Czas po narodzinach dziecka jest niewątpliwie piękny i wyjątkowy, aczkolwiek może być również bardzo trudny. Zdarza się niestety dość często, że młode mamy nie są w stanie celebrować pierwszych dni, tygodni czy miesięcy z dzieckiem, gdyż dopada je smutek, przygnębienie i wiele innych dolegliwości psychiczno-fizycznych. Mowa wówczas najczęściej o baby blues (smutek poporodowy), który mija z czasem. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest również wykluczona depresja poporodowa, a stan ten wymagać może już pomocy specjalisty. Co należy wiedzieć, jeśli chodzi o temat „baby blues a depresja poporodowa”? Jak odróżnić oba te stany? Zapraszamy do artykułu!
Czym jest baby blues? Objawy
Baby blues, czy też smutek poporodowy, to dolegliwość, z którą wbrew pozorom zmaga się bardzo wiele młodych matek. Stan ten zazwyczaj pojawia się niedługo po porodzie (ok. 2-5 doby) i wiąże się z hormonami, a wyczerpanie fizyczne i psychiczne z pewnością tu nie pomagają. Zazwyczaj z baby blues’em zmagają się kobiety, które miały zbyt wygórowane oczekiwania bądź nierealistyczne wizje, co do początków swojego macierzyństwa. Pojawia się wówczas lęk o to, że kobieta nie sprawdzi się jako matka i nie sprosta opiece nad noworodkiem. Kobieta ma wówczas wrażenie, że macierzyństwo ją przerasta, czuje, że nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania, a przez to staje się smutna i przygnębiona. Czasem dochodzą obawy związane ze stanem zdrowia maluszka.
Baby blues'owi często towarzyszą takie objawy jak rozdrażnienie, rozkojarzenie, wahania nastrojów, płaczliwość i uczucie braku kompetencji oraz zagubienia. Z pewnością nie pomagają tu dodatkowo wahania hormonów, zmęczenie, niewyspanie, a niejednokrotnie również problemy z karmieniem maluszka itp. Smutek poporodowy mija jednak najczęściej w czasie nieprzekraczającym dwóch tygodni. Nie wymaga również leczenia, gdyż nie jest traktowany jako jednostka chorobowa, w przeciwieństwie do stanu, jakim jest depresja poporodowa. Różnice dotyczące tych dwóch zjawisk często niestety nie są widoczne, co utrudnia szybką diagnozę i wdrożenie pomocy na czas.
Depresja poporodowa – objawy
Jak wspomniano wcześniej, po urodzeniu dziecka kobieta może zmagać się nie tylko z baby blues'em, ale również z depresją poporodową. Jest to już jednak zaburzenie znacznie poważniejsze niż smutek poporodowy, którego objawy mogą utrzymywać się długo. Depresja poporodowa dotyczy symptomów psychicznych i fizycznych. Często pierwsze jej objawy pojawiają się u kobiety już w ciąży, choć bywa, że stan depresyjny rozwija się dopiero z czasem, po narodzinach dziecka – a według niektórych danych nawet rok od porodu. Problem jest tu znacznie poważniejszy niż w przypadku baby blues'a. Przy depresji poporodowej pojawia się bowiem nie tylko złe samopoczucie czy wahania nastroju, ale również stany lękowe, zaburzenia snu czy łaknienia, a niejednokrotnie również myśli samobójcze.
Kobieta zmagająca się z depresją poporodową wyraźnie odsuwa się ponadto od dziecka. Unika kontaktu z noworodkiem, nie chce go karmić i pielęgnować, a przy tym towarzyszy jej poczucie winy i spadek samooceny. Depresja poporodowa to także brak energii do codziennej aktywności, brak zainteresowania i nieumiejętność czerpania radości. Pojawia się tu także nadmierne zamartwianie się zdrowiem czy życiem dziecka (bez wyraźnej przyczyny), lęk przed zostaniem z nim sam na sam, a także silne uczucie bezwartościowości oraz braku kompetencji w roli matki.
Baby blues a depresja poporodowa – jak je odróżnić?
Często mylone są pojęcia dotyczące baby blues'a i depresji poporodowej, przez co kobiety zbyt późno zgłaszają się po pomoc. Faktem jest, że pierwsze objawy depresji poporodowej mogą wyglądać dość niepozornie i często odbierane są za przygnębienie, zmęczenie czy baby blues. Smutek poporodowy mija jednak maksymalnie po dwóch tygodniach, natomiast depresja poporodowa zwykle utrzymuje się dłużej i z czasem może wręcz się nasilać. Jeśli chodzi o różnice pomiędzy baby blues'em a depresją poporodową, należy zwrócić uwagę między innymi na nasilenie symptomów dolegliwości, a także na wydłużające się odsunięcie matki od dziecka. Ze względu na podobne objawy baby blues'a i depresji poporodowej, najbliżsi kobiety powinni zapewnić jej wsparcie i reagować, gdy tylko pojawią się obawy, co do jej stanu zdrowia. Przedłużające się symptomy mogą wskazywać na depresję, a ta może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i jej dziecka, więc wymaga specjalistycznego leczenia.
Polecamy również artykuł: "Dlaczego moje dziecko jest nielubiane przez rówieśników?"