Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Cykl snu niemowlaka – jak zaplanować drzemki w ciągu dnia u niemowlaka?
Cykl snu niemowlaka – jak zaplanować drzemki w ciągu dnia u niemowlaka?

Cykl snu niemowlaka – jak zaplanować drzemki w ciągu dnia u niemowlaka?

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci wyróżnić można dwie fazy snu: REM, w której pojawiają się marzenia senne oraz NREM, która oznacza sen spokojny. Nieco inaczej śpi jednak niemowlę. Jak wygląda cykl snu niemowlaka i jak wydłużyć drzemki niemowlaka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Cykl snu niemowlaka – jak wygląda?

Jeśli chodzi o cykl snu niemowlaka, czyli dziecka od miesiąca do ukończenia 12 miesięcy, różni się on od cyklu snu dorosłych. Im niemowlę jest młodsze, tym więcej czasu spędza w fazie snu aktywnego, w którym występują marzenia senne, w porównaniu do snu spokojnego – głębokiego. Biorąc pod uwagę rytm dnia niemowlaka, należy mieć na uwadze, że ze snu aktywnego znacznie łatwiej można się wybudzić, dlatego niemowlęta trudniej jest odłożyć po zaśnięciu. W tej fazie snu niemowlę najczęściej mruczy, poza tym zauważyć można u niego przyspieszony oddech. Często tej fazie snu towarzyszy również uśmiech, czy też poruszanie gałkami ocznymi. Jeśli chodzi o cykl snu maluchów do 12. miesiąca życia, wygląda on następująco:

0-3 miesiąc życia – cykl snu spokojnego wynosi od 40 do 45 minut, natomiast faza snu aktywnego wynosi 50%.
3-6 miesiąc życia – cykl snu spokojnego wynosi około 45 minut, natomiast faza snu aktywnego zmniejsza się do 40%.
6-12 miesiąc życia – cykle snu spokojnego wynosi 50 minut, natomiast faza snu aktywnego zmniejsza się do 35%.

Niemowlęta zaczynają swój sen od fazy REM, a stosunek czasu trwania fazy REM i NREM ulega zmianie wraz z rozwojem układu nerwowego. Roczne dziecko może przesypiać już mniej czasu – około 13 godzin w ciągu doby.

Kiedy normuje się sen niemowlaka i jak powinien wyglądać rytm dnia niemowlaka?

Jeśli chodzi o cykl snu niemowlaka, należy wiedzieć, że długość cyklu snu zwiększa się z wiekiem malucha i dopiero w okolicach 3. roku życia przypomina cykl snu osoby dorosłej. Im więc dziecko jest starsze, tym rzadziej się budzi. Związane jest to zarówno z dłuższymi cyklami snu, jak i z coraz mniejszym czasem, jaki dziecko spędza w fazie snu płytkiego.

Wiedząc już, kiedy normuje się sen niemowlaka, należy zastanowić się, co zrobić, by maluch jak najlepiej spał. Ważne jest oczywiście zapewnienie mu jak najlepszych warunków do snu. Pomóc tutaj może odpowiednio wypracowany rytm dnia niemowlaka. Ważną rolę odgrywa przede wszystkim rutyna. Istotne, by zarówno posiłki, jak i spacery, czy też kąpiel i inne czynności dnia codziennego wykonywane były o stałych porach. Sprawdzić się może również wypracowanie indywidualnego rytuału zasypiania oraz warunków, dzięki którym niemowlę będzie mogło spokojnie zasnąć i jednocześnie czuć się bezpiecznie. Drzemki warto zaplanować tak, by codzienna rutyna ich nie zakłócała – jeśli dziecko będzie codziennie spać o stałych porach, łatwiej będzie go uśpić oraz zaplanować niektóre czynności.

Jak wydłużyć drzemki u niemowlaka?

Noworodek przesypia większość doby z przerwami na jedzenie, 3-miesięczne niemowlę w ciągu dnia śpi zwykle 4 razy, natomiast 6-miesięczny maluch w ciągu dnia ma zazwyczaj 3 drzemki. Drzemka u niemowlaka trwa zwykle 1-2 godziny, jednak nie jest to regułą, podobnie jak ilość drzemek w ciągu dnia, która może się różnić w zależności od dziecka. Na spokojny cykl snu niemowlaka składa się wiele czynników. Ważne jest zwłaszcza to, co robią rodzice przed położeniem malucha do łóżka. Jak wydłużyć drzemki niemowlaka? Przed snem dziecko należy uspokoić, poza tym maluch powinien być najedzony.

Ważne jest też, by w pokoju przed planowaną drzemką malucha było ciemno, poza tym należy sprawdzić dziecięcą pieluszkę, zanim malucha położymy spać. Pamiętać należy również o wywietrzeniu pokoju przed snem, poza tym warto udać się z dzieckiem na spacer przed drzemką. Warto również pamiętać o ulubionych przytulankach i uspokajaczach pociechy. W zasypianiu maluchowi pomóc może także biały szum. Rozwiązaniem może być również szeptanie i głaskanie malucha przed snem, przytulanie go w łóżeczku lub leżenie obok niego.

Przeczytaj również poprzedni artykuł „Jak zachęcić dziecko do mówienia?".

Odwiedź nasz kanał na Youtube!

Wypróbuj także utworu „12H Relaksu w przytulnej bibliotece - Muzyka łagodząca stres - Przytulna strefa do relaksu", który na pewno pomoże zasnąć Twojemu maleństwu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl