Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Czwarty trymestr, czyli jak dobrze przeżyć połóg
Czwarty trymestr, czyli jak dobrze przeżyć połóg

Czy wiesz, że istnieje teoria, w związku z którą pierwsze trzy miesiące życia dziecka określane są jako czwarty trymestr? Nowonarodzony maluszek w tym czasie dopiero adaptuje się do nowych warunków i wymaga szczególnej opieki swojej mamy. Na ten czas przypada również połóg, stąd wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak przetrwać połóg i jednocześnie zapewnić maluszkowi tyle uwagi i bliskości, ile tylko potrzebuje, gdy trwa czwarty trymestr. Jak przetrwać ten czas i wyjść z niego z podniesioną głową? Spokojnie – to możliwe, a podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Czwarty trymestr – o co chodzi?

Pierwsze trzy miesiące życia dziecka często określane są jako czwarty trymestr. Wielu rodziców zastanawia się jak przetrwać ten czas. Faktem jest, że ciąża już minęła, jednak uwzględniając potrzeby maluszka, śmiało można powiedzieć, że wciąż potrzebuje on niemal 24-godzinnej uwagi, łagodności, bliskości i ciepła. Zauważono, że noworodki całkiem nie są przystosowane do początkowych chwil na świecie. Mówi się, że w zasadzie ciąża (jeśli chodzi o rozwój dziecka i jego przygotowanie do warunków zewnętrznych) powinna trwać te dodatkowe 3 miesiące, jednak organizm kobiety nie wytrzymałby takiego obciążenia, a dziecko nie byłoby w stanie wówczas zmieścić się w kanale rodnym. W przeciwieństwie do innych ssaków, noworodki wciąż są całkowicie zależne od rodziców i nie są w stanie funkcjonować bez ich opieki. Oczywiście faktem jest, że stan „zależności” od rodziców trwać będzie jeszcze długo, aczkolwiek pierwsze trzy miesiące są pod tym kątem szczególne. 

Dla maluszka czwarty trymestr to okres przejściowy, pozwalający mu na adaptację do świata zewnętrznego. Przebiegnie on najlepiej tylko wówczas, gdy zapewnione zostaną mu warunki przypominające te, do których przyzwyczaił się w łonie matki. Przypada jednak wówczas także połóg, a są to chwile trudne dla kobiety. Jak przetrwać połóg przy wymagającym maluszku, podpowiemy w dalszej części tekstu. 

Czwarty trymestr – jak przetrwać połóg w tym czasie?

Jak wspomniano wcześniej, pierwsze tygodnie po porodzie to nie tylko czwarty trymestr dziecka, ale również połóg, a ten może być trudny dla niejednej kobiety. Przy wymagającym maluszku łatwo zapomnieć o własnych potrzebach, jednak w tym czasie należy również ze szczególną uwagą zadbać o swój organizm. Ważne, by wiedzieć, jak przetrwać połóg, nie zaniedbując ani siebie, ani maluszka.  

Dziecko w czwartym trymestrze jest bezbronne i całkowicie zależne od mamy. Potrzebuje warunków zbliżonych do tych, które panowały w łonie matki oraz nieustannej opieki przez cały czwarty trymestr. Jak przetrwać ten trudny czas? Pomocne z pewnością będzie karmienie dziecka piersią na żądanie, tulenie maluszka, kołysanie, lulanie i noszenie go bądź chustowanie, a także spowijanie w otulacz czy wspólna kąpiel rodzica z dzieckiem. Postawić można również na biały szum, który przypomina nieco dźwięki, do których przywykł maluszek w łonie matki. Biały szum pomaga dziecku się uspokoić, wycisza go, działa kojąco i pozytywnie wpływa na sen. 

Połóg – praktyczne rady, które ułatwią Ci ten czas

Przypomnieć należy, że pierwsze tygodnie po narodzinach maluszka to nie tylko czwarty trymestr (jeśli chodzi o dziecko), ale również połóg, czyli czas powrotu do zdrowia młodej mamy. Zazwyczaj tak skupia się ona w tym czasie na noworodku, że zapomina o swoich potrzebach, a te są równie ważne, gdyż tylko zdrowa i (względnie) wypoczęta mama będzie w stanie zapewnić prawidłową opiekę dziecku. Jak przetrwać połóg? Idąc na pewne kompromisy i nie bojąc się odstępstw. Młoda mama nie musi mieć perfekcyjnie wysprzątanego mieszkania, ugotowanego samodzielnie obiadu rodem z 4-gwiazdkowej restauracji i wykwintnego deseru. W zamian warto postawić na wypoczynek (bez wyrzutów sumienia!) i regenerację, gdy tylko jest to możliwe.

Nie bierz zatem na siebie obowiązków, którym nie będziesz w stanie sprostać i śmiało angażuj innych do pomocy. Śpij lub wypoczywaj, gdy tylko maluszek zaśnie. Nie bój się prosić o pomoc partnera, by zajął się maluszkiem na czas Twojej kąpieli. Pij dużo wody, nie zapominaj o zdrowym jedzeniu (to nie czas na dietę!), nie unikaj aktywności na świeżym powietrzu (np. spacer z maluszkiem). Pamiętaj również, by zadbać o swoje zdrowie. Obserwuj swój organizm, znajdź czas na pielęgnację blizny po porodzie, ćwicz mięśnie Kegla i nie unikaj lekarzy. Zadbaj również o swoją psychikę – znajdź czas tylko dla siebie i faktycznie poświęć go sobie. 

Polecamy również nasz najnowszy artykuł o pierwszej kąpieli noworodka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl