Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

MITY NA TEMAT SNU DZIECKA
MITY NA TEMAT SNU DZIECKA

Młodzi rodzice zauważają, jak duża część ich codziennego życia kręci się wokół snu dzieci. Niemowlęta, tak jak koty, przesypiają większą część doby, jednak potrafią być aktywne w bardzo niestandardowych godzinach. Znajomi i rodzina zwykle są skorzy do dawania porad w tym zakresie, jednak należy pamiętać, że wiele z nich, nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Przyjrzymy się zatem, jakie mity słyszymy najczęściej i dlaczego lepiej nie brać sobie ich do serca.

1. Nigdy nie budź śpiącego dziecka. – MIT

W ciągu pierwszych tygodni życia dziecko powinno jeść regularnie, co 2-3 godziny. Może zatem się zdarzyć, że zaistnieje potrzeba wybudzenia dziecka, kiedy nadejdzie pora karmienia. Jest to ważne, ponieważ dziecko powinno przybierać na wadze, aby odzyskać swoją wagę urodzeniową. Kiedy to już nastąpi, w nocy można pozwolić dziecku spać tak długo, jak chce. Jeżeli w ciągu dnia regularnie było karmione, dłuższa przerwa w nocy z pewnością mu nie zaszkodzi.

2. Kiedy usypiasz dziecko, zadbaj o absolutną ciszę. – MIT

Spokój i cisza mogą być potrzebne do uśpienia dziecka, jednak większość noworodków nie lubi kompletnej ciszy. Będąc w brzuchu, dzieci przyzwyczajają się do tego, że cały czas przebywają w hałasie. To nie tylko dźwięki z zewnątrz, ale również odgłosy z organizmu matki. Dlatego noworodki lubią biały szum. Jego plusem jest również to, że zagłusza inne dźwięki, które mogą wyrwać dziecko ze snu, np. trzaśnięcie drzwiami. Biały szum można odtworzyć dziecku z nagrania, ale niejeden rodzic włącza odkurzacz, lub suszarkę, żeby uśpić swoje maleństwo.

3. Ochraniacze w łóżeczku chronią dziecko. – MIT

Wydaje nam się, że twarde szczebelki to nic dobrego dla maleńkiego dziecka, dlatego umieszczamy na nich otulacze. Czy ktokolwiek jednak słyszał o tym, by dziecko poważnie uderzyło się w głowę, lub zrobiło sobie coś innego właśnie przez te szczebelki? Z kolei zdarzają się przypadki, gdy dziecko turlając się, zaplątuje się w otulacze, co wiąże się z ryzykiem uduszenia. 

śpiące - dziecko - cała - prawda - o - śnie - dziecka

 

4. Dziecko może spać z psem. – MIT

Specjaliści twierdzą, że dziecko nie powinno zostawać samo ze zwierzęciem, również podczas snu. Znanych jest wiele przypadków, gdzie zwierzęta domowe, bardzo dobrze znane przez rodzinę, pogryzły niemowlęta, lub je udusiły. Małe dziecko nie jest w stanie obronić się samo, dlatego nigdy dziecko nie powinno zostawać sam na sam ze zwierzęciem.

5. Dodawanie kaszy do butelki z mlekiem pomoże niemowlęciu przespać całą noc. – MIT

Nie istnieją dowody, że spożycie kaszy przed snem wpływa na jego długość. Wiadomo jednak, że kasza w butelce zwiększa kaloryczność pokarmu. Istnieją badania, które wykazały, że podawanie dziecku stałych pokarmów przed czwartym miesiącem życia, może doprowadzić do otyłości. Zaleca się, by stałe pokarmy wprowadzać pomiędzy czwartym, a szóstym miesiącem życia. Ważne jest też to, by karmić dziecko łyżeczką, ponieważ przyjmując taki pokarm z butelki może się ono zadławić.

6. Dziecko w wieku dwunastu tygodni powinno przesypiać całą noc. – MIT

Zdarzają się takie dzieci, ale nie każdy jest takim szczęśliwcem. Można jednak pomóc dziecku przespać dłuższy przedział czasu. Należy uspokoić dziecko, dbać o codzienną rutynę i nauczyć dziecko zasypiać same, po odłożeniu do łóżeczka. Jeśli nie będziemy też na każdy jego odgłos od razu przybiegać, damy mu szansę nauczyć się samemu wracać do snu po przebudzeniu.

7. Jeśli położysz dziecko spać później, rano dłużej pośpi. – MIT

Dziecko przemęczone rano, kiedy zbudzi się wcześniej będzie miało problem z powrotem do snu. Może wydawać się to dziwne, ale jeśli chcemy, by dziecko pospało dłużej, warto położyć je pół godziny wcześniej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl