Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Strach przed porodem - jak się go pozbyć?
Strach przed porodem - jak się go pozbyć?

Wielu ciężarnym towarzyszy strach przed porodem. Jest on normalny, jednak należy pamiętać, że zbyt duże obawy przed porodem negatywnie odbijają się nie tylko na samopoczuciu ciężarnej, ale również mogą wpływać na sam przebieg porodu oraz na maluszka. Jak sobie z tym radzić i jak pokonać lęk przed porodem?

Lęk przed porodem jest normalny

Na początku należy zaznaczyć, że strach przed porodem nie jest niczym nadzwyczajnym. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lęk przed porodem to prawdopodobnie lęk przed nieznanym – nie wiesz jeszcze, czego możesz się spodziewać i obawiasz się, jak wszystko przebiegnie. Otuchy nie dodają porodowe opowieści rodem z horroru, w których ból i cierpienie są na porządku dziennym. Tymczasem to, jak kobieta wyobraża sobie poród i wiedza o nim, mają bardzo duże znaczenie. Dlatego pomocna może być szkoła rodzenia, gdzie wytłumaczone są wszystkie etapy porodu, a także wsparcie dobrej położnej, przy której poczujesz się bezpiecznie. Odpowiedzią na pytanie, jak pozbyć się lęku przed porodem, jest w tym przypadku po prostu wiedza – mniej boimy się znanego. Obawy przed porodem czasem dotyczą czasem również kobiet w drugiej lub kolejnej ciąży – np. jeśli mają złe doświadczenia z wcześniejszego porodu. Jak pokonać lęk przed kolejnym porodem? Warto pamiętać, że nie tylko każda ciąża jest inna, ale również każdy poród jest inny – kolejny może być przecież lepszy. 

Strach przed porodem – co może pomóc?

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się lęku przed porodem, w pierwszej kolejności określ przyczynę, która wywołuje Twoje obawy przed porodem. Przyczyny strachu przed porodem bywają różne – obawa przed bólem, brakiem kontroli nad własnym ciałem, wstydem, nieprawidłowym działaniem lekarzy, ewentualnymi komplikacjami czy nawet śmiercią swoją lub dziecka. Należy pamiętać, że porody bywają różne, ale każda zdrowa kobieta potrafi urodzić dziecko – jest to wpisane w fizjologię. Ciało wie, co zrobić, by urodzić – kobieta musi tylko współpracować z własnym ciałem. Myślenie to bardzo potężna broń na strach przed porodem – mówi się, że pozytywne nastawienie to połowa sukcesu i coś w tym jest, dlatego odpowiedzią na pytanie, jak pokonać lęk przed porodem, jest optymizm. Zamiast więc słuchać kolejnych smutnych i przerażających historii o porodach, postaraj się dostarczyć sobie jak najwięcej bodźców pozytywnych.

Jak pozbyć się lęku przed porodem?

Choć może to być trudne, by zminimalizować obawy przed porodem, spróbuj jak najmniej myśleć o kwestiach technicznych, na które nie będziesz mieć wpływu, bólu czy możliwych komplikacjami – to one wywołują bowiem strach przed porodem. Oczywiście z wizją porodu należy się oswoić, ale znacznie lepiej jest skupić się na rzeczach przyjemnych oraz na tym, co można zrobić przed tym wielkim dniem – np. na ćwiczeniach, które pozwolą ciału przygotować się na poród. Dobrym rozwiązaniem są również wyciszające ćwiczenia oddechowe i pozytywne wizualizacje. Należy dodać, że wiele kobiet zastanawia się, jak pozbyć się lęku przed porodem, jednak nie potrafią zrobić tego same. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie sama i lęk przed porodem Cię przerasta, postaw na bliskość i wsparcie bliskich osób, porozmawiaj z lekarzem lub poszukaj pomocy u psychologa – nie jest to nic wstydliwego, a rozmowa może bardzo pomóc.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl