Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak dzieci reagują na przyjście na świat rodzeństwa?
Jak dzieci reagują na przyjście na świat rodzeństwa?

Gdy zbliża się chwila przyjścia na świat nowego potomka, u rodziców pojawiają się wątpliwości, ponieważ nie wszystko można przewidzieć. Sprawa dotyczy między innymi starszego rodzeństwa. To, jak dziecko reaguje na przyjście na świat rodzeństwa jest dużą niewiadomą, więc obawy rodziców są uzasadnione. Chwile, kiedy dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo bywają trudne dla całej rodziny, dlatego na przyjście na świat nowego potomka należy starsze dzieci przygotować wcześniej. Co zrobić, aby dziecko nie było zazdrosne o maluszka i jak wytłumaczyć dziecku, że będzie przez nas tak samo kochane, jak dotychczas?

Dlaczego dzieci są zazdrosne o młodsze rodzeństwo?

Zastanawiając się, dlaczego dzieci są zazdrosne o młodsze rodzeństwo, spróbujmy postawić się w ich sytuacji. Pomyślmy, jak dziecko reaguje na przyjście na świat rodzeństwa – czy dla niego jest to od razu bezwarunkowa miłość i wielka radość, jak dla jego rodziców, czy też może mała konkurencja, która zabiera czas i uwagę rodziców? Do tej pory świat rodziców skupiał się tylko na nim – po narodzinach maluszka okazuje się, że rodzic tego czasu ma mniej. Kolejna sprawa, to wizja młodszego rodzeństwa. Dzieci najczęściej wyobrażają sobie rodzeństwo jako najlepszych kompanów zabaw, jednak gdy w domu pojawia się niemowlę, starsze dzieci zderzają się z rzeczywistością, na którą nie były przygotowane. Okazuje się, że niemowlak nie pogra z nimi w piłkę, nie pobiega, nie pojeździ na rowerze... a jednocześnie będzie wymagać dużej uwagi rodziców i zmian w codzienności rodzinnej. 

rodzeństwo nad jeziorem - spacerujące rodzeństwo - kiedy dziecko jest zazdrosne o rodzeństwo

Jak wytłumaczyć dziecku, że będzie przez nas tak samo kochane?

By nasze dziecko zazdrosne o młodsze rodzeństwo było w jak najmniejszym stopniu, warto odpowiednio wcześniej przygotować je do nowej sytuacji, z jaką przyjdzie mu się zmierzyć. Dziecko nie rozumie wielu rzeczy, choć dla nas wydają się one naturalne. Zadaniem rodzica jest rozjaśnienie nie tylko tych spraw, o które dziecko pyta, ale również tych, o które nie pyta. Jak wytłumaczyć dziecku, że będzie przez nas tak samo kochane? Przypomnij mu, jak niecierpliwie czekaliście na jego pojawienie się na świecie. Pokaż mu zdjęcia i pamiątki z dzieciństwa, opowiedz o pierwszych wspólnych chwilach i ich wyjątkowości. Wówczas bardziej naturalna będzie dla niego czułość, jaką obdarzony będzie maluszek, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych scen zazdrości. Pamiętaj, że słowa muszą dopełniać czyny – choć życie rodzinne bardzo się zmieni, zadbaj o to, by nie ucierpiał na tym starszak. Pamiętaj, że on również cały czas potrzebuje czułości, bliskości i czasu – im więcej ich otrzyma, tym mniej będzie zazdrosny o młodsze rodzeństwo. 

rodzeństwo - obejmujące się rodzeństwo - dwójka dzieci- przyjście na świat młodszego rodzeństwa obawy

Co zrobić, aby dziecko nie było zazdrosne o maluszka?

To, jak dziecko reaguje na przyjście na świat rodzeństwa w dużej mierze zależy właśnie od dorosłych. Naturalnym jest, że życie całej rodziny wywraca się do góry nogami, gdy w domu pojawia się niemowlę, jednak musimy zadbać również o starsze dziecko i poświęcić mu możliwie tak dużo czasu, by nie czuło się pokrzywdzone, może coś razem ugotujcie. Kiedy dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo, prawdopodobnie czuje się odrzucone przez rodzica. Dziecko zazdrosne o młodsze rodzeństwo to ponadto dziecko, które nagle zderzyło się z nieznaną dotąd rzeczywistością pt. „nie biegaj”, „bądź ciszej”, „nie wolno z dzidzią...” i wreszcie „nie mam teraz czasu”. Zaangażuj starszaka w rodzinne sprawy, by czuł się ważny i potrzebny. Nawet najprostsze czynności, jak podawanie czystych pieluszek, sprawią, że starszak na bok odstawi zazdrość i przejmie rolę „ważnego pomocnika”. Wówczas potraktuje bycie „starszym rodzeństwem” jako wyróżnienie – a nie karę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl