Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Oddanie dziecka do żłobka. Jak sobie z tym poradzić?
Oddanie dziecka do żłobka. Jak sobie z tym poradzić?

Oddanie dziecka do żłobka. Jak sobie z tym poradzić?

Żłobek jest jednym ze sposobów opieki nad małymi dziećmi. Jego zadaniem jest nie tylko wspieranie rodziców w opiece nad dziećmi, ale też możliwość nabywania nowych umiejętności poprzez zabawę. Dla wielu rodziców oddanie dziecka do żłobka jest koniecznością. Od jakiego wieku oddać dziecko do żłobka i jak poradzić sobie z oddaniem dziecka do żłobka? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Od jakiego wieku oddać dziecko do żłobka?

Wiele osób zastanawia się, od jakiego wieku można oddać dziecko do żłobka. Placówki te przeznaczone są do przyjęcia maluchów od ukończenia 20. tygodnia życia do 3 lat. Podjęcie decyzji o oddaniu dzieci do żłobka wymaga odpowiedzi na pytanie, czy dziecko jest gotowe na pójście do żłobka. Ważna jest również odpowiedź na pytanie, czy sami rodzice są na to przygotowani.

Jeśli chodzi o oddanie dziecka do żłobka, bardzo często ma to miejsce w okolicy ukończenia przez malucha pierwszego roku życia. Decyzja ta wiąże się zwykle z zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Zdarza się również, że rodzice oddają dzieci do żłobka nieco później. Ostateczna decyzja odnośnie oddania dziecka do żłobka podejmowana jest indywidualnie, ponieważ każdy ma różne życiowe potrzeby i sytuacje. Warto wówczas wiedzieć, jak przygotować dziecko do żłobka, a także jak poradzić sobie z oddaniem dziecka do żłobka. Część rodziców z kolei może nie oddawać dziecka do żłobka, wysyłając je dopiero do przedszkola.

Oddanie dziecka do żłobka – jak wygląda?

Decydując się na oddanie dziecka do żłobka, należy mieć na uwadze, że każdy maluch jest inny. W praktyce oznacza to, że jeden maluch może w żłobku czuć się bardzo dobrze, inny natomiast może płakać i bardzo źle znosić rozłąkę z rodzicami. Bardzo dobrze jest oddać dziecko do żłobka pod koniec pierwszego roku życia – wówczas maluch powoli zaczyna chodzić, poza tym zaczyna go w jeszcze większym stopniu interesować otaczający go świat. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego dla dziecka żłobka. Uwagę zwrócić należy na to, czy jest on czysty, zadbany oraz jak wygląda jego wyposażenie. Jak poradzić sobie z oddaniem dziecka do żłobka? Warto już z wyprzedzeniem ustalić harmonogram i codzienne czynności malucha, by jak najlepiej zsynchronizować je z obowiązującym w placówce planem zajęć. Trzeba też mieć na uwadze, że dziecko po powrocie ze żłobka może być rozdrażnione. W tym czasie warto okazać mu zrozumienie i więcej czułości.

Jak poradzić sobie z oddaniem dziecka do żłobka?

Żłobek to miejsce, które może w jeszcze większym stopniu pomóc mu rozwijać się. Dziecko w żłobku zdobywać będzie kolejne umiejętności, poza tym stopniowo będzie uczyć się interakcji z rówieśnikami. Jak poradzić sobie z oddaniem dziecka do żłobka? Rodzice przed oddaniem dziecka do żłobka powinni być opanowani, ponieważ maluch doskonale wyczuwa emocje – bardzo często mamy nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami. Negatywne emocje mogą sprawić, że dziecko zacznie płakać, co z kolei w jeszcze większym stopniu zestresuje mamę.Takie emocje mogą jeszcze bardziej utrudnić oddanie dziecka do żłobka. Próby rozłąki z maluchem warto zacząć nieco wcześniej, by dziecko stopniowo przyzwyczajało się, że mama czasami też wychodzi. Malucha można zostawiać np. pod opieką babci, by ten stopniowo poznawał, że nieobecność rodziców w domu to nic złego.

Jak przygotować dziecko do żłobka, by czuło się tam dobrze?

Wielu rodziców zastanawia się, jak przygotować dziecko do żłobka, by czuło się w nim jak najlepiej. Warto opowiadać dziecku o tym, co go czeka i uświadomić, że nowe miejsce będzie dobre. Idącemu do żłobka dziecku warto uświadamiać, że za kilka godzin się po niego wróci. Warto być szczerym wobec malucha – małe dzieci bardzo dobrze rozumieją takie komunikaty. Z pewnością dobrym rozwiązaniem nie będzie przedłużanie pożegnań, ponieważ efekt w tym momencie może okazać się odwrotny do zamierzonego.

Zapoznaj się także z poprzednim artykułem „10 najtrudniejszych pytań, które zadają dzieci. Jak na nie odpowiadać?". 

Polecamy nasz kanał na Youtube!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl