Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak pomóc dziecku z ADHD?
Jak pomóc dziecku z ADHD?

Jak pomóc dziecku z ADHD?

ADHD, inaczej zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi, jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń, które dotyka dzieci i młodzież. Problemy wychowawcze z dzieckiem z ADHD wiążą się przede wszystkim z jego nadmierną aktywnością motoryczną, nadmierną impulsywnością oraz deficytami uwagi. Jak pomóc dziecku z ADHD? Po więcej informacji na temat postępowania z dzieckiem z ADHD zapraszamy do naszego artykułu!

Problemy wychowawcze z dzieckiem z ADHD

Dzieci z ADHD bardzo łatwo rozpraszają się pod wpływem zewnętrznych bodźców, poza tym mają również trudności w zorganizowaniu pracy własnej. ADHD u dzieci objawia się też krótkim czasem koncentracji oraz problemami z zapamiętywaniem poszczególnych zadań. Problemy wychowawcze z dzieckiem z ADHD mogą być związane np. z jego nadmierną aktywnością motoryczną, która objawia się w postaci wykonywania bezcelowych ruchów. Często dzieci z ADHD mają do czynienia z niepokojem ruchowym, poza tym takie dziecko może mieć problemy z siedzeniem – bez wykonywania jakiegokolwiek ruchu. Problemy może sprawiać mu również zachowanie spokoju podczas wypoczynku. Wiele dzieci z ADHD może mieć też trudności z samokontrolą, poza tym ich wypowiedzi mogą być nieco chaotyczne. Mając odpowiednią wiedzę na temat specyfiki tego zaburzenia, z łatwością można odpowiedzieć na pytanie, jak pomóc dziecku z ADHD. Wprowadzenie odpowiednich zasad może ułatwić codzienne funkcjonowaniu nie tylko dzieciom z ADHD, ale też ich rodzicom.

Jak pomóc dziecku z ADHD?

Wiedza o tym, jak pomóc dziecku z ADHD jest niezwykle istotna w celu zapewnienia mu odpowiedniego środowiska, w którym będzie mogło dorastać. Jeśli chodzi o zaburzenia uwagi, pomoc dziecku może wiązać się np. z podawaniem mu kilku krótszych zadań do wykonania zamiast jednego długiego. Nie należy również zapominać o usuwaniu dodatkowych bodźców, które mogą rozproszyć jego uwagę. Do takich bodźców zalicza się między innymi budzik, czy też telefon. Jeśli dziecko w trakcie odrabiania lekcji z różnych przyczyn zacznie się rozpraszać, warto zrobić mu krótką przerwę. To samo dotyczy spożywania posiłków – w trakcie śniadania lub kolacji należy wyłączyć telewizor, by dziecko nie rozpraszało się.

Jak uspokoić dziecko z ADHD?

Bardzo często dzieci z ADHD nie wykonują poleceń, poza tym mogą nie panować nad swoimi emocjami, reagując agresją z różnych (niekiedy błahych) powodów. Agresja może być fizyczna zarówno w stosunku do siebie, jak i do innych osób. Bardzo często może dochodzić do sytuacji, kiedy rozzłoszczone dziecko może rzucać różnymi przedmiotami, płacząc przy tym i krzycząc.

Jak uspokoić dziecko z ADHD? Rodzice powinni przede wszystkim zachować spokój – emocjonalna reakcja może przynieść jeszcze więcej szkody. W przypadku nadmiernej ruchliwości należy znaleźć maluchowi takie zajęcie, by mogło zapomnieć o złości. Rodzice nie powinni czekać, aż złość przejdzie dziecku sama, ponieważ do tego czasu maluch może zrobić sobie krzywdę. Jak pomóc dziecku z ADHD w inny sposób? Jeśli dziecko okazuje złość i agresję, powinno otrzymać coś w zamian, co rozładuje towarzyszące mu negatywne emocje.

Jak postępować z dzieckiem z ADHD w domu?

Wiele osób zastanawia się, jak postępować z dzieckiem z ADHD w domu. Pamiętać należy, że pomocą dla dziecka z ADHD może być stworzenie mu stałego harmonogramu dnia, a także odpowiednie zaplanowanie przestrzeni, w której będzie mogło się swobodnie poruszać. Bez stałego planu dnia aktywność dzieci z objawami ADHD może być bardzo chaotyczna. Stały plan dnia zapewnia dzieciom zmagającym się z ADHD poczucie stabilizacji. Jeśli nadmiar bodźców zewnętrznych jest dla nich szkodliwy, należy go ograniczyć do minimum.

Przeczytaj także poprzedni artykuł „Jak uspokoić dziecko z autyzmem?". 

Serdecznie polecamy nasz kanał na Youtube.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl