Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Dziecko nie chce się uczyć. Jak motywować dziecko do nauki?
Dziecko nie chce się uczyć. Jak motywować dziecko do nauki?

Dziecko nie chce się uczyć. Jak motywować dziecko do  nauki?

Co mam zrobić, jeśli moje dziecko nie chce się uczyć – to często zadawane przez wielu rodziców pytanie, kiedy ich pociechy nie chcą np. odrabiać zadań domowych i coraz częściej przynoszą jedynki. Odpowiedź na pytanie, jak motywować dziecko do nauki, nie jest prosta, ponieważ dużo zależy zwłaszcza od przyczyny braku chęci do nauki. Po odpowiedzi na pytania, dlaczego dziecko nie chce się uczyć oraz jak motywować dziecko do samodzielnej nauki, zapraszamy do naszego artykułu!

Dlaczego dziecko nie chce się uczyć – co robić w takiej sytuacji?

Odpowiedzi na pytanie, dlaczego dziecko nie chce się uczyć, może być wiele. Brak jakiejkolwiek motywacji do samodzielnej nauki i odrabiania zadań domowych może wynikać przede wszystkim z niechęci do wyrobienia u dzieci nawyku, jakim jest systematyczne uczenie się. W niektórych przypadkach niechęć do nauki może wiązać się też z pasmem niepowodzeń w szkole, co dodatkowo  zniechęca je do systematycznego uczenia się i odrabiania lekcji. Wiele dzieci może mieć również problemy z koncentracją, poza tym trudności mogą być efektem dysleksji oraz wad wzroku i słuchu.

Niekiedy maluch może mieć też problemy z rówieśnikami lub zmagać się z problemami emocjonalno-społecznymi, ponadto niechęć do nauki może wynikać z problemów z nauczycielem, który może np. niesprawiedliwie oceniać lub mieć złe podejście do dziecka. Jak motywować dziecko do nauki, by ta była dla niego przyjemnością?

Pamiętać należy, że rodzice powinni być dla dziecka autorytetem. Rolą rodzica jest więc podejmowanie takich działań, które będą mieć na celu zachęcanie ich pociechy do podejmowania kolejnych wyzwań i zdobywania wiedzy.

Jak motywować dziecko do nauki?

Odpowiedź na pytanie, jak motywować dziecko do samodzielnej nauki, nie jest prosta, ponieważ z niechęcią do nauki wiązać się może wiele przyczyn, o czym mowa była już wcześniej. Jeśli dziecko nie chce się uczyć, w pierwszej kolejności warto przeprowadzić rozmowę, w której uczestniczyć powinna cała rodzina. Jej nadrzędnym celem powinno być ustalenie przyczyny problemu. Następnie należy ustalić, jakie kroki podjąć, by ułatwić dziecku naukę. Konieczna może okazać się np. pomoc przy odrabianiu lekcji. Pamiętać należy jednak, by rozmowa przebiegała w spokojnej atmosferze – w przeciwnym razie efekt może być odwrotny do zamierzonego. Rodzice powinni poświęcać dziecku również więcej czasu, czytając z nim lub tłumacząc poszczególne zagadnienia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, porozmawiać można również z nauczycielem, który może udzielić dodatkowych wskazówek, jak motywować dziecko do nauki. Warto pielęgnować w dziecku szacunek do nauki i pracy, pokazując jednocześnie, że warto uczyć się, ponieważ nauka może zaprocentować w przyszłości.

Jak motywować dziecko do samodzielnej nauki w jeszcze inny sposób?

Jeśli dziecko nie chce się uczyć, nie należy porównywać go do rówieśników, ponieważ takie działania mogą obniżyć samoocenę malucha oraz poczucie jego własnej wartości. Nie wolno również na nie krzyczeć, ponieważ może to dziecko jeszcze dodatkowo zestresować. Rodzice nie powinni również stosować żadnej przemocy wobec dzieci. Jak motywować dziecko do nauki w jeszcze inny sposób? Dziecko chce czuć się doceniane, dlatego chcąc pomóc mu w nauce, należy pamiętać, że słowa pochwały mogą bardzo mu pomóc. Warto również stworzyć dziecku atmosferę sprzyjającą nauce, ponieważ to właśnie dom jest najlepszą przestrzenią do jego rozwoju.

Jak postępować z nastolatkiem, który nie chce się uczyć?

Rodzice często poszukują odpowiedzi na pytanie, jak postępować z nastolatkiem, który nie chce się uczyć. Warto przede wszystkim porozmawiać z nim o tym, jak widzi swoją przyszłość. Poważna rozmowa może stać się odpowiedzią na pytanie, jak motywować dziecko do samodzielnej nauki. Pomóc może też rozmowa z nauczycielem, dzięki której można będzie dodatkowo popracować z nastolatkiem – inaczej niż dotychczas w szkole. Warto zapewnić mu też odpowiednie warunki do nauki i wspierać go w jego działaniach. W ostateczności można zgłosić się do psychologa, który z kolei może zaproponować konkretne rozwiązania.

Przeczytaj także poprzedni artykuł: „Jak pomóc dziecku z ADHD?". 

Serdecznie polecamy nasz kanał na Youtube!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl