Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

JAK ŚPIEWAĆ KOŁYSANKI?
JAK ŚPIEWAĆ KOŁYSANKI ?

O tym, że warto śpiewać kołysanki, przekonuje się coraz więcej rodziców. Niestety, znaczna część z nich nie wie, jak powinien wyglądać rytuał śpiewania dziecku, dlatego często ograniczają się jedynie do nucenia pod nosem przypadkowej melodii. Jak zatem powinno wyglądać usypianie dziecka za pomocą kołysanki?

Bądź jak najbliżej dziecka

Po pierwsze, warto pamiętać, że bardzo ważnym aspektem kołysanki jest sam fakt przebywania z dzieckiem jak najbliżej. Osiągniemy to, jeśli weźmiemy niemowlę na ręce i przytulimy do klatki piersiowej. Kontakt cielesny uspokaja dziecko, a ponadto pomaga wzmocnić więź malucha z rodzicem. Ponadto, jak łatwo się domyślić, wspomaga sam proces usypiania – wystarczy, że będziemy delikatnie kołysać dziecko w rytm melodii, którą będziemy mu śpiewać. Ważne jest, by nasze ruchy nie były zbyt gwałtowne lub zbyt szybkie, ponieważ mogą wystraszyć malucha. Dobrze pamiętać również, że nie można przerywać kołysanki od razu w momencie, gdy uznamy, że dziecko usnęło; warto powtórzyć piosenkę jeszcze przynajmniej kilka razy, a dopiero potem ułożyć dziecko w łóżeczku. 

śpiące - dziecko - z - misiem - wszystko - o - śpiewaniu - kołysanek

 

Wybierz odpowiednią melodię

Sposobów na wybór odpowiedniej melodii jest co najmniej kilka. Po pierwsze, można sugerować się własnymi preferencjami muzycznymi, pamiętając jednocześnie, że linia melodyczna kołysanki powinna być rytmiczna, a sama melodia – wolna, delikatna i spokojna. Jeśli chcemy śpiewać dziecku konkretną, wcześniej upatrzoną piosenkę, która nie została skomponowana jako kołysanka, warto dokładnie zapoznać się z jej tekstem. Dzieci bardzo szybko chłoną powtarzane wyrazy i zdania, dlatego powinniśmy dbać, by nie znalazło się tam nic niewłaściwego.

Niektóre osoby układają własne melodie i krótkie piosenki; jest to dobry pomysł, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie im zapamiętać tekst kołysanki. Rodzice, którzy nie mają ochoty na tworzenie własnych kompozycji, mogą sięgnąć do starych, ludowych piosenek, które kiedyś pełniły funkcje kołysanek.

Warto pamiętać, że odtwarzanie samych podkładów muzycznych lub krótkich kompozycji jest dobrym wyjściem jedynie wtedy, gdy w jakiś sposób towarzyszy temu głos rodzica.

Repertuar kołysanek należy zmieniać – najlepiej wybrać kilka, a następnie za każdym razem śpiewać inną. W ten sposób dziecko nie przyzwyczai się tak szybko do danej kołysanki i będzie chętniej zasypiać.

Dbaj o szczegóły

Po pierwsze, należy koniecznie zadbać o to, by w pomieszczeniu, gdzie będzie spać dziecko, panowała absolutna cisza. Nic nie powinno nam przeszkadzać również podczas śpiewania kołysanki, ponieważ hałas może odwrócić uwagę dziecka. Gdy jednak jakiś niespodziewany dźwięk rozbudzi malucha, warto ułożyć go na rękach tak, by patrzył wprost na naszą twarz. Uśmiechajmy się wtedy uspokajająco, kontynuujmy kołysanie i nie przerywajmy piosenki. Już po chwili dziecko powinno się wyciszyć.

Ważne: Podczas śpiewania kołysanki nie można gubić rytmu. Dziecko niemal natychmiast to wyczuje, a nam będzie dużo trudniej je uśpić. 

O tym jaki wpływ maja kołysanki na rozwój dziecka możesz przeczytać TUTAJ

 


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl