Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Moje dziecko jest niejadkiem - co zrobić?
Moje dziecko jest niejadkiem - co zrobić?

Dziecko-niejadek to zmartwienie bardzo wielu rodziców. Dziecko nie je wystarczająco, więc rodzic obawia się, czy nie odbije się to na jego zdrowiu i nie wpłynie negatywnie na rozwój. Wiele tych obaw na szczęście jest niepotrzebnych, jednak mimo wszystko trzeba mieć się na baczności. Kiedy niechęć dziecka do jedzenia powinna być powodem niepokoju? Gdy dziecko nie chce jeść należy je do tego zachęcać lub zmuszać? Czy istnieją wreszcie skuteczne sposoby na niejadka?

Czy moje dziecko jest niejadkiem?

Dziecko-niejadek to problem spędzający sen z powiek niejednemu rodzicowi. Gdy dziecko nie chce jeść, rodzicom zapala się czerwona lampka. Zaczynają martwić się, czy wszystko w porządku i czy niechęć dziecka do jedzenia nie odbije się na jego rozwoju. Właśnie dlatego przede wszystkim potrzebna będzie kontrola, czy to, że dziecko nie je tak jak powinno, wpływa negatywnie na jego zdrowie. Gdy dziecko jest niejadkiem warto zrobić mu podstawowe badania krwi, w tym sprawdzić morfologię oraz poziom żelaza, by wykluczyć ewentualne niedobory. Konieczne będzie również ważenie, by sprawdzić, czy dziecko nie spadło w siatkach centylowych. Jeśli wszystkie wyniki będą w porządku, nie warto martwić się na zapas, tylko wypróbować sposoby na niejadka – być może problem da się szybko wyeliminować. Jeśli okaże się jednak, że wyniki wyjdą nieprawidłowo lub gdy niechęć dziecka do jedzenia będzie przeciągać się w czasie, trzeba skonsultować się z lekarzem, który ustali dalsze kroki działania. 

Dziecko nie chce jeść – co robić?

Pierwszym sposobem na niejadka jest usunięcie z jego menu słodyczy, słodkich napojów oraz niezdrowych zapychaczy, ponieważ to one mogą być przyczyną tego, że dziecko nie chce jeść normalnych i zdrowych posiłków. Na początku można zapisywać to, co dziecko je lub nie je każdego dnia, co pomoże w późniejszych analizach przyczyn niechęci dziecka do jedzenia. Dobrze jest planować posiłki tak, by brała w nich udział cała rodzina i wszyscy jedli to samo. Dobry przykład to najskuteczniejsza metoda na niejadka. Na posiłki warto zagospodarować więcej czasu – najgorsze, z czym musi zmierzyć się dziecko-niejadek to presja czasu przy posiłku i popędzanie. W czasie posiłków koniecznie należy wyłączyć telewizor i urządzenia mobilne, ponieważ uwaga malucha nie powinna być rozpraszana. Jeśli dziecko nie chce jeść, nie oceniaj i nie zmuszaj go na siłę, ale jednocześnie nie proponuj dodatkowych przekąsek między posiłkami. Wówczas maluch szybciej zrozumie, że gdy nie zje obiadu, będzie głodny i będzie musiał zaczekać do kolejnego posiłku. 

Skutecznie sposoby na niejadka – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Gdy dziecko jest niejadkiem warto zachęcać je do wspólnego przygotowywania posiłków. Samodzielnie przygotowane śniadanie smakuje znacznie lepiej niż to podane przez mamę – zwłaszcza gdy pozostawimy maluchowi pewne pole wyboru. Udział dziecka w przygotowaniu posiłków można zacząć już na zakupach, gdzie będzie mogło wybrać warzywo czy owoc, na który ma ochotę. Całość można kontynuować w domu – mycie, obieranie i krojenie to mnóstwo zabawy malucha. Dobrze zadbać, by posiłki niejadka były urozmaicone i kolorowe, ponieważ nie tylko dziecko, ale i dorośli szczególną uwagę zwracają na wygląd jedzenia. Postaw na kreatywność w kuchni – eksperymentuj nie tylko z wyglądem potraw, ale również z ich konsystencją (banan nie tylko na surowo, ale i w koktajlu, cieście, chlebie, smoothie, domowych lodach, sałatce, owsiance itp.). Apetyczne i kolorowe dania zdziałają więcej niż reklamowane suplementy na apetyt. Dziecko-niejadek z pewnością nie zacznie odżywiać się prawidłowo, gdy będzie do tego zmuszane – tu potrzebna jest cierpliwość i odpowiednie podejście, a nie presja czy szantaż emocjonalny. Nie zakładajmy ponadto, że niechęć dziecka do jedzenia zniknie po dniu czy tygodniu – czasem potrzeba więcej czasu, ale nie tracąc nadziei i cierpliwości można zmienić bardzo dużo.

dziecko je płatki - sposoby na niejadka - dlaczego dziecko nie chce jeść

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl