Te same czynniki, które zaburzają Twój sen, zaburzają również sen twojego dziecka. Wypoczęte dziecko to szczęśliwe dziecko, a szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice, a szczęśliwi rodzice to lepsi rodzice.
To naprawdę niesamowite, jak wiele snu potrzebuje dziecko by rozwijać się prawidłowo. Aż do 6 miesiąca życia maluch musi przesypiać 14 z 24 godzin! Między 6 a 12 miesiącem ta potrzeba redukuje się maksymalnie o godzinę. Dziecko, które ukończy roczek wciąż musi wypoczywać mnie mniej niż 12 godzin. To naprawdę bardzo dużo snu!
Prawidłowy sen pomaga dziecku na wielu płaszczyznach i wprost odwrotnie – jego niedobory skutkują licznymi problemami. Oto zaledwie 6 najważniejszych powodów, dla których należy zrobić wszystko, aby dziecko bez problemów wyrabiało swoją dobową normę snu:
1. Zdolności poznawcze i pamięć
Wypoczęte dziecko uczy się znacznie szybciej niż zmęczone. To w zasadzie nic odkrywczego – nikt z nas nie przyswaja dobrze wiedzy będąc zmęczonym. Niemowlęta i małe dzieci każdego dnia poznają zupełnie nowe dla siebie rzeczy, aby mogły je zrozumieć i zapamiętać muszą być wyspane.
2. Bezpieczeństwo
Zmęczenie powoduje brak koncentracji, a w przypadku dzieci również problemy z koordynacją ruchową. Stawianie pierwszych kroków, wejście lub zejście po schodach czy też jazda na rowerku mogą skończyć się wypadkiem, jeśli dziecko będzie niewyspane.
3. Nastrój
To dotyczy nas wszystkich – zmęczeni stajemy się często bardzo nieprzyjemni dla otoczenia. Niektóre dzieci po nieprzespanej nocy będą po prostu marudne i nieporadne, inne jednak zamienią się wręcz w małe potworki. Wszelkiego rodzaju problemy z zachowaniem i wczesne fazy buntu bardzo często są bezpośrednio związane z przemęczeniem u dziecka.
4. Choroby
Nasz system immunologiczny jest systematycznie osłabiany, jeśli nie zapewniamy organizmowi właściwego wypoczynku. W przypadku znacznie bardziej wrażliwych dzieci dzieje się to szybciej niż u dorosłych. Wszystkie maluchy czasem chorują – to naturalne – jednak nawet, jeśli już tak się stanie, dziecko które regularnie się wysypia znacznie szybciej zwalczy bakterie i wirusy.
5. Otyłość
Badania jasno wykazały, że niedostateczna ilość snu w przypadku niemowląt i dzieci jest ściśle powiązana z późniejszą tendencją do zbyt szybkiego przyrostu wagi. Jest to związane z zachwianiem równowagi hormonalnej, która następuje, gdy śpimy zbyt mało bądź nieregularnie.
6. Depresja
Do niedawna uważano, że problemy ze snem są następstwem depresji. Okazuje się jednak, że znacznie częściej to zaburzenia snu poprzedzają wystąpienie depresji. Jest to bardzo niebezpieczna, a jednocześnie najpowszechniejsza choroba związana z psychiką – zarówno u dzieci jak i dorosłych. Rocznie zapada na nią 17 mln osób, z czego aż 1 na 33 to dziecko!
Mamy nadzieję, że teraz rozumiesz jak ważne jest dołożenie wszelkich starań i poznanie odpowiednich technik, by zapewnić dziecku spokojny i odpowiednio długi sen.
Poznaj najczęściej popełnianie błędy podczas drzemek dziecka.