Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

JAKIE KORZYŚCI DLA DZIECKA PŁYNĄ Z KOŁYSANEK?
JAKIE KORZYŚCI MA DZIECKO Z KOŁYSANEK ?

Śpiewanie dziecku kołysanek jest bardzo naturalne i praktykowane przez większość rodziców, a zwłaszcza mam. Pomagają one w uśpieniu malucha, jednak mają o wiele więcej zalet niż ta podstawowa, która jest oczywista. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej i poszerzyć wiedzę na temat rozwoju naszych pociech i naszej (ogromnej) roli, jaką w tym procesie odgrywamy.

Spokojny sen

To właśnie pierwsza z korzyści płynących ze śpiewania dziecku kołysanek. Maluchy lubią rytuały już od pierwszych dni swojego życia. Warto zatem wpleść pomiędzy nie również śpiewanie. Wieczorna kąpiel, pielęgnacja, czytanie, bądź opowiadanie bajki, śpiewanie kołysanek. To od rodziców zależy jakie będą elementy i kolejność wieczornego rytuału. Wplecenie kołysanek z pewnością pomoże w wyciszeniu dziecka i utuleniu go do snu. Ich słowa i melodie są takie, by nie pobudzały małego słuchacza, lecz uspokajały go powoli kierowały do krainy snu.

Rozwój mowy

Śpiewanie dziecku ma również walor rozwojowy. Piosenki są rytmiczne, mają powtarzalne elementy i rymy. Dzięki częstemu słuchaniu tych samych piosenek, maleństwo rozpoznaje wielokrotnie powtarzalne elementy, a potem zauważa je w codziennej mowie, w swoim otoczeniu. Ich znajomość, a potem zrozumienie daje możliwość świadomego wykorzystania w odpowiedniej sytuacji. W innych warunkach, bez śpiewu, byłoby to trudniejsze. 

niemowle - śpiące - w - łóżeczku - sen - dziecka - kołysanki - i - ich - wpływ - na - pozytywny - rozwój - dziecka

 

Umiejętność słuchania

Kolejnym zmysłem, na który pozytywnie wpływa śpiew i kołysanki jest słuch, a dokładniej rzecz ujmując – zdolność koncentracji podczas słuchania. Jest to bardzo ważne zarówno w komunikacji z rodzicami, jak i na wszystkich etapach edukacji. Śpiewanie kołysanek jest doskonałym pomysłem, kiedy dziecko układamy do snu, wyciszamy i eliminujemy pozostałe bodźce. Maluch ma wtedy szansę skupić się na tym, co słyszy, wyłapywać znajome dźwięki, a kiedy już jest starszy – powtarzać je.

Poczucie bezpieczeństwa i więź

Wiele niemowląt ma problem z wyciszeniem się i zaśnięciem, kiedy nadchodzi pora nocnego snu. Ważna jest wtedy bliskość rodzica i poczucie bezpieczeństwa, jakie są w stanie zapewnić dziecku. Spokojny śpiew uspokoi maleństwo i da mu pewność, że rodzic cały czas jest blisko. Jest to bardziej skuteczne, niż opowiadanie bajek, bądź czytanie, gdyż jest to aktywność, która kojarzy się dziecku z komunikacją i zachęca je do interakcji. Ponadto, kiedy rodzic śpiewa kołysanki, koncentruje się wyłącznie na dziecku i zapewnieniu mu komfortu. Dzięki temu rozwija się między nimi wyjątkowa więź emocjonalna, oparta na zaufaniu i poczuciu bliskości. Więcej o budowaniu więzi matki z dzieckiem podczas śpiewania kołysanek możesz przeczytać TUTAJ.

Rozwój ruchowy

Wydawać by się mogło, że spokojne kołysanki nie mają większego wpływu na rozwój motoryczny dziecka. Nic bardziej mylnego. Każda piosenka ma swój rytm. Kiedy podczas śpiewania trzymamy dziecko na rękach, poruszamy się w rytmie piosenki, tym samym również kołysząc dziecko. Dziecko odbiera zatem dwa bodźce – słuchowy oraz ruchowy. To, co słyszy, uczy się wiązać z ruchem swojego ciała. Może mieć to wpływ między innymi na rozwój koordynacji wzrokowo-słuchowej.

Co na to rodzic?

Warto wspomnieć również o tym, że śpiewanie kołysanek wpływa pozytywnie również na rodzica. Tak jak w przypadku dziecka, pozwalają one osobie dorosłej wyciszyć się, zrelaksować i odsunąć się przynajmniej na chwilę od nadmiaru bodźców. Dla opiekuna również ważny jest aspekt budowania więzi z dzieckiem. Dzięki relacji, jaką z nim stworzy, będzie mu łatwiej na dalszych etapach życia dziecka, kiedy pojawia się więcej problemów oraz kwestie wychowawcze, przez które czasem przechodzi się z trudem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl