Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

ŚMIERĆ ŁÓŻECZKOWA - JAK ZMINIMALIZOWAĆ ZAGROŻENIE ?
ŚMIERĆ ŁÓŻECZKOWA - JAK ZMINIMALIZOWAĆ ZAGROŻENIE ?

Nie ignoruj potrzeb swojego dziecka. To one są podstawowymi drogowskazami na drodze do spokojnego snu. Zamiast słuchać złotych rad swoich znajomych i krewnych skup się na swoim maluszku, wbrew pozorom potrafi on wysyłać bardzo jasne sygnały. Pamiętaj, że to po prostu mały człowiek podobnie jak my, dorośli, ma swoją indywidualną osobowość.

Śmierć łóżeczkowa - jak zminimalizować zagrożenie?

Nie ignoruj potrzeb swojego dziecka. To one są podstawowymi drogowskazami na drodze do spokojnego snu. Zamiast słuchać złotych rad swoich znajomych i krewnych skup się na swoim maluszku, wbrew pozorom potrafi on wysyłać bardzo jasne sygnały. Pamiętaj, że to po prostu mały człowiek podobnie jak my, dorośli, ma swoją indywidualną osobowość.
Nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt – w skrócie SIDS (od angielskiego wyrażenia Sudden Infant Death Syndrome) – to nagły zgon dziecka, którego przyczyn nie da się wyjaśnić. Zagraża głównie dzieciom pomiędzy 4 tygodniem życia a pierwszymi urodzinami. Jak zminimalizować zagrożenie SIDS?

Co zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej?

SIDS grozi przede wszystkim dzieciom pochodzącym z ciąży z powikłaniami, w czasie których występowały zakażenia, niedokrwistość bądź krwawienia, jak również wcześniakom oraz dzieciom z małą masą urodzeniową (poniżej 2500 g). Szczególnie uważać na SIDS muszą rodzice, których dzieci dostały przy porodzie mniej niż 4 punkty w skali Apgar, dzieci z zaburzeniami oddychania, z bezdechem, sinicą, bradykardią, oraz dzieci z ciąż mnogich. Również refluks żołądka oraz opóźnienie w rozwoju psychoruchowym może być czynnikiem podwyższającym zagrożenie SIDS. W grupie ryzyka znajdują się również dzieci urodzone przez młode matki (poniżej 20 roku życia), dzieci po ciężkim porodzie, dzieci matek po kilku porodach, oraz dzieci, których starsze rodzeństwo zmarło na SIDS. Ryzyko wystąpienia zwiększają: palenie papierosów przez matkę (również bierne), picie alkoholu oraz zażywanie narkotyków.

dziecko - śpiące - w - łóżeczku - ryzyko - śmierci - łóżeczkowej

 

Jak zminimalizować zagrożenie?

  • Troskę o dziecko zacznij już w czasie ciąży – nie pal, nie przebywaj wśród palących, ponieważ nawet bierne palenie matki szkodzi nienarodzonemu dziecku.
  • Nie pal przy małym dziecku i nie pozwalaj na to innym. Badania prowadzone przez naukowców bezsprzecznie wykazały związek pomiędzy paleniem matki a ryzykiem wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Każdy papieros podnosi ryzyko, truje dziecko, sprawia, że może być niedotlenione i osłabione.
  • Nie układaj malca na brzuchu do snu na noc. Ta pozycja jest dla dziecka bardzo niebezpieczna.
  • Ważne jest to, na czym dziecko śpi. Koniecznie kup nowy, twardy materac. Nie kładź dziecku poduszek do łóżeczka. Usuń z łóżeczka wszelkie zbędne przedmioty. Dziecko może zaplątać się w pozostawione w nim pieluszki, kocyk, przytulanki. Uważaj na szczebelki – nie powinny być ułożone rzadziej niż co 8 cm.
  • Dbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju dziecka – powinna mieć około 18 – 20 stopni. Nie ubieraj dziecka zbyt grubo i nie otulaj zbyt mocno. Pod żadnym pozorem nie przykrywaj dziecku twarzy. Łóżeczko w miarę możliwości postaw jak najdalej od kaloryfera.
  • Nie śpij z malutkim dzieckiem. Ryzyko śmierci łóżeczkowej wzrasta, zwłaszcza gdy dziecko śpi z mamą, która pali, jest pijana lub spożywa leki nasenne.
  • W miarę możliwości karm piersią, to również chroni przed SIDS. Dziecko nabywa większej odporności, poza tym częściej się budzi w nocy, co chroni je przed śmiercią łóżeczkową.
  • Leki przeciwkaszlowe podawaj małemu dziecku tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza.
  • Regularnie odwiedzaj z dzieckiem pediatrę, niech kontroluje jego rozwój.
  • Przy zasypianiu wykorzystaj biały szum.Według badań zmniejsza ryzyko SIDS, a poza tym działa kojąco na dziecko. Noworodek śpi przy nim bardzo spokojnie. Włącz dziecku szum z komputera lub telefonu.

Jeśli zauważysz, że dziecko we śnie krztusi się, charczy, oddycha głośno i ciężko, ma sine wargi, bezdech lub drgawki, natychmiast dzwoń po lekarza! 

O tym jak powinno wyglądać bezpieczne łóżeczko dla dziecka możesz przeczytać TUTAJ.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl