Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak zrozumieć dziecko wysoko wrażliwe?
Jak zrozumieć dziecko wysoko wrażliwe?

Jak zrozumieć dziecko wysoko wrażliwe?

Wychowanie wysoko wrażliwego dziecka może być ogromnym wyzwaniem dla wielu rodziców. Wrażliwość sama w sobie nie jest wadą – stanowi jedynie część osobowości. Dziecko, które jest wysoko wrażliwe, może zachowywać się różnie – może być np. nieśmiałe, poza tym może nie chcieć się wyróżniać i wychylać. Może również nagle wybuchnąć złością. Jak zrozumieć dziecko wysoko wrażliwe i jak postępować z wrażliwym dzieckiem? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Wysoko wrażliwe dziecko – cechy charakterystyczne

Wysoka wrażliwość dziecka nie jest przypadłością chorobową, a jedynie częścią jego osobowości. By odpowiedzieć na pytanie, jak zrozumieć dziecko wysoko wrażliwe, należy wiedzieć, jak rozpoznać wysoko wrażliwe dziecko. Cechy charakterystyczne w przypadku dzieci, które są wysoko wrażliwie, dotyczyć mogą przede wszystkim pogłębionej refleksji oraz dokonywania przez niego szczegółowych analiz rzeczywistości. U dzieci wysoko wrażliwych układ nerwowy jest zdecydowanie bardziej aktywny, co zmusza je w przypadku natłoku pojawiających się informacji i różnych bodźców zewnętrznych do „wytwarzania” reakcji obronnych. U dzieci wysoko wrażliwych bardzo szybko mogą pojawiać się emocje, które opadają już znacznie wolniej. Takie dziecko w praktyce może być płaczliwe, poza tym może mieć problemy z zasypianiem. Może też gwałtownie reagować na bodźce zewnętrzne. Wysoko wrażliwe dzieci wsparcie i akceptację znajdują zwykle w najbliższym otoczeniu.

Jak zrozumieć wysoko wrażliwe dziecko?

Dziecko wysoko wrażliwe posiada wiele charakterystycznych cech, do których zalicza się między innymi spostrzegawczość, empatię, zdolność do analitycznego myślenia, zdolność do szybkiego uczenia się, powściągliwość, wychwytywanie niuansów oraz bardzo dobrą intuicję. Kluczem do wspierania dziecka wysoko wrażliwego jest podejmowanie odpowiednich działań, które pozwolą w jeszcze większym stopniu poznać odpowiedź na pytanie, jak zrozumieć wysoko wrażliwe dziecko.

Odpowiedź na pytanie, jak pomóc wrażliwemu dziecku, nie jest jednoznaczna. Dzieci wysoko wrażliwe mogą źle reagować na zmiany, dlatego warto dać im więcej czasu, by mogły dobrze zaaklimatyzować się w nowych warunkach. Takie dzieci bardzo dobrze reagują z kolei na codzienną rutynę.

Jak postępować z dzieckiem wrażliwym?

Bardzo ważne jest, by podczas zabawy i nauki w domu rodzice zwracali uwagę na zachowanie ich dziecka. Jak pomóc wrażliwemu dziecku? Podczas codziennych czynności warto zaproponować mu przerwę na wyciszenie. Na przerwę zareagować może dobrze zwłaszcza dziecko, u którego widoczne stają się symptomy wskazujące na przeciążenie, do których zalicza się między innymi wzrastające napięcie lub znaczne pobudzenie emocjonalne. Jak pomóc wrażliwemu dziecku w jeszcze inny sposób? Warto pokazać mu również metody, które pozwolą w odpowiedni sposób regulować emocje – również te negatywne. Pomóc może tutaj np. taniec, czy też kilka głębokich oddechów. Nie bez znaczenia pozostaje również bliskość i czułość, które rodzic powinien okazywać dziecku.

Jak pomóc wrażliwemu dziecku?

Wiele osób zastanawia się, jak postępować z dzieckiem wrażliwym. Rolą rodzica jest pomóc mu dobrze zrozumieć, jak radzić sobie z efektami wysokiej wrażliwości. Warto zachęcać dziecko do podejmowania ryzyka, poza tym rolą rodzica jest również dodawanie dziecku otuchy w trudnych dla niego chwilach. Warto nauczyć je skutecznie minimalizować emocje, a także radzić sobie z własnymi słabościami. Pomoc wrażliwemu dziecku polega też na wzmacnianiu poczucia jego wartości oraz docenianiu jego kreatywności i podejmowanych działań. Warto również pokazać mu, na czym polega przyjaźń oraz wytłumaczyć, że nie każda próba zawarcia nowej znajomości może zakończyć się sukcesem.

Przeczytaj także poprzedni artykuł „Jak nauczyć dziecko liczyć?". 

Serdecznie polecamy nasz kanał na Youtube.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl