Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Prędzej czy później każdy rodzic będzie musiał odpowiedzieć dziecku na trudne pytania typu: „co to znaczy, że ktoś umarł” lub „dlaczego ktoś umarł”, a nawet „co się dzieje z nami w momencie śmierci”. Niewątpliwie śmierć to bardzo trudny temat, dlatego wielu rodziców zastanawia się, jak powinna wyglądać rozmowa z dzieckiem o śmierci. Gdy odejdzie bliska dziecku osoba, rodzice niejednokrotnie mają kłopot ze szczerą rozmową. Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci, aby nie zaprzeczać faktom, a jednocześnie zadbać o jego wrażliwą psychikę? Kiedy rozmawiać z dziećmi o śmierci, by lepiej zrozumiały to trudne dla nich pojęcie? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Śmierć jest tematem, którego z całą pewnością nie należy przy dziecku unikać, mimo że niewątpliwie nie należy do najłatwiejszych. Okazji do rozmów o śmierci w codziennym życiu jest wiele, a bardzo często to właśnie same dzieci poruszają ten temat. Rodzice zapytani przez dziecko, dlaczego nie ma już przy nim bliskiej mu osoby, często zastanawiają się, jak powinna wyglądać rozmowa z dzieckiem o śmierci. Samo postrzeganie śmierci w znacznym stopniu uzależnione jest oczywiście od wieku dziecka. Dla przedszkolaków i małych dzieci temat śmierci bardzo często nie jest jeszcze nie do końca zrozumiały. Problemem może okazać się dla nich zrozumienie, dlaczego np. nie ma z nimi już babci lub dziadka, choć wcześniej towarzyszyli im oni niemal na co dzień. Poważniejsze refleksje na temat śmierci najczęściej pojawiają się na wczesnym etapie okresu dojrzewania. Wówczas dzieci rozumieją już nieodwracalność śmierci i zdają sobie sprawę, że każdy z nas kiedyś będzie musiał odejść. Warto wiedzieć, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci, by pociechy nie zostawić samej sobie z pytaniami bez odpowiedzi, czy też tym bardziej emocjami, z którymi sobie nie radzi. Z rozmowy o śmierci nie można robić tematu tabu, bo dziecku należy się dostosowana do wieku prawda. Należy być przede wszystkim szczerym i otwartym, starając się oswajać dziecko z tematem i rozwiewać jego wątpliwości dotyczące kwestii życia i śmierci. Szczera rozmowa może pomóc dziecku nie tylko w zrozumieniu pojęcia śmierci, ale również w pogodzeniu się ze stratą bliskiej osoby.
Kiedy rozmawiać z dzieckiem o śmierci i jak rozmawiać z dziećmi, gdy ktoś umiera?
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy rozmawiać z dzieckiem o śmierci. Dobrą okazją do rozmowy z dzieckiem o śmierci może być chociażby Święto Wszystkich Świętych – wówczas w naturalny sposób porozmawiać można nawet z najmłodszymi. O śmierci z maluchem rozmawiać można również podczas wizyty na cmentarzu, np. odwiedzając grób zmarłej bliskiej osoby. Rozmowa z dzieckiem o śmierci możliwa będzie również podczas czytania dziecięcej literatury, gdzie często motyw ten poruszany jest w sposób przystępny dla najmłodszych. Jak rozmawiać z dziećmi, gdy ktoś umiera to kolejne ważne pytanie, nad którego odpowiedzią zastanawiają się rodzice. Rozmawiając z dzieckiem na ten temat przede wszystkim należy mówić prawdę, jednak pilnując, by informacje dozowane były stosowanie do wieku pociechy. Małym dzieciom wystarczyć może już proste wyjaśnienie, bez wdawania się w szczegóły sytuacji. Ważna jest tutaj przede wszystkim akceptacja uczuć dziecka i zapewnienie, że emocje towarzyszące śmierci bliskiej osoby są jak najbardziej naturalne i towarzyszą każdemu – również dorosłym. Warto ponadto na sam koniec rozmowy zapytać pociechę, czy i w jaki sposób zrozumiała przekazane informacje.
Rozmowa z dzieckiem o śmieci – co warto jeszcze wiedzieć?
Nie istnieje uniwersalny sposób na to, jak rozmawiać z dzieckiem, gdy ktoś umiera, bo i każde dziecko jest inne, inną ma wrażliwość emocjonalną itd. Do tematu należy podejść spokojnie, nie bojąc się również mówienia o własnych uczuciach. Jeśli rozmowa z dzieckiem o śmierci niewiele pomoże, a również samo radzenie sobie z tematem po śmierci kogoś bliskiego będzie dla pociechy trudne, rozwiązaniem może okazać się spotkanie z psychologiem. Powodem do niepokoju po śmierci bliskiej osoby mogą być np. trudności w rozstaniu z rodzicem, a także problemy ze snem przejawiające się koszmarami. Niepokoić może również depresja, wycofanie, a także okazywany gniew lub agresja fizyczna. Specjalista porozmawia z dzieckiem i z pewnością udzieli również rodzicowi dodatkowych wskazówek, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci. Niekiedy pomocne w przeżywaniu tematu śmierci lub żałoby po zmarłej bliskiej osobie mogą okazać się rysunki będące pamiątką po niej. Pomóc może również wspólna zabawa lub napisanie listu do zmarłej osoby, jako symbolicznej formy pożegnania.
Zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem „MEDYTACJA prowadzona DLA DZIECI w wieku 4-12-LAT Twoje dziecko tego potrzebuje".
Odwiedź także nasz kanał na Youtube.