Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do szkoły?
Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do szkoły?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do szkoły?

Chodzenie do szkoły to obowiązek, który wielu maluchom przychodzi z łatwością i sprawia im przyjemność. Są też dzieci, które do szkoły z różnych powodów chodzić nie chcą. Wielu rodziców zastanawia się wówczas, dlaczego dziecko nie chce pójść do szkoły. Odpowiedzi na to pytanie może być wiele. Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły? Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do naszego artykułu!

Dlaczego dziecko nie chce pójść do szkoły?

Jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły, warto poznać przyczyny niechęci wynikającej z pełnienia obowiązku szkolnego. Dlaczego dziecko nie chce chodzić do szkoły? Jedną z przyczyn mogą być trudności z adaptacją. Rozpoczynające naukę w nowej szkole dziecko może czuć się np. wyobcowane. Inną przyczyną może być zmęczenie dziecka. Uczęszczające do szkoły dziecko może być zmęczone np. panującą w niej nieodpowiednią atmosferą, czy też zbyt dużą liczbą zajęć pozaszkolnych. Niechęć związana z uczęszczaniem do szkoły może wiązać się również z trudnościami wynikającymi z nauki różnych przedmiotów. Problemy w domu to kolejny powód, przez który przeżywające trudne chwile dziecko może unikać chodzenia do szkoły. Bardzo często dziecko nie chce chodzić do szkoły przez problemy zdrowotne, poza tym czynności tej nie ułatwiają częste konflikty z rówieśnikami w szkole. Niechęć może wynikać również z braku sympatii do nauczyciela, agresji w szkole, kłopotów z koncentracją, czy też tęsknotą za rodzicami.

Dziecko nie chce chodzić do szkoły – co robić?

Jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły, rodzice powinni jak najszybciej podjąć działania mające na celu sprawienie, by pociecha była w stanie stawić czoła swoim problemom. Co zrobić, gdy dziecko nie chce pójść do szkoły? Przede wszystkim nie należy na dziecko krzyczeć, poza tym nie wolno maluchowi grozić i karać go, a tym bardziej zmuszać do pójścia do szkoły na siłę. W żadnym wypadku rodzice nie powinni też lekceważyć tego typu sytuacji. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego dziecko nie chce chodzić do szkoły. Bardzo ważna jest między innymi rozmowa z dzieckiem, poza tym warto porozmawiać o problemie z wychowawcą. Pamiętać należy o zachowaniu spokoju, ponieważ nerwy w takiej sytuacji mogą jeszcze pogorszyć sprawę. Rozwiązaniem może okazać się też wizyta u psychologa.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do szkoły?

Odmowa pójścia do szkoły jest dla dziecka jedynym znanym sposobem na poradzenie sobie z problemami, które go dotyczą. Jak przekonać dziecko do pójścia do szkoły? Rodzice powinni pokazać dzieciom, jak przezwyciężać problemy. 

Ważne jest, by dokładnie wczuć się w położenie dziecka. Warto opowiedzieć mu o swoich szkolnych przeżyciach, a także o problemach i doświadczeniach z dzieciństwa. Jeśli rodzic pozna przyczynę problemu, powinien jak najszybciej zareagować. Jego rolą jest zachęcenie i zmotywowanie dziecka do chodzenia do szkoły. Warto poświęcać mu swój wolny czas, a także dni, kiedy dziecko nie chodzi od szkoły. Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do szkoły? Jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły z powodu problemów w nauce, rodzice powinni pomóc mu w zaległościach, a w razie potrzeby zapisać je na korepetycje. Kiedy dziecko nie chce uczęszczać do szkoły z powodu kompleksów, zadaniem rodzica jest wytłumaczenie mu konsekwencji zaniedbywania obowiązków szkolnych.

Jak przekonać dziecko do pójścia do szkoły w jeszcze inny sposób?

Kiedy dziecko jest zmęczone, warto zapewnić mu zajęcia na świeżym powietrzu. Warto też zastanowić się, czy dziecko nie ma zbyt dużej liczby zajęć dodatkowych i czy faktycznie wszystkie zajęcia są mu potrzebne. Rodzice powinni trzymać się zasady chodzenia do szkoły, ponieważ zbyt długie przebywanie dziecka w domu może utrudnić mu powrót do szkoły. Jeśli pomimo wielu prób dziecko nie chce chodzić do szkoły w dalszym ciągu, rozwiązaniem może okazać się zmiana placówki.

Przeczytaj także poprzedni artykuł „Oddanie dziecka do żłobka. Jak sobie z tym poradzić?". 

Serdecznie polecamy nasz kanał na Youtube

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl