Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

3 sygnały, które daje dziecko, gdy chce iść spać
3 sygnały, które daje dziecko, gdy chce iść spać

Sen to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Małe dzieci potrzebują go znacznie więcej od dorosłych, jednak zwykle nie potrafią jeszcze jednoznacznie zakomunikować, że po porostu są już zmęczone. To do rodzica należy zadanie odczytania wysyłanych przez dziecko nieświadomie sygnałów – reakcja w porę to czasem ostatnia deska ratunku, by uniknąć płaczu z bezsilności i problemów z zasypianiem. Jakie są sygnały, które daje dziecko, gdy chce iść spać?

 

Jak rozpoznać, że dziecko chce spać?

Choć wydawać by się mogło, że oznaki senności są proste do rozpoznania, prawda jest taka, że wiele symptomów zmęczenia u dziecka można łatwo przegapić lub po prostu mylnie zinterpretować. Warto tu ponadto zaznaczyć, że każde dziecko jest inne, stąd nie ma uniwersalnego sygnału, który powie każdemu rodzicowi „teraz pora na sen”. Są jednak pewne symptomy, na które warto zwrócić uwagę.

Drobne gesty, jak pocieranie oczek, tarcie uszek, ciągnięcie za włosy

Twoje dziecko wcale nie musi ziewać kilkukrotnie, by ogłosić światu, że jest senne. Czasem świadczą o tym również drobne gesty, które wykonuje wyłącznie przed snem. Możesz np. zaobserwować, że Twoje dziecko zaczyna pocierać oczka lub ciągnąć się za uszy, a nawet kręcić kółka na pępku. Niektóre maluchy zamiast tego ciągną się za włoski lub bawią się lokami. Wszystkie tego typu gesty pomagają się dziecku rozluźnić, dlatego mogą być dla Ciebie jasnym sygnałem, że Twoja pociecha jest już zmęczona i potrzebuje drzemki. 

oznaki senności dziecka

Rozdrażnienie i kapryśność

Aktywności, które zwykle bawiły Twoje dziecko, teraz są powodem jego płaczu? Maluch jest drażliwy i kapryśny? Masz wrażenie, że jest wszystkiemu „na nie” i wszystko go nudzi lub denerwuje? Nic nie poprawia mu humoru i z chwili na chwilę jest coraz gorzej? Możliwe, że po prostu najwyższa pora na sen. Jeśli zaobserwujesz, że nagle Twoje dziecko zmienia się z radosnego malucha w małego terrorystę, prawdopodobnie jest już po prostu zmęczone i nie radzi sobie z tym uczuciem. To ostatni moment, by położyć je spać, inaczej przejdziecie w fazę kolejną, czyli płacz ze zmęczenia, przy którym już nie tak łatwo zasnąć.

Nagły spadek lub wzrost aktywności

Są dzieci, które w momentach zmęczenia stają się bardzo spokojne, niemal wyciszone. Nie chcą się bawić, stają się obojętne wobec otoczenia, tracą zainteresowanie zabawkami, natomiast chętnie się przytulają do rodzica i domagają się głaskania oraz ciepła i uwagi. Nie daj się jednak zmylić. Niektóre dzieci reagują na zmęczenie zupełnie przeciwnie. Taki senny maluch staje się wręcz nadmiernie pobudzony i aktywny – to sygnał, że nie radzi sobie z nadmiarem bodźców i jego organizm jest już po prostu zmęczony i potrzebuje pilnej pomocy w wyciszeniu.

Co zrobić, gdy przegapisz wysyłane przez dziecko sygnały zmęczenia?

Rozpoznanie oznak zmęczenia dziecka nie zawsze jest proste, jednak przegapienie tego momentu może sprawić, że dziecko będzie paradoksalne zbyt zmęczone, by zasnąć. Wówczas kończy się to często płaczem, a nawet histerią. To z pewnością nie jest czas na dodatkowe nerwy z Twojej strony. Dziecku potrzeba wówczas zrozumienia, pomocy, bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Nie zostawiaj go samego, by się wypłakało, a pomóż przetrwać trudną chwilę i pokaż, że może wówczas na Ciebie liczyć. Więcej drzemkowych porad znajdziesz TUTAJ.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl