Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Drzemki popołudniowe - ile i jak?
Drzemki popołudniowe - ile i jak?

To, ile snu potrzebuje dziecko zależy od wielu czynników oraz indywidualnych preferencji malucha. Najmłodsze dzieci potrzebują bardzo dużo snu, więc drzemka w ciągu dnia, a nawet ich kilka to nic nadzwyczajnego. Oczywiście drzemki rocznego dziecka wyglądają inaczej niż popołudniowe drzemki dzieci starszych. Z wiekiem maleje zapotrzebowanie na sen, jednak nie znika ono całkowicie - również drzemka popołudniowa przedszkolaka jest ważna dla jego prawidłowego rozwoju. Ile powinno spać dziecko i kiedy zrezygnować z drzemki u dziecka?

Drzemka w ciągu dnia u dzieci

Spokojny sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Drzemka popołudniowa pozwala dziecku zregenerować siły i odpocząć, a ponadto wzmacnia jego system odpornościowy. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, ile powinno spać dziecko oraz jak wiele drzemek popołudniowych jest mu potrzebnych. Oczywistym jest, że im mniejsze dziecko, tym więcej snu potrzebuje. Choć ilość snu dziecka jest sprawą dość indywidualną, istnieją pewne wskazówki, na których można się oprzeć.

Drzemki w ciągu dnia u niemowląt

Noworodki nie odróżniają jeszcze dnia od nocy i mają swój rytm, zgodnie z którym śpią i jedzą. Niemowlęta potrzebują zwykle kilku krótkich drzemek w ciągu dnia - trzymiesięczne dzieci śpią około trzy-cztery razy w ciągu dnia, natomiast półroczne dziecko śpi już zwykle tylko dwa razy dziennie.

Drzemki rocznego dziecka

To, ile snu w dzień potrzebuje roczne dziecko, zależy między innymi od jego snu w nocy. Dzieci, które nadal budzą się w nocy lub późno zasypiają wieczorem mogą potrzebować jeszcze dwóch drzemek w ciągu dnia, natomiast te, które przesypiają już całą noc zwykle potrzebują już tylko jednej, dłuższej drzemki w ciągu dnia. 

śpiące niemowle - sen dziecka - popołudniowe drzemki dziecka - wszystko o drzemkach niemowlaka

Drzemka popołudniowa dwu- i trzylatka

Bez wątpienia popołudniowe drzemki dzieci starszych wyglądają już inaczej niż drzemki maluszków. Większości dzieci dwu- i trzyletnich potrzebna jest już wyłącznie jedna drzemka w ciągu dnia. Najczęściej jest to dłuższa drzemka popołudniowa, która może trwać nawet 2-3 godziny.

Drzemki popołudniowe – jak?

Z drzemek popołudniowych warto zrobić rytuał, podobnie jak przy wieczornym zasypianiu. Przestrzeganie ustalonego planu dnia, w tym godzin drzemek w ciągu dnia sprawi, że dziecku łatwiej będzie zasnąć, a przyzwyczajone do odpoczynku w danych godzinach, nie będzie protestować, gdy zostanie położone do łóżeczka. Przed każdą drzemką w ciągu dnia warto wprowadzić wyciszające zabawy, czytanie bajeczki, słuchanie kołysanek lub przytulanie z rodzicem. Niekoniecznie trzeba wówczas natomiast zasłaniać w dziecięcej sypialni wszystkie okna, przebierać dziecko w piżamę, czy też unikać jakichkolwiek dźwięków w domu. Dziecko powinno nauczyć się, że drzemka popołudniowa różni się od nocnego snu.

Kiedy zrezygnować z drzemki u dziecka?

Nie ma ściśle określonego wieku, gdy koniecznie należy zrezygnować z drzemki u dziecka. Kiedy dzieci rezygnują z drzemki? Gdy ich organizm jest już po prostu na to gotowy. Zwykle łatwo zaobserwować ten moment – popołudniowe drzemki malucha stają się z czasem coraz krótsze lub dziecko nie zasypia wcale. Zwykle dzieci rezygnują z drzemki popołudniowej około 4 roku życia, ale jeśli cztero- lub pięciolatek nadal potrzebuje snu w dzień, nie należy mu tego zabraniać. Warto jednak pilnować wówczas, by taka drzemka popołudniowa nie trwała dłużej niż 2 godziny, a w przypadku sześciolatków nie dłużej niż godzinę. Przeczytaj już teraz więcej drzemkowych porad

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl