Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

DRZEMKA DZIECKA - ILE POWINNA TRWAĆ ?
DRZEMKA DZIECKA - ILE POWINNA TRWAĆ ?

Drzemka dziecka - ile powinna trwać?

Nikt nie ma wątpliwości, że sen jest niezwykle istotny w życiu każdego dziecka – odpowiednia ilość pozwala na prawidłowy rozwój i zapewnia energię niezbędną do poznawania świata. O ile jednak rodzice nie kwestionują znaczenia kilkugodzinnego, nocnego snu, o tyle niektórzy nie potrafią zrozumieć, że drzemka odgrywa równie istotną rolę.

Dlaczego drzemka jest tak ważna?

Po pierwsze, podczas drzemki dziecko po prostu odpoczywa. Nie należy zapominać, że dziecko męczy się znacznie szybciej niż dorosła osoba, dlatego potrzebuje nawet kilku drzemek w ciągu dnia, by móc dodatkowo zrelaksować się i dać czas swojemu organizmowi na regenerację. Podczas drzemki lepiej przyswajane są także informacje, które dziecko wcześniej zdobyło – oznacza to, że mózg w tym czasie utrwala nabyte wiadomości i umiejętności. Ponadto z badań naukowców wynika, że dziecko, które śpi w ciągu dnia, jest lepiej rozwinięte emocjonalnie.

Ile drzemek w ciągu dnia?

Pytanie brzmi zatem – jaka ilość drzemek w ciągu dnia jest najwłaściwsza? Jest to uzależnione oczywiście od wieku dziecka. Im młodsze, tym więcej drzemek potrzebuje (na przykład jeśli chodzi o niemowlę do jedenastego tygodnia życia, optymalna ilość drzemek w ciągu dnia oscyluje w przedziale od 5 do 8!).

Ilość drzemek w ciągu dnia zalecanych dla małego dziecka, zmniejsza się sukcesywnie średnio co dwa-trzy miesiące. Na przykład dziecko w wieku 3-4 miesięcy potrzebuje od 4 do 5 drzemek, natomiast dziecko starsze o dwa miesiące potrzebuje o jedną drzemkę mniej. Najmniej drzemek potrzebuje dziecko osiemnastomiesięczne (lub starsze, ale mające nie więcej niż 3 lata) – to zaledwie jedna drzemka.

0-11 tygodni: 5-8 drzemek;

3-4 miesiące: 4- 5 drzemek;

5-6 miesięcy: 3-4 drzemki;

7-8 miesięcy: 2- 3 drzemki;

9-12 miesięcy: 2 drzemki;

13-17 miesięcy: 1 – 2 drzemki;

18 miesięcy3 lata: 1 drzemka 

 

śpiące - niemowle - ile - powinna - trawać - drzemka - dziecka

Długość trwania drzemek i dodatkowe informacje

Nie tylko ilość drzemek jest ważna. Duże znaczenie ma również czas ich trwania. W tym przypadku długość drzemki również jest uzależniona od wieku dziecka. Jak łatwo się domyślić, im dziecko młodsze, tym krótsza drzemka, krótsze są także przerwy między kolejnymi drzemkami. Stopniowo zmniejsza się także całkowity czas dziennej drzemki – o ile w przypadku niemowlęcia do jedenastego tygodnia życia wynosi on łącznie nawet do pięciu godzin, o tyle dla dziecka powyżej osiemnastego miesiąca życia jest to czas o ponad połowę krótszy (od jednej do maksymalnie trzech godzin).

Rodzice powinni oswoić się z myślą, że na początku dziecko może drzemać nieregularnie i bardzo krótko, co prawdopodobnie wpłynie na harmonogram dnia całej rodziny. Dopiero od szóstego miesiąca życia cykl drzemek staje się bardziej przewidywalny i regularny.

Do mniej więcej osiemnastego miesiąca życia dziecko przysypia jeszcze dwa razy dziennie. Czas trwania takiej drzemki to zazwyczaj około dwóch-trzech godzin. Starsze dzieci śpią maksymalnie do trzech godzin, ale tylko raz dziennie.

Warto pamiętać, że mimo zalet drzemki, nie można zmuszać dziecka do spania – jeśli próby ułożenia go do kolejnej harmonogramowej drzemki spełzną na niczym, nie należy się od razu niepokoić (sytuacja może być spowodowana na przykładem stresem lub podróżą).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl