Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

11 NAWYKÓW SZCZĘŚLIWEJ RODZINY
11 NAWYKÓW SZCZĘŚLIWEJ RODZINY

11 nawyków szczęśliwej rodziny 

„Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.” Lew Tołstoj

Miłość jest fundamentem szczęśliwej rodziny, jednak to wciąż za mało, aby stworzyć silne i zdrowe więzi. O wszystkie związki trzeba odpowiednio i systematycznie dbać – również o te pomiędzy członkami rodziny. Oto 11 bezcennych nawyków szczęśliwych rodziców i dzieci.

1. Stwórz harmonogram

Nie chodzi o narzucenie wojskowego rygoru, a jedynie uregulowanie pewnych spraw. Stałe pory snu, budzenia się i jedzenia posiłków, plan korzystania z łazienki oraz rozgraniczony czas na przyjemności i obowiązki, pomogą uniknąć domownikom wielu konfliktowych sytuacji. Warto wprowadzać jasne zasady, gdy dzieci są jeszcze małe. To zapewni domową harmonię zarówno im, jak i tobie.

2. Bądź miły

Niby „oczywista oczywistość”, a jednak często po prostu się o tym zapomina. Kilka miłych słów wypowiadanych w kierunku bliskich każdego dnia może działać cuda. Pamiętaj, aby nie skupiać się jedynie na wydawaniu poleceń i zwracaniu uwagi na błędy. Chwal za małe rzeczy – to motywuje do pozytywnego zachowania i buduje poczucie bezpieczeństwa.

3. Wspólnie siadajcie do stołu

Badania prowadzone, aż przez 15 lat jednoznacznie potwierdziły, że posiłki jedzone w gronie rodzinnym działają dobroczynnie na wszystkich członków rodziny. Co ciekawsze – wśród rodzin, które regularnie siadają razem do stołu notuje się znacznie mniej skutków ubocznych okresu dorastania, takich jak: uzależnienia, ciąże wśród nastolatek, depresje i zaburzenia odżywiania. Wzrasta natomiast średnia ocen i wskaźnik poczucia własnej wartości.

4. Relacje małżeńskie stawiaj na pierwszym miejscu

Szczęśliwi rodzice mają szczęśliwe dzieci. Pamiętaj o tym, żeby bez względu na sytuację poświęcać partnerowi możliwie jak najwięcej czasu. Konflikty rozwiązujcie wyłącznie na osobności, dzieci kategorycznie nie powinny wysłuchiwać waszych kłótni. Nie ma nic złego (a wręcz przeciwnie), w oddaniu małoletnich pod opiekę kogoś zaufanego i wybraniu się na spacer bądź kolację tylko we dwoje. 

szczęśliwa - rodzina - śpiąca - przepis - na - szczęśliwą - rodzinę

 

5. Śpij spokojnie

Bez względu na to ile mamy lat i jaki tryb życia prowadzimy, spokojny i odpowiednio długi sen to podstawa naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. To właśnie w trakcie nocnego wypoczynku reguluje się praca całego organizmu. Zaburzenia snu mają bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla ciebie i twoich bliskich, na których twoje zmęczenie z pewnością będzie miało negatywny wpływ.

6.Baw się dobrze!

Życie nie powinno się kręcić wokół obowiązków, czas na przyjemności jest niemniej ważny i nie wolno nam o tym zapominać. Staraj się tak zorganizować czas, aby codziennie znaleźć choćby godzinę na zabawę w rodzinnym gronie. Niekoniecznie chodzi tu o wspólne przesiadywanie przed telewizorem. Wspólnie wymyślajcie gry i zabawy, które przysporzą frajdy zarówno dużym jak i małym domownikom. Chcesz wiedzieć co warto robić z dziećmi w wolnym czasie? Możesz o tym przeczytać TUTAJ.

7. Stawiaj rodzinę na pierwszym miejscu

We współczesnym świecie spędzamy coraz więcej czasu na wysyłaniu maili i smsów, rozmowach przez telefon czy na internetowych czatach. Zapominamy przy tym o ludziach, którzy usychają z nudów i samotności tuż obok nas. Przyjaciele odgrywają ważną rolę w naszym życiu, nigdy jednak nie powinni stać się dla nas ważniejsi niż rodzina. Odłóż telefon, zamknij komputer i po prostu staromodnie porozmawiaj ze swoim partnerem i dziećmi.

8. Nie zamęczaj swoich dzieci

Nadmierna, wręcz chorobliwa ambicja rodziców może bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój dzieci. Oczywiście należy je zachęcać i motywować do działania i rozwoju na wielu płaszczyznach, jednak zbyt wiele zajęć dodatkowych i natłok obowiązków przynoszą skutek odmienny od zamierzonego. Pamiętaj, że dzieci szybko dorastają i ciesz się czasem spędzonym z nimi, póki masz taką możliwość.

9. Oddziel dom od pracy

Obecnie łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej możemy wykonywać naszą pracę w domowym zaciszu. Od czasu do czasu możemy być zmuszeni do siedzenia przy komputerze po godzinach, ale zróbmy wszystko, aby nie stało się to codziennością. Niestety, jeśli jasno nie rozgraniczmy strefy pracy od strefy domu ucierpią na tym obie sfery życia.

10. Twórz rytuały

Rodzinne tradycje i rytuały to niezwykle ważny element budowania pięknych, rodzinnych wspomnień. Letnie wyjazdy nad jezioro, coroczny wypad z tatą na ryby, kolędowanie przy choince, a nawet wspólne wiosenne porządki – takie chwile warto pielęgnować przez całe życie

11. Rozmawiaj i pozwól mówić swoim bliskim

Dzielcie się wrażeniami z minionego dnia, odpowiadajcie sobie o rzeczach ważnych i zupełnie błahych. Nigdy nie zbywaj dziecka, które zadało ci pytanie – nawet, jeśli to już piętnaste z kolei. Nie oceniaj, nie krytykuj – wspieraj, rozumiej i wspólnie szukaj rozwiązań – zarówno w kontaktach z partnerem, jak i swoimi dziećmi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl