Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Back to school ALERT! Czyli jak stworzyć szkolną rutynę?
matka z córką pakujące plecak do szkoły

Back to school ALERT! Czyli jak stworzyć szkolną rutynę?

Wrzesień to miesiąc, który oznacza zakończenie wakacyjnej przerwy i rozpoczęcie nauki w szkole. To czas, kiedy podręczniki, zeszyty i nauka stają się dla dzieci częścią ich codzienności. Każdy, były lub obecny uczeń, wie, że życie szkolne jest pełne wyzwań – obowiązki, prace domowe i egzaminy – trzeba im sprostać. Jako rodzic dążysz do zapewnienia swoim dzieciom najlepszej edukacji i możliwości rozwoju. Jednym z kluczowych elementów, które pomogą sprostać szkolnej codzienności będzie wprowadzenie skutecznej szkolnej rutyny. Początek roku szkolnego to doskonały moment, aby to zrobić! Uruchamiamy „Back to school ALERT!” i omawiamy, jak stworzyć szkolną rutynę dla Twojego dziecka.

Dlaczego szkolna rutyna jest ważna?

Po wakacjach dzieciaki wracają do szkół z naładowanymi bateriami i motywacją do nauki. Są stęsknione za przyjaciółmi, szkolnymi zabawami i ciekawymi lekcjami. Jednak, aby utrzymać ich zapał przez cały rok szkolny, potrzebują stałej, dobrze zorganizowanej rutyny. Dlaczego to jest takie istotne?

  • Efektywność nauki 

Posiadanie stałych nawyków uczenia się i wykonywania lekcji pomaga zwiększyć efektywność. Uczniowie, którzy mają ustaloną rutynę, zazwyczaj lepiej radzą sobie z nauką, utrzymują koncentrację i skupienie, dzięki temu mają więcej czasu na odpoczynek i zabawę.

  • Samodzielność, zorganizowanie i odpowiedzialność 

Rutyna pomaga dzieciom zorganizować czas w ciągu dnia oraz zrozumieć, że mają obowiązki szkolne, które muszą wykonać. Stałe godziny nauki pozwalają im śledzić swoje postępy i uniknąć chaosu. To pierwszy krok do samodzielności i przejmowania odpowiedzialności.

  • Utrzymanie równowagi

Rutyna pozwala utrzymać równowagę między nauką a zabawą i czasem wolnym. Daje możliwość zaplanowania przerw na odpoczynek i inne aktywności, co jest kluczowe dla zdrowia psychicznego dzieci.

  • Radzenie sobie ze stresem

Brak planu dnia, budzi w dzieciach lęk – a gdy są świadome stałej rutyny wyzbywają się niepewności. Wiedząc, kiedy jest czas na naukę unikają pośpiechu i paniki, a obowiązki są wypełnione bez stresu.

Jak pomóc swojemu dziecku stworzyć szkolną rutynę?

Teraz, gdy rozumiesz, dlaczego szkolna rutyna jest tak ważna, podejmij się konkretnych działań i wesprzyj swoje dziecko w tworzeniu codziennych nawyków. 

  • Rozmowy

Co jako rodzic powinieneś zrobić? Przede wszystkim rozmawiać ze swoim synem czy córką – porozmawiajcie o znaczeniu rutyny szkolnej, niech to będzie dialog, pozostaw dziecku przestrzeń na zadawanie pytań i własne przemyślenia. Następnie zachęć do tworzenia realistycznego planu wprowadzenia szkolnej rutyny w życie.

  • Określenie celu

Najważniejsze w tworzeniu rutyny jest określenie celów edukacyjnych. Do czego dąży Twoje dziecko, jakie kroki musi podjąć, aby to osiągnąć. Zastanówcie się, przedyskutujcie temat, a na koniec pomóż dziecku ustalić ważne dla niego cele.

  • Stworzenie harmonogramu

Kolejnym krokiem będzie wspólne stworzenie harmonogramu. Co powinno się w nim znaleźć? Godziny lekcji, zajęcia dodatkowe, korepetycje, czas na odrabianie lekcji i naukę, a także czas na odpoczynek, relaks oraz przerwy. Plan musi być realistyczny, a także elastyczny – tak, aby można go było dostosować w miarę zmieniających się obowiązków i potrzeb.

  • Tworzenie listy zadań

Najmłodsi mają trudności z wypełnianiem swoich obowiązków, często dlatego, że trudno im określić, co muszą zrobić. Pomóż swojemu dziecku stworzyć listę zadań – na dzień lub tydzień. Monitorując i wykreślając zadania maluch będzie śledzić swoje postępy. Koniecznie użyjcie kolorowych pisaków!

  • Dyscyplina i motywacja

Dzieci potrzebują pochwał i motywacji, a rutyna wymaga dyscypliny. Rozważ stosowanie systemu tablic motywacyjnych, zbierania punktów i nagradzania dzieci za extra wykonanie zadań oraz działanie zgodnie z planem. Co ważne, uświadamiaj dzieci, że chodzenie do szkoły i nauka to ich przywilej, szansa na rozwój oraz spełnianie marzeń w przyszłości. 

  • Wsparcie

Utrzymanie szkolnej rutyny na początku będzie trudnym zadaniem, będzie wymagało systematyczności – pewne jest, że dziecko będzie potrzebować Twojego wsparcia. Obserwuj swojego ucznia, weryfikuj harmonogram zadań, bądź dostępny i pomóż w rozwiązywaniu problemów.

  • Dobry przykład

Wprowadź rutynę także do swojego życia! Twoje własne nawyki organizacyjne będą stanowić doskonały przykład dla dziecka.  Udowadniaj, że Ty również dbasz o swoje obowiązki i życie zawodowe, bo rutyna to ważny element życia każdego człowieka. A może skusisz się na kontynuację edukacji? Dodatkowe zajęcia z języka obcego albo kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe – zrób coś dla siebie i jednocześnie pokaż dzieciom, że człowiek uczy się całe życie, a nauka nie jest nudna.

  • Monitorowanie postępów

Na koniec pamiętaj, aby systematycznie rozmawiać ze swoim dzieckiem o jego postępach i trudnościach, dostosujcie szkolną rutynę w miarę tego, jak rozwija się jako uczeń. Daj mu przestrzeń do samodzielności, ale bądź zawsze obok i wspieraj.

Tworzenie szkolnej rutyny to kluczowy element, aby dziecko mogło osiągać sukcesy w edukacji. Nawyki w życiu codziennym uczą, jak być dobrze zorganizowanym, efektywnie zarządzać czasem i zachować równowagę między obowiązkami, a przyjemnościami. Proces tworzenia i utrzymania rutyny wymaga cierpliwości, jest wyzwaniem, jednak z czasem stanie się nawykiem, który przyniesie długofalowe korzyści. Jako rodzic, możesz pomóc swojemu dziecku w tym procesie – rozmawiając, zapewniając wsparcie, służąc radą i motywując do działania. Zrozumienie ze strony rodziców jest kluczowe dla budowania pewności siebie i samodzielności u najmłodszych.

Twoje dziecko niechętnie wstaje rano do szkoły i szuka tysięcy wymówek, aby zostać w domu? Porozmawiaj z nim i postaraj się poznać przyczynę takiego zachowania. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Moje dziecko boi się chodzić do szkoły – jak mu pomóc?”. 

Jeśli stoi przed Tobą wyzwanie wyboru imienia dla dziecka, przeczytaj koniecznie nasz poprzedni artykuł "Jak wybrać imię dla dziecka". Odwiedź także nasz kanał YouTube, na którym odnajdziesz wiele innych ciekawych treści dla rodziców i dzieci. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl