Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Alergia na pyłki u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie
Alergia na pyłki u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Alergia na pyłki u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Alergia na pyłki u dzieci występuje dość powszechnie i nierzadko przypomina zwykłe przeziębienie, przez co nie zawsze łatwo ją rozpoznać. Nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na występujące w środowisku pyłki może w znaczny sposób utrudniać spacery, poza tym może stać się przyczyną nieprzyjemnych duszności podczas snu. Jak wyglądają objawy alergii na pyłki u dzieci i jakie są jej przyczyny? Jak walczyć z alergią na pyłki u dziecka? Zapraszamy do naszego artykułu!

Alergia na pyłki u dzieci – co to jest za problem?


Alergie na pyłki zalicza się do grupy alergii wziewnych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia malucha. Objawy alergii na pyłki u dzieci mogą być uciążliwe, utrudniając najmłodszym normalne funkcjonowanie. Dotyczy to zwłaszcza tych maluchów, które w okresie wiosennym często przebywają na świeżym powietrzu, przez co narażone są na ciągłą ekspozycję na czynniki uczulające. Jeśli wystąpi alergia na pyłki u dzieci, przyczyny takiego stanu mogą być różne, jednak nigdy objawy nie powinny być lekceważone. Nieleczona alergia może stać się bowiem przyczyną astmy oraz wielu innych chorób związanych z układem oddechowym. Pojawiająca się coraz częściej alergia na pyłki u dzieci nie jest łatwa do rozpoznania. Problemem może być zwłaszcza rozpoznanie alergii u dzieci poniżej trzeciego roku życia, ponieważ w tym okresie testy alergiczne nie zawsze są wiarygodne, dlatego nierzadko otrzymane wyniki mogą być nieprawidłowe.

Alergia na pyłki u dzieci – przyczyny


Alergeny oraz czynniki sprzyjające rozwojowi reakcji alergicznych pojawiają się wszędzie. Jeśli wystąpiła alergia na pyłki u dzieci, przyczyna bezpośrednia dotyczy niewłaściwej reakcji układu odpornościowego malucha na kontakt z alergenem, czyli czynnikiem lub substancją powodującą reakcję uczuleniową. Przyczyną alergii na pyłki u dzieci są znajdujące się w pyłkach roślin wiatropylnych alergeny. Zalicza się do nich między innymi pyłki drzew leszczyny, brzozy, olchy, niekiedy również topoli, wierzby oraz dębu. Do alergenów zalicza się również pyłki traw – kupkówki pospolitej, kostrzewy czerwonej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej, żyta oraz tymotki łąkowej. Nierzadko alergia na pyłki u dzieci wywoływana jest przez pyłki chwastów, do których zalicza się bylicę pospolitą, komosę, babkę zwyczajną, szczaw, a także pokrzywę.

Objawy alergii na pyłki u dzieci


Alergia na pyłki u dzieci może objawiać się na wiele sposobów. Najczęstsze objawy alergii na pyłki u dzieci to kichanie, wodnisty wyciek z nosa, a także łzawienie oczu. Nawracające zapalenie spojówek oraz światłowstręt to kolejne objawy alergii obserwowane u dzieci. Do innych objawów zaliczyć można również uczucie suchości w gardle, zmęczenie, senność, drażliwość, a także przytępienie słuchu. Niekiedy u maluchów pojawiać może się nawet ból ucha oraz bóle głowy. Może dojść również do sytuacji, w której – pomimo zakończenia okresu pylenia – katar sienny wciąż utrzymuje się, przekształcając się w całoroczny katar alergiczny. Wiedza, jak walczyć z alergią na pyłki u dzieci, jest ważna również z tego powodu, by ustrzec najmłodszych przed negatywnymi konsekwencjami alergii, jak np. zapaleniem zatok czy rozwojem astmy.

Jak walczyć z alergią na pyłki u dzieci?


Leczenie alergii u dziecka powinna poprzedzić dokładna diagnoza. Alergia na pyłki u dzieci diagnozowana jest na postawie testów skórnych, które są wiarygodne u maluchów od trzeciego roku życia, ponadto niekiedy wykonuje się testy z krwi. Jak walczyć z alergią na pyłki u dzieci? Aby objawy alergii na pyłki u dzieci nie utrudniały im codziennego funkcjonowania, pomocne może okazać się kropienie nosa wodą morską lub solą fizjologiczną. Korzystnie na dziecko z alergią wpłynąć mogą również spożywane przez nie herbaty ziołowe. Niekiedy lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Wówczas należy podawać dziecku leki antyhistaminowe, które mają na celu zmniejszenie produkcji histaminy. Jednym ze sposobów walki z alergią u dzieci jest również odczulanie. Należy również pamiętać, by w miarę możliwości zapewnić dziecku ochronę przed kontaktem z alergenami, do których zalicza się pyłki, zwłaszcza w okresie pylenia. Jeśli dziecko ma problem z alergią, należy zapewnić mu odpowiednie warunki w domu. Zadbać należy przede wszystkim o czystość, odpowiednią wilgotność i temperaturę.

Zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem „Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci". 
Wejdź także na nasz kanał na Youtube.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl