Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak dziecko powinno prawidłowo siedzieć?
Jak dziecko powinno prawidłowo siedzieć?

Wspieranie prawidłowych zachowań to podstawa, by dbać o właściwy rozwój dziecka. Przykładem może być to, jak siada dziecko. Nieprawidłowy siad dziecka powinien być przez rodzica korygowany, ponieważ tylko odpowiednio szybka interwencja może pomóc uniknąć rozwoju wielu wad postawy. Jak dziecko powinno prawidłowo siedzieć i jakie mogą być skutki zaniedbania w tym zakresie?

Zwróć uwagę, jak siada dziecko

Ciało człowieka jest bardzo skomplikowane i wymaga odpowiedniego traktowania, w przeciwnym razie nie będzie działać poprawnie. Już od najmłodszych lat warto wspierać prawidłowe nawyki i postawy, gdyż to właśnie lata dziecięce w wielu przypadkach rzutują na zdrowie młodego człowieka w przyszłości. Rolą rodzica jest baczne obserwowanie dziecka, by w razie problemu móc jak najszybciej skorygować pojawiające się nieprawidłowości. Bardzo ważne jest już prawidłowe siadanie niemowlaka, dlatego nie należy na własną rękę przyspieszać tego procesu czy wręcz wymuszać siadanie na niegotowym jeszcze do tego maluszku (np. przedwcześnie sadzając go samodzielnie w otoczeniu poduszek). Również rodzice starszaka powinni zwracać uwagę na to, jak siada dziecko. Pociechy w wieku przedszkolnym często preferują nieprawidłowe wzorce siadu, co może być dla nich bardzo poważne w skutkach. 

konsekwencje nieprawidłowego siadu dziecka

Prawidłowy siad dziecka – jak powinien wyglądać?

Należy zaznaczyć, że ciało człowieka stworzone jest przede wszystkim do ruchu. By pozycja siedząca nie była szkodliwa dla kości, stawów i mięśni, powinna być różnorodna. Preferowanie wyłącznie jednego sposobu siadu, czy też jednej strony siadu, może być równie niebezpieczne co nieprawidłowy siad dziecka. Rodzic powinien zadbać zatem o to, by dziecko często zmieniało pozycje.

 • Prawidłowy siad dziecka przy zabawie na podłodze – żadna z pozycji nie będzie dla dziecka zdrowa, gdy stanie się preferowanym sposobem siedzenia. Należy zadbać o różnorodność pozycji – do tych „najlepszych” należą:
  • siad prosty w lekkim rozkroku – nóżki powinny być swobodnie wyprostowane, ale nie powinny być nienaturalnie usztywnione,
  • siad boczny/skośny – należy pilnować, by pociecha siadała na obie strony,
  • siad z jedną zgiętą nóżką i drugą prostą – należy pilnować, by zamieniać nogi,
  • siad skrzyżny – czyli najczęściej preferowany rodzaj siadu w przedszkolach,
  • siad na piętach – trzeba jednak dopilnować, by dziecko nie siadało między piętami, a na piętach.
 • Jak dziecko powinno prawidłowo siedzieć przy stole, gdy maluje lub je – najlepiej jeśli siedzi swobodnie, ale w pozycji wyprostowanej. Jego stopy powinny być oparte o podłogę tak, by kolana zgięte były pod kątem prostym. Taka pozycja będzie możliwa tylko wtedy, gdy zadbamy o właściwą wysokość dziecięcego stolika i krzesełka. 
pozycje siedzące szkodliwe dla dziecka

Nieprawidłowy siad dziecka - konsekwencje

Nieprawidłowy siad dziecka może być bardzo poważny w skutkach. Należy jednak również zaznaczyć, że także preferowanie wyłącznie jednego siadu (nawet uznanego za prawidłowy siad dziecka) może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia powikłania. Brak odpowiednio szybkiej reakcji ze strony rodzica może sprawić, że u dziecka rozwiną się wady postawy, a także wady ortopedyczne i problemy z prawidłowym chodzeniem. Zaliczyć można do nich m.in. koślawe kolana, garbienie się, skoliozę oraz kierowanie stóp do środka. Jeśli często dziecko siedzi nieprawidłowo lub w siadzie prawidłowym dziecka brak jest różnorodności i zmienności, osłabiają się również jego mięśnie, a także nieodpowiednio kształtują się stawy. Nieprawidłowe siadanie niemowlaka może również skutkować w przyszłości problemami rozwoju aparatu mowy, gdyż wiąże się z niewłaściwym ustawieniem głowy. 

Dowiedz się także jak poradzić sobie z atakiem dziecka

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl