodzi syna!

To hormony mamy decydują jak jej organizm będzie reagował na nową sytuację, jaką jest ciąża. Czy cera będzie wyglądała promiennie, albo wręcz na odwrót, czy pojawią się wypryski? Włosy nie będą się układać, a może będą rosnąć w ekspresowym tempie? Pewne jest, że to nie córka może odebrać mamie urodę, a jedynie wahania hormonalne lub niezdrowa dieta.

  1.   Dziecko będzie mieć znamię jeśli mama się poparzy.

Dawniej wiedza o medycynie i genetyce nie była tak obszerna jak dziś. Mit najpewniej powstał na potrzeby wyjaśniania nieznanego – tłumaczono, że poparzenia u mamy powodują powstawanie czerwonych plamek u dzieci. Dziś wiadomo już, że plamki są wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych i przejściem dziecka przez kanał rodny, a powstawanie znamion jest uwarunkowane genetycznie. To, że mama poparzyła się w ciąży, nie spowoduje przeniesienia poparzenia na dziecko.

  1.   Kobieta w ciąży musi unikać kontaktu z kotami.

Prawdą jest, że koty mogą przenosić pierwotniaki – pasożyty, które mogą powodować toksoplazmozę – chorobę groźną dla rozwijającego się płodu. Aby zabezpieczyć się przed zakażeniem należy sprawdzić u weterynarza – czy pupil jest nosicielem pasożyta. Dodatkowo kobieta powinna myć ręce po każdym kontakcie z kociakiem, nie może wymieniać żwirku w kuwecie (aby uniknąć styczności z kocimi odchodami). Co więcej, przyszła mama może wykonać testy z krwi na oznaczenie przeciwciał IgG i IgM – wskażą one, czy jest uodporniona na pierwotniaki. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa kotki nie stanowią zagrożenia dla ciężarnych.

Inne popularne mity na temat ciąży to:

  • Jeżeli przyszła mama w ciąży obetnie włosy, to jej dziecko będzie miało „krótki rozum”.
  • Kobieta w ciąży nie może pić napojów gazowanych, ponieważ spowoduje to kolkę u dziecka.
  • Dziecko urodzi się leworęczne, gdy przyszła mama będzie miała dużo zmartwień.
  • Jeżeli kobiecie w ciąży często towarzyszy zgaga, jej nowonarodzone dziecko będzie miało bujne włosy na głowie.
  • Picie rumianku przez przyszłą mamę, może wywołać przedwczesny poród.
  • Kobieta, która dotknie brzucha ciężarnej, szybko sama zajdzie w ciążę.
  • Jeżeli przyszła mama ma silne nudności oznacza to, że spodziewa się chłopca.

Osoby wierzące w zabobony znajdujące się w otoczeniu przyszłej mamy, mogą ją tylko wystraszyć – opowiadając mity o tysiącach zagrożeń czyhających na nią i jej dziecko. Nie warto słuchać rad od przypadkowych ludzi oraz martwić się na zapas. Wszelkie wątpliwości dotyczące ciąży pomoże rozwiać lekarz prowadzący. Mamy nadzieję, że obalone w artykule mity na temat ciąży nie będą więcej zadręczać głowy mamom spodziewającym się dziecka.

Aby ułatwić przyszłym rodzicom skompletowanie wyprawki i tym samym uniknąć stresów, zachęcamy do zapoznania się z artykułem na naszym blogu: „15 rzeczy, których potrzebują młodzi rodzice”.

Zachęcamy do obejrzenia naszego wideo: 13 najpopularniejszych mitów na temat ciąży.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl